Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Na starym dokumencie możesz zyskać naprawdę sporo. Właśnie wprowadzono nowe benefity
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 22.03.2022 08:35

Na starym dokumencie możesz zyskać naprawdę sporo. Właśnie wprowadzono nowe benefity

SPECIAL RATES FOR EDITORIAL AND BOOKS RF RATES FOR OTHER USE
/EAST NEWS

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak można wykorzystać książeczki mieszkaniowe

  • Na jakie cele można wykorzystać premię gwarancyjną

  • Ile przeciętnie dostają świadczeniobiorcy

Książeczki mieszkaniowe. Polacy stracili na nich grube miliony

Jak podaje Gazeta Wyborcza, książeczki mieszkaniowe zgromadzone przez Polaków mogły być warte blisko 600 mln zł. Taką kwotę stracili wszyscy obywatele, którzy po zachętach rządu zaczęli odkładać pieniądze na własne cztery kąty. W ramach rekompensaty mogą ubiegać się o premię gwarancyjną. 

Według GW łączna wartość rekompensat od rządu musiałaby wynieść ok. 9 mld zł. Do oddania wszystkich pieniędzy raczej nigdy nie dojdzie, ze względu na możliwości skarbu państwa i ograniczoną ilość rodzajów inwestycji w ramach premii gwarancyjnej. Jednak od 2021 roku ich zakres zostanie rozszerzony.

Możemy odzyskać część pieniędzy z książeczek mieszkaniowych

Premie gwarancyjne były wypłacane w formie pomocy państwa w spłacie kredytów mieszkaniowych. Państwo w zamian za książeczki mieszkaniowe mogło pokryć część wydatków na zakup mieszkania, budowę domu, wkład własny do kredytu, wpłatę do TBS, a nawet na wymianę okien, instalacji gazowej, bądź elektrycznej.

W nowelizacji tzw. ustawie mieszkaniowej z 28.10.2020 roku wprowadzono kilka zmian dotyczących premii gwarancyjnych za książeczki mieszkaniowe. Rozszerzony został zakres prac związanych z nieruchomościami, przy których rząd udzieli wsparcia finansowego.

Ustawa wspierająca rozwój mieszkalnictwa, umożliwia wykorzystanie premii gwarancyjnej na pokrycie kosztów przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu na prawo własności. Istnieje także możliwość dofinansowania dochodzenia własności do nieruchomości na drodze najmu instytucjonalnego.

Ponadto można ubiegać się o wykorzystanie premii gwarancyjnej na termoizolację nieruchomości mieszkalnej. Można ją wydać zarówno na ocieplenie, jak i wymiany starego pieca węglowego na ekologiczny. Aby jednak skorzystać z książeczki mieszkaniowej, koszt operacji musi wynieść przynajmniej 6 tys. zł. Oprócz tego, funkcjonuje dofinansowanie na montaż, lub wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej lub gazowej.

Jak pisze Gazeta Wyborcza, właściciel książeczki mieszkaniowej będzie uwzględniany w kryteriach pierwszeństwa przy przeprowadzaniu naboru wniosków o zawarcie umowy najmu w programie Mieszkanie na Start. Nowelizacja umożliwi także wypłacenie premii gwarancyjnej osobom, które nie posiadają 100 proc. udziałów w nieruchomości.

Lepiej poszukaj książeczki mieszkaniowej. Kończy się czas na jej rejestracje

Rząd podaje, że średnia premia gwarancyjna z książeczek mieszkaniowych w 2019 roku wyniosła ok. 10,2 tys. zł. Kwota zależna jest od powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ale także z wysokości wpłat w dokumencie.

Nowelizacja ustawy mieszkaniowej wprowadziła konieczność rejestracji książeczek mieszkaniowych. Wszystkie muszą być zarejestrowane do końca 2021 roku w bankach (wypłatami zajmuje się PKO BP). Co prawda jeśli ktoś pominie termin graniczny, to pieniądze mu nie przepadną, ale realizacja świadczenia może się znacząco przedłużyć.

Po zgłoszeniu książeczki mieszkaniowej istnieje możliwość jej likwidacji bez premii mieszkaniowej, w zamian za oprocentowany wkład własny. GW wskazuje, że bardziej opłaca się zdecydować na likwidację z wypłatą premii. Wtedy musimy w ciągu 90 dni od poniesienia wydatków przedstawić odpowiednie dokumenty, które potwierdzą poniesione przez nas koszty.