fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 26.03.2019. n/z Przekazywanie pieniedzy.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 19 Grudnia 2020

Już pewne, prezydent podpisał. Wielu Polaków załapie się na dodatkowe 1500 zł od rządu

Pakiet mieszkaniowy to sposób na poprawę sytuacji mieszkaniowej Polaków - wskazuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Korzystne rozwiązania dla Polaków zawiera część społeczna pakietu mieszkaniowego podpisana właśnie przez prezydenta, Andrzeja Dudę. Z czego mogą skorzystać Polacy poza dodatkowymi pieniędzmi?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie są założenia pakietu mieszkaniowego
 • Kto zyska na pakiecie mieszkaniowym dodatkowe 1500 zł
 • Jakie jest stanowisko rządu w tej sprawie
 • W jaki sposób rządzący rozumieją cyfryzację procedur budowlanych

Pakiet mieszkaniowy szansą dla Polaków

Pakiet mieszkaniowy to inicjatywa rządzących mająca w założeniu wspomóc Polaków na rynku nieruchomości. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przewidziało w ustawie wakacje czynszowe dla osób zamieszkujących lokale Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS).

Pakiet mieszkaniowy przewiduje dopłaty do czynszu. "Rząd dopłaci do dodatków mieszkaniowych dla takich osób. Również do czynszu w mieszkaniach wynajmowanych prywatnie. Będzie można uzyskać do 1500 zł miesięcznie przez pół roku (także wstecz), na pokrycie do 75% czynszu" - napisano na rządowej stronie.

Z pakietu mieszkaniowego będą mogły skorzystać także gminy, gdzie państwo dopłaci 35 proc. wartości budowy na stworzenie nowych lokali dla osób, których nie stać na kredyt. Gminy otrzymają fundusze na budowę nowych lokali komunalnych.

Gmina uzyska nawet 80% kosztów budowy nowych lokali. Będzie też mogła remontować stare mieszkania i pustostany, by tworzyć w nich kolejne lokale. Na remont gmina otrzyma do 50% wsparcia. Jeśli budynek jest zabytkiem, gmina dostanie nawet 60% wartości remontu - informuje platforma rządowa.

Rząd od dawna czekał na możliwość wprowadzenia nowego podatku. Nasze portfele boleśnie go odczująRząd od dawna czekał na możliwość wprowadzenia nowego podatku. Nasze portfele boleśnie go odczująCzytaj dalej

Okazuje się, że jednym z głównych założeń jest także dofinansowanie na remonty prowadzone przez TBS. Pieniądze mają pomóc poszczególnym towarzystwom w spłacie kredytu zaciągniętego na wykonanie prac remontowych. Nowelizacja ma objąć 25-letnie, a nie jak dotychczas tylko 59-letnie bloki.

Pakiet mieszkaniowy zatwierdzony

- Dostęp do mieszkania to jedno z podstawowych dóbr związanych z poczuciem bezpieczeństwa i stabilizacji życiowej. Pakiet mieszkaniowy zawiera szereg rozwiązań ważnych dla poprawy sytuacji mieszkaniowej polskiego społeczeństwa - powiedział Jarosław Gowin, szef resortu rozwoju, pracy i technologii.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, czyli społeczną część pakietu mieszkaniowego - poinformowano na rządowej stronie w piątek.

- Pakiet, oprócz rozwiązań wspierających rozwój mieszkalnictwa, obejmuje także zmiany z zakresu Prawa budowlanego, które umożliwią cyfryzację niektórych procedur. W planach mamy kontynuowanie digitalizacji tego obszaru. Chcemy, żeby najpóźniej w drugiej połowie przyszłego roku możliwe było złożenie wniosku o pozwolenie na budowę przez Internet, razem ze wszystkimi niezbędnymi załącznikami, w tym z projektem budowlanym. Już dziś projekty budowlane powstają w formie elektronicznej, więc jest to pożądany krok w celu usprawnienia procedur - stwierdziła wiceminister Anna Kornecka.

Rządzący informują, że od 1 lipca 2021 r. ruszy aplikacja e-budownictwo, dzięki której będzie można:

 • złożyć wniosek o odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych
 • złożyć wniosek o pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym w postaci elektronicznej
 • złożyć wniosek o wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego
 • złożyć wniosek o zmianę pozwolenia na budowę
 • złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę tymczasowego obiektu budowlanego
 • zawiadomić o zakończeniu budowy
 • złożyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie.

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

 1. Przeciek na koncie minister, Komisja nabrała wody w usta. Ujawniono prawdziwe ceny szczepionek
 2. Wiemy już, kiedy zostanie wypłacona czternastka. Minister niemal potwierdziła wypłaty
 3. Wielki polski bank przerwał milczenie. Wiadomo już skąd się wzięła potężna awaria

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News