Lichwa z karą pozbawienia wolności do lat 5
Pixabay/4711018
Autor Maria Glinka - 22 Kwietnia 2020

Resort sprawiedliwości ogłosił nowe przepisy. Popularny proceder będzie teraz karany więzieniem

Lichwa dołącza do katalogu przestępstw zagrożonych karą 5 lat pozbawienia wolności. Zdaniem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry modyfikacje prawne w sprawie lichwy są konieczne wobec wielu okazji do oszustw, które stwarza czas pandemii.

Lichwa – kara podwyższona

Lichwa polega na pożyczaniu pieniędzy na wysoki procent, a jej istotą jest brak równowagi między świadczeniami wierzyciela i dłużnika. Do tej pory była zagrożona karą pozbawienia wolności do lat 3.

Decyzję o zaostrzeniu przepisów w tym zakresie przekazał dzisiaj minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zdaniem pomysłodawców zmiany w prawie uszczelnią walkę z lichwą, za którą ma grozić 5 lat pozbawienia wolności.

Prezydent zwraca uwagę Polaków na wielki problem, który nam grozi. Tym razem nie chodzi o koronawirusaPrezydent zwraca uwagę Polaków na wielki problem, który nam grozi. Tym razem nie chodzi o koronawirusaCzytaj dalej

„Kto zażąda dwukrotności kosztów pozaodsetkowych, będzie podlegał karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu” – oznajmił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Rządzący przypomnieli, że podobne zasady obowiązują m.in. w Niemczech i w Austrii. A kara do 10 lat pozbawienia wolności może spotkać przestępców w USA.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Nazywają ją drugą Holecką. Wiemy, kto jest ojcem jej dziecka, ujawniono rodzinne sekrety nowej prezenterki "Wiadomości"

Nowe propozycje resortu sprawiedliwości

Jedna z najważniejszych zmian w prawie dotyczącym lichwy dotyczy niemożności egzekwowania „długu z nieruchomości przy niewielkim długu, jeśli jego wartość nie przekracza jednej dwudziestej wartości nieruchomości”. Ma to uniemożliwić sytuację, w której traci się dach nad głową za niezbyt wysoką należność finansową – podaje Business Insider Polska.

Już nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieJuż nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieCzytaj dalej

Zdaniem rządzących dotychczasowe przepisy pozostawiały lichwiarzom zbyt dużą swobodę, którą zaczęto wykorzystywać coraz częściej w czasie pandemii. Brakowało przede wszystkim jednoznacznych kryteriów, na mocy których można by było stwierdzić, czy popełniono przestępstwo. Nowe przepisy mają jasno zdefiniować, które pożyczki mają charakter lichwiarski.

„Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje ważne zmiany, (...) które są odpowiedzią na zupełnie nadzwyczajną sytuację w związku z pandemią. Chodzi o tarczę, która ma chronić Polaków w różnych aspektach ich życia” – wyznał Ziobro.

Szef resortu podkreślił, że częstą praktyką oszustów jest przewłaszczenie nieruchomości na zabezpieczenie pożyczki – mieszkanie miało być tylko pod zastaw, a tak naprawdę dochodziło do przeniesienia własności na inną osobę.

Rząd wydał nowe rozporządzenie. Jedna grupa Polaków natychmiast wróci do pracy, nie zasłonią się koronawirusemRząd wydał nowe rozporządzenie. Jedna grupa Polaków natychmiast wróci do pracy, nie zasłonią się koronawirusemCzytaj dalej

„Mamy przykłady osób pokrzywdzonych, które zbierały ogromne środki finansowe, aby zapłacić nieuczciwemu pożyczkodawcy, a ten zamykał drzwi i uniemożliwiał dostarczenie pieniędzy, aby móc to mieszkanie wyłudzić”. Resort zapowiada, że nowe przepisy wykluczają możliwość takiego działania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Trudna sytuacja w pogotowiu. Koronawirus uderza w najczulszy punkt, niepokojące liczby
  2. Adresy osób znajdujących się na kwarantannie wyciekły do internetu. Sprawą zajmie się prokuratura
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Trzy miesiące byli na morzu. W końcu dotarli do portu, nikt nie mógł uwierzyć w wyniki badań

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News