Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Znakomite informacje dla seniorów. Leki od specjalisty też będą darmowe
Radosław Święcki
Radosław Święcki 06.01.2021 01:00

Znakomite informacje dla seniorów. Leki od specjalisty też będą darmowe

Recepty na darmowe leki będą mogli wystawiać specjaliści
piqsels

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Recepty na bezpłatne leki mogą już wystawiać specjaliści

  • Dzięki czemu taka opcja będzie możliwa

  • Jakie możliwości faje pacjentom Internetowe Konto Pacjenta

Darmowe leki także od specjalisty

Przypomnijmy, że darmowe leki dla seniorów były jedną ze sztandarowych - obok 500 plus, czy obniżenia wieku emerytalnego - obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości w kampanii przed wygranymi wyborami parlamentarnymi w 2015 roku. 

Wprowadzona niedługo po tamtych wyborach ustawa o lekach dla seniorów dostępnych bezpłatnie przewiduje refundację wskazanych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia wyrobów medycznych. Warunkuje to jednak ukończeniem 75. roku życia.

Podstawą do bezpłatnego wydania leków dla seniorów była recepta, którą do tej pory mogli zlecać jedynie lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Teraz sytuacja ta ulegnie zmianie. Wszystko dzięki zmianom, jakie nastąpiły ostatniego dnia 2020 roku.

Dotychczas jak zauważa serwis medonet.pl seniorzy w celu uzyskania recepty musieli odbyć dwie wizyty lekarskie – w poradni specjalistycznej, gdzie byli badani pod względem konkretnych schorzeń, a także w gabinecie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, mającego uprawnienia do wydawania recept. Było to dość kłopotliwe, gdyż specjaliści, zamiast od razu wystawić receptę, musieli odsyłać seniora po bezpłatny lek do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Wprowadzenie e-recepty i Internetowego Konta Pacjenta jak zauważa „Dziennik Gazeta Prawna”, pozwoliło na zmianę tego stanu rzeczy. Bowiem dzięki niemu wszystkie wystawione dla pacjenta recepty (zarówno te elektroniczne jak i papierowe) są dostępne online, łącznie z informacjami o ich realizacji. Ostatniego dnia 2020 roku umożliwiono pracownikom medycznym dostęp do tych informacji.

Owe informacje jak podkreśla gazeta, udostępniane są za zgodą pacjenta (wyrażoną przez Internetowe Konto Pacjenta) specjalistom w celu weryfikacji, jakie leki są stosowane lub zalecane pacjentowi. Ma to istotne znaczenie dla bezpieczeństwa i skuteczności leczenia chorego.

Dzięki tym zasadom pracownicy przychodni specjalistycznych czy szpitali będą mieli możliwość wystawiania recept na bezpłatne leki oraz wyroby medyczne dla osób, które ukończyły 75 lat, ale też dla kobiet w ciąży.

Upoważnienia w tej kwestii jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, można nadać lekarzowi za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Warto podkreślić, że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej posiada te upoważnienia domyślnie, chyba że zostaną mu one odebrane przez pacjenta. Szczegóły odnośnie tego jak uzyskać dostęp do wspomnianego konta dostępne są na stronie pacjent.gov.pl.

Zmian jest więcej

Gazeta zwraca uwagę, że zmian związanych z cyfryzacją ochrony zdrowia jest więcej.

Od początku 2021 roku zmieniły się np. zasady prowadzenia dokumentacji medycznej, które powinny być prowadzone przez lecznice w postaci elektronicznej, niemniej jednak w przypadku braku warunków organizacyjno-technicznych dopuszczalna jest również forma papierowa. Od końca tego tygodnia obowiązywać będą również skierowania w formie elektronicznej.

Tagi: leki