BiznesINFO.pl
Nie będzie zmiłuj. Kwarantanna dla każdego, kto przyjedzie do Polski

wikimedia.org/MariuszKerlo93

Kwarantanna dla wszystkich podróżnych. Straż Graniczna nie odpuści nikomu

29 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Każda osoba przylatująca do Polski będzie kierowana na kwarantannę - poinformował dziś Marcin Horała, wiceminister infrastruktury. Zwolnienie z tego obowiązku będzie możliwe jedynie w dwóch przypadkach.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kwarantanna ma dotyczyć wszystkich podróżnych

  • Dzięki czemu będzie można jej uniknąć

  • Jakie różnice występują w przypadku podróżnych z i spoza Schengen

Kwarantanna dla wszystkich podróżnych

Na rządowych stronach zostały umieszczone zasady bezpieczeństwa w związku z niesłabnącą pandemią koronawirusa w Polsce (w zeszłym tygodniu odnotowano rekordową liczbę zakażeń, na poziomie ponad 35 tys.), która spowodowała wprowadzenie kolejnych obostrzeń. Opublikowane zasady dotyczą m.in. zasad przemieszczania się, zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych, a także kwarantanny.

Na obowiązkową kwarantannę zostaną wysłane osoby, które: przekraczają granicę RP stanowiącą zewnętrzną granicę Unii Europejskiej, przekraczają granicę RP transportem zorganizowanym (samolotem, autobusem lub innym środkiem transportu zbiorowego)

- Każda osoba przylatująca do Polski będzie kierowana na kwarantannę – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, cytowany przez Money.pl.

Zwolnienie z obowiązkowej kwarantanny będzie możliwe w dwóch przypadkach. - Z obowiązkowej kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 (na podstawie zaświadczenia o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19, szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej – czytamy w rządowym komunikacie.

Drugi przypadek, dzięki któremu możliwe będzie uniknięcie obowiązkowej kwarantanny to przedstawienie negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2. Test musi być wykonany przed przekroczeniem granicy. Jest on ważny przez 48 godzin, licząc od momentu otrzymania wyniku.

Obowiązek kwarantanny jak zauważa Money.pl, będzie dotyczył również obywateli strefy Schengen. Obywatele tej strefy, będą jednak mogli jej uniknąć, jeśli wyślą sanepidowi negatywny wynik testu, zrobiony najpóźniej 48 godzin przed przylotem. Takiej możliwości nie będą miały osoby przybywające do naszego kraju spoza strefy Schengen.

Obowiązek kwarantanny jak podkreślał podczas konferencji wiceminister Horała będzie dotyczył również osób, które pracują, lub uczą się za granicą. - Nie przewidujemy tutaj żadnych wyjątków –podkreślił sekretarz stanu w resorcie infrastruktury.

Horała zwracał uwagę, że nowe zasady spowodują wydłużenie czasu obsługi podróżnych na lotniskach. - Trzeba liczyć się z tym, że nieraz nawet do kilku godzin może upłynąć od wylądowania samolotu do wyjścia z lotniska. Czasami będzie tak, że trzeba będzie dłużej poczekać w samolocie na jego opuszczenie. Trzeba też liczyć się z tym, że będzie oczekiwanie na kontrolę straży granicznej przy wychodzeniu z samolotu. Tu niestety wszyscy musimy się uzbroić w cierpliwość – powiedział wiceminister.

Z czym wiąże się kwarantanna?

W trakcie kwarantanny, jak przypomniano w rządowym komunikacie, nie można opuszczać domu. Zakazane są także spacery z psem, czy wyjście do sklepu. Kwarantanna jest zawieszona na czas wykonania testu, na który skierował nas lekarz podstawowej lub nocnej opieki zdrowotnej.

Od końca listopada zeszłego roku zawieszenie kwarantanny ma miejsce również wtedy, gdy konieczna jest wizyta u lekarza. W przypadku występowania objawów choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności) należy skontaktować się z przychodnią i umówić teleporadę u lekarza pierwszego kontaktu. Kwarantanna jest zawieszona na czas wykonania testu, na który skierował pacjenta lekarz podstawowej lub nocnej opieki zdrowotnej (droga do miejsca pobrania wymazu i powrót do domu.

Osoby, które nie przestrzegają kwarantanny muszą liczyć się z karą finansową, nawet w wysokości 30 tys. zł.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Poczta Polska wprowadza rewolucję. Będziesz mógł wysłać list przez… internet

Czytaj więcej >
rolnictwo

Polska i Świat

Sprzedaż mąki ze świerszczy. Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa mówi o ataku na rolników

Czytaj więcej >
Samochody do naprawy przez jeden wadliwy szczegół

Polska i Świat

Najpopularniejsze auta w Europie. Na pierwszym miejscu Peugeot 208

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszustwo na nowy numer telefonu. Policja ostrzega

Czytaj więcej >
Policja, Radiowóz, Wóz Więzienny, zatrzymanie, przestępca, oszust

Polska i Świat

Okradł sklep, bo się nudził. Mężczyźnie grozi 8 lat więzienia

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Linia lotnicza Flyr ogłasza upadłość. To już kolejny europejski przewoźnik

Czytaj więcej >