Minister zdrowia z apelem do Polaków
Piotr Molecki/East News
Autor Maria Glinka - 4 Listopada 2020

Pilny apel ministra zdrowia. Tysiące Polaków powołanych do jednej rzeczy

Minister zdrowia przyłącza się do apelu lekarzy i prosi Polaków o oddawanie osocza. Sytuacja epidemiczna w Polsce jest bowiem na tyle poważna, że każda pomoc w leczeniu chorych na COVID-19 jest na wagę złota.

Minister zdrowia i premier o nowych pandemicznych restrykcjach

W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zostały zaprezentowane nowe obostrzenia. Od najbliższej soboty (8 listopada) zamknięte będą placówki kultury i sklepy w galeriach handlowych z wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii, aptek, sklepów z produktami budowalnymi i dla zwierząt. Poza tym od poniedziałku 10 listopada do grona osób uczących się w trybie zdalnym dołączą najmłodsi uczniowie szkół podstawowych (klasy I-III).

Według premiera i ministra zdrowia zaostrzenie restrykcji jest konieczne, aby z jednej strony zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa i uchronić służbę zdrowia przed zapaścią, a z drugiej – aby uniknąć narodowej kwarantanny. - Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców na 7 dni w skali kraju to włączamy ten ostry hamulec bezpieczeństwa. Jeśli będzie w granicy 70-75 to wdrożymy zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu – tłumaczył premier w czasie konferencji prasowej.

Przypomnijmy, że dzisiaj padł kolejny podwójny rekord w kontekście liczby zakażeń (24 692) i ofiar śmiertelnych (57 osób, 316 z powodu COVID-19 i chorób współistniejących, łącznie 373).

Biden zwiększa przewagę nad Trumpem. Urzędujący prezydent bije na alarm za pomocą mediów społecznościowychBiden zwiększa przewagę nad Trumpem. Urzędujący prezydent bije na alarm za pomocą mediów społecznościowychCzytaj dalej

Minister zdrowia apeluje do Polaków

W drugiej części konferencji głos zabrał minister zdrowia, który wskazywał na trudną sytuację w polskiej służbie zdrowia. - Nasz system opieki zdrowotnej jest na granicy wydolności. Wykonujemy kolejne kroki służące jego rozbudowie, ale musimy wcisnąć hamulec awaryjny – przyznał Niedzielski.

Minister zdrowia zwrócił się do obywateli z dwoma ważnymi apelami. Pierwszy z nich to prośba o pozostanie w miejscu zamieszkania w miarę możliwości. - To nie jest czas na kłótnie czy niesnaski. To jest czas na ochronę życia. Zostańmy w domu, aby ograniczyć kontakty i nie dać okazji wirusowi do rozprzestrzeniania się – prosił Polaków w trakcie wystąpienia.

Przy okazji minister zdrowia przyłączył się do apelu Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie przekazywania osocza przez ozdrowieńców. - Bardzo ważny apel do ozdrowieńców - chcielibyśmy, żeby ozdrowieńcy włączyli się w akcję wolontariatu opieki nad seniorami i zgłaszali do regionalnych RCKiK. Każdy może oddać osocze na cele lecznicze – tłumaczył Niedzielski.

Minister konkretniej o Świętach Bożego Narodzenia. Mówił o tym, czy powinniśmy już zaopatrzyć się w choinkiMinister konkretniej o Świętach Bożego Narodzenia. Mówił o tym, czy powinniśmy już zaopatrzyć się w choinkiCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. ZUS z dumą wprowadzał nowe rozwiązanie. Jednak efekt decyzji był nie do przewidzenia
2. Abp Gądecki znów w niespodziewanych słowach. "Niemal każdy serial na Netflixie zawiera promocję homoseksualizmu"
3. Do szpitali się nie dostaniemy, wchodzi więc nowa strategia walki z COVID 19. Rząd nie ma wyboru

Osocze nieocenioną pomocą w leczeniu COVID-19

Onet podaje, że badania przeprowadzane w wielu krajach dowodzą, jak pomocne w leczeniu COVID-19 jest osocze ozdrowieńców. Płyn z przeciwciałami podany we wczesnej fazie zakażenia może bowiem wspomóc chorego w dalszej walce z wirusem poprzez blokowanie namnażania się patogenu w jego organizmie. Szef Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja wyznał, że u pacjentów, którzy otrzymują osocze, zdecydowanie zmniejsza się ryzyko zgonu z powodu infekcji koronawirusem.

Kto może oddać osocze? Krąg dawców jest dość szeroki. Zarówno minister zdrowia, jak i lekarze wskazują, że osocze jest pobierane od pacjentów po 28 dniach od momentu zakończenia izolacji, która była związana z pozytywnym wynikiem testu metodą PCR. Jeżeli osoba przeszła testy kontrolne, a wymaz był dwukrotnie ujemny, to może zgłosić się już po 14 dniach.

Duda śle Niemcom serdeczne podziękowania. Odpowiedział na propozycję naszych sąsiadówDuda śle Niemcom serdeczne podziękowania. Odpowiedział na propozycję naszych sąsiadówCzytaj dalej

Z kolei trzecią grupę dawców osocza stanowią obywatele, którzy nie zostali poddani badaniu pod kątem SARS-CoV-2 wcale. Warunkiem przekazania przez nich osocza jest jednak wykonanie analizy w sprawie obecności przeciwciał IgG. Każdy, kto wytworzył w swoim organizmie takie przeciwciała może wspomóc chorych również po 14 dniach od dnia wyniku badania.

Warto pamiętać, że za ozdrowieńców uważa się wyłącznie osoby między 18 a 60 rokiem życia. Poza tym, osocze nie może zostać przetoczone od dawcy, który przeszedł transfuzje krwi lub jej składników.

Przetaczanie osocza to strategia, którą zastosowano w trakcie leczenia pacjentów zakażonych m.in. wirusem ebola, koronawirusem SARS-CoV, wirusem grypy A (H1N1) i wirusem ptasiej grypy A (H5N1).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Pożar w kamienicy. Płomienie wychodzą przez okno, zablokowana ulica
  3. Czy noszenie przyłbicy ma sens? Wyjaśniamy, na czym polegają jej wady i zalety
  4. Już teraz łatwiej uchronisz się przed mandatem. Wystarczy tylko jeden ruch w telefonie
  5. Śmiać się czy płakać? Wiadomo, jaką "rekompensatę" dostaną sprzedawcy zniczy i kwiatów
  6. Polacy ocenili rolę Kościoła w życiu publicznym. Zaskoczenie?
  7. Wielka gwiazda Canal+ Sport przechodzi do największej konkurencji. Kibice nie mogą uwierzyć
  8. Zawsze po wypiciu kawy zrób 1 rzecz. Efekty zdumiewają, Twoja sylwetka diametralnie się zmieni
Już od piątku zmiany w rozkładzie jazdy. PKP Intercity odwołuje część pociągówJuż od piątku zmiany w rozkładzie jazdy. PKP Intercity odwołuje część pociągówCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News