BiznesINFO.pl
pixabay, geralt

pixabay, geralt

Licznik prądu do wymiany. Obowiązek dotyczy wszystkich, a koszt to 360 zł

8 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Nowelizacja prawa energetycznego, którą w czwartek przyjął Sejm zakłada wymianę liczników prądu. Do 2028 r. inteligentnych liczników prądu ma być 80 proc. Jeden nowy licznik prądu kosztuje 360 zł. Kto za to zapłaci?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co przewiduje nowelizacja przepisów

  • W jaki sposób rozłożone zostały koszty

  • Kto zapłaci za ich wymianę

Liczniki prądu i nowelizacja prawa energetycznego

Nowe przepisy przewidują utworzenie centralnego systemu informacji rynku energii (CSIRE), którym zarządzać będzie Operator Rynku Informacji Energii. Jak podkreślono na oficjalnej stronie Polskich Sieci Elektromagnetycznych, zadaniem systemu będzie gromadzenie informacji, które są niezbędne do monitorowania rynku energii

Utworzenie CSIRE jest bezpośrednio powiązane z wymianą liczników prądu. Ustawodawca chce, aby obecne liczniki prądu zostały wymienione na tzw. inteligentne, czyli liczniki prądu zdalnego odczytu. W związku z tym przygotowano specjalne kalendarium

Rządzący chcą, aby do końca 2023 r. nowe liczniki prądu miało 15 proc. odbiorców energii elektrycznej, w 2025 r. liczba ta ma wzrosnąć do 35 proc., a w 2027 r. wskaźnik ma wynosić co najmniej 65 proc. Do końca 2028 r., aż 80 proc. odbiorców prądu ma posiadać nowe liczniki.

Zbieranie danych przez nowe liczniki będzie regulowane w odrębnej ustawie. Liczniki mają dostarczać informacji m.in.: na temat mocy, czy parametrów jakościowych - informuje Business Insider.

Liczniki prądu do wymiany. 360 zł za nowy sprzęt

Z wyliczeń Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że nowy licznik prądu będzie kosztował nas 360 zł. Wymiana liczników została rozłożona ma 15 lat i ma objąć ponad 13 mln odbiorców prądu. Jej łączny koszt to 11,3 mld złotych.

Istotnym dla naszych portfeli jest fakt, że za wymianę liczników nie zapłacą dostawcy prądu, a jego odbiorcy, czyli klienci. Rząd po raz kolejny przygotowuje Polaków na podwyżkę rachunków i realizację swojego programu poprzez kieszenie podatników.

Resort zapewnia, że odbiorcy prądu nie muszą się martwić, bowiem koszty zostaną rozłożone w czasie tak, aby "zapewnić akceptowalność społeczną odbiorców energii". Liczniki prądu mają być wymieniane na podstawie ustawy szczególnej.

Przypomnijmy, że ceny prądu w Polsce wciąż rosną. Rządzący dołożyli do rachunków opłatę mocową, która w skali roku podniesie je o ok. 115 zł oraz koszty związane z prawem do emisji CO2. W grze jest również transformacja energetyczna naszego kraju, a ta ma kosztować ponad 1 bln zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >