Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kiedy nowe uprawienia dla kierowców? Mamy komentarz ministerstwa
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.02.2021 01:00

Kiedy nowe uprawienia dla kierowców? Mamy komentarz ministerstwa

Kiedy kierowcy z prawem jazdy kategorii B zyskają nowe uprawnienia?
Wikipedia/Piotr Biegała

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kierowcy z prawem jazdy kategorii B mają zyskać nowe uprawnienia

  • Jakie trzeba będzie spełnić warunki, by móc skorztstać z nowych uprawnień

  • Kiedy można spodziewać się wprowadzenia zmian

Dobre wieści dla kierowców

Ostatnie miesiące przyniosły dobre wieści dla kierowców. Pod koniec ubiegłego roku weszła w życie przyjęta latem przez parlament nowela ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, która zakładała m.in. brak konieczności posiadania podczas jazdy dokumentu potwierdzającego uprawnienia kierowcy do kierowania pojazdem. Zmiany z zadowoleniem przyjęli zwłaszcza zapominalscy, którzy uświadamiając sobie, że zostawili prawo jazdy w szufladzie drżeli przede ewentualną policyjną kontrolą.

Jak już informowaliśmy dla kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B szykują się kolejne zmiany, dobre zmiany. Chodzi o zyskanie nowych uprawnień, za sprawą których będą mogli kierować cięższymi pojazdami niż dotychczas.

Szczegóły wyjaśnia w rozmowie z BiznesInfo Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury, które w ubiegłym roku zaproponowało rozszerzenie uprawnień dla kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B. 

- Projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (UC18) przewiduje dodanie do ustawy o kierujących pojazdami przepisu, zgodnie z którym na terytorium Polski prawo jazdy kategorii B będzie uprawniać do kierowania pojazdem samochodowym zasilanym paliwami alternatywnymi o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 4250 kg, jeżeli przekroczenie dmc 3,5 t wynika z zastosowania paliw alternatywnych. Informacja o tym przekroczeniu musi być odnotowana w dowodzie rejestracyjnym – mówi w rozmowie z naszą redakcją Huptyś.

Kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B będą mogli więc kierować pojazdami do 4250 kg (dotychczas całkowita masa pojazdu nie mogła przekraczać 3,5 tony), jeżeli mają one napęd alternatywny. W praktyce więc kierowcy będą mogli jeździć np. elektrykami, które jak zauważa serwis moto.pl z racji akumulatorów są wyraźnie cięższe od swoich odpowiedników z klasycznym napędem.

Jest jeszcze jedno kryterium uprawniające do kierowania wyżej wymienionymi pojazdami. - Takimi pojazdami będą mogły kierować osoby posiadające prawo jazdy kategorii B od co najmniej 2 lat – podkreśla rzecznik resortu infrastruktury.

Kiedy nowe uprawnienia dla kierowców? Ministerstwo odpowiada

Postawiliśmy rzecznikowi Ministerstwa Infrastruktury kluczowe pytanie - kiedy kierowcy mogą spodziewać się wprowadzenia nowych uprawnień?

- Projekt ustawy jest obecnie na etapie rozpatrywania przez Stały Komitet Rady Ministrów. Po przyjęciu przez Stały Komitet Rady Ministrów nowelizacja zostanie rozpatrzona przez Radę Ministrów. Następnie projekt będzie przedmiotem prac parlamentarnych – odpowiada Szymon Huptyś.

Wydaje się, że w parlamencie nie będzie problemu z zatwierdzeniem zmian. Następnie ustawa trafi do podpisu prezydenta i tu również nie należy spodziewać się zaskakujących decyzji. Należy jednak podkreślić, że prezydencki podpis nie oznacza rychłego wprowadzenia nowych uprawnień dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B. Zmiany wejdą bowiem w życie dopiero trzy miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Kierowcom, którzy czekają na zyskanie nowych uprawnień pozostaje zatem życzyć cierpliwości.

Tagi: Prawo jazdy