Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Program Babcia 500 plus. Babcie i dziadkowie mogą dostać pieniądze za opiekę nad wnukiem
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 20.06.2023 19:00

Program Babcia 500 plus. Babcie i dziadkowie mogą dostać pieniądze za opiekę nad wnukiem

babcia i dziecko
Domena publiczna

Według medialnych doniesień, rząd uchwalił “Strategię Demograficzną 2040", która ma pomóc walczyć z problemem niskiej dzietności. Jak wskazują eksperci, ma być to furtka na wprowadzenie programu Babcia plus.

Oczkiewanie na Babcia plus

Plany wprowadzenia świadczenia dla seniorów opiekujących się wnukami są snute od dłuższego czasu. Program ten określa się mianem Babcia plus, i do tej pory pojawiał się wyłącznie w zapowiedziach polityków.

Są jednak sygnały, że wprowadzenie programu w życie jest bliżej niż dotychczas. Jak podaje eska.pl, jednym z nich ma być wprowadzenie przez rząd “Strategii Demograficznej 2040”.

Emerytury będą znacznie wyższe. Prezes ZUS potwierdziła

Furtka w Strategii Demograficznej 2040

Według ekspertów, których wypowiedzi podaje Fakt oraz eska.pl, wprowadzenie Strategii jest ważne z punktu widzenia Babcia plus z jednego prostego powodu. Zawiera on bowiem furtkę, która pozwala na wprowadzenie takiego programu.

Ogłoszenie dokumentu w takiej formie jest dość zbieżne z wypowiedziami rządzących. Jak przypomina eska.pl, dwa lata temu minister rodziny Marlena Maląg zapowiadała wprowadzenie rozwiązania będącym “pozainstytucjonalnym wsparciem pozażłobkowym”.

Kwota pozostaje nieznana

W dalszym ciągu w deklaracjach i zapowiedziach rządzących nie pojawiła się konkretna kwota, jaką w ramach świadczenia mieliby otrzymywać dziadkowie opiekujący się dziećmi między 1. a 3. rokiem życia. Mimo to, media określają to zapowiadane świadczenie jako “Babcia 500 plus”.

Z informacji portalu eska.pl wynika, że konkretnych terminów rozbudowy form opieki nad dziećmi ujętych w Strategii nadal nie ma. Według prognoz ekspertów mają pojawić się w trakcie trwającej już kampanii wyborczej.

Tagi: Pieniądze