Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Linie lotnicze Ryanair i darmowe bilety. Nowe oszustwo. Nie daj się nabrać
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 20.06.2023 21:10

Linie lotnicze Ryanair i darmowe bilety. Nowe oszustwo. Nie daj się nabrać

samolot Ryanair
Domena publiczna

Internetowi oszuści po raz kolejny próbują wyłudzić od Polaków wrażliwe dane osobowe. Tym razem jednak postanowili się nie tylko podszyć pod Ryanaira, lecz również naciągnąć internautów na subskrypcję.

Kolejny internetowy przekręt

Walka z internetowymi oszustami może przypominać walkę z wiatrakami. W razie likwidacji jednej strony wyłudzającej dane osobowe lub karty kredytowe, pojawia się kilka kolejnych.

Jednocześnie pozostaje kwestia fałszywych wiadomości SMS, jak np. o niedoręczonych paczkach. Przekrętami tego typu zarządzają nie tylko Rosjanie czy Ukraińcy - w przypadku fałszywych stron na Facebooku są to nawet Indonezyjczycy.

ZUS ostrzega. Nowy rodzaj oszustwa. Nie daj się nabrać

Oszustwo na kartę lojalnościową

Jak podaje portal Spidersweb, tym razem oszuści postanowili podszyć się pod… linię lotniczą Ryanair. Założyli stronę na Facebooku łudząco podobną do prawdziwego fanpage przewoźnika i ogłosili, że w ramach przeprosin za częste odwoływanie lotów rozdają karty podarunkowe. Za jedyne 6 zł przez 6 miesięcy rzekomo można latać ile się chce.

Link, który zamieszczono w poście, prowadzi do podstawionej przez oszustów strony. Jak jednak zauważa Spidersweb, na stronie znajduje się również artykuł o chudnięciu - żeby go zobaczyć, wystarczy przescrollować stronę w dół. CERT Orange Polska, którego cytuje Spidersweb, zauważa że wykrycie strony jako fałszywki jest dużo trudniejsze na komórce m.in. ze względu na mały ekran i znikanie paska adresu.

Otrzymaj kartę... i subskrypcję

Jak to zwykle bywa, w celu “otrzymania” karty podarunkowej trzeba podać swoje dane osobowe i dane karty płatniczej. Jednakże Spidersweb zauważa również, że podczas tego procesu widoczny jest komunikat o… dołączeniu do oferty specjalnej z 3-dniowym okresem próbnym.

Problem polega zatem na tym, że ofiara oszustów nie tylko podaje im swoje dane - w dodatku zapisuje się na nieznaną subskrypcję. A takie coś jest bardzo trudno odkręcić - zwłaszcza, że większość oszukanych zorientuje się dopiero po fakcie.