Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kredytobiorcy mogą odetchnąć. Eksperci mają dobre wieści
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 22.12.2022 18:15

Kredytobiorcy mogą odetchnąć. Eksperci mają dobre wieści

Pieniądze
Domena publiczna

Zdaniem ekspertów, Rada Polityki Pieniężnej nie będzie już podwyższała stóp procentowych. Całkiem niedługo możemy spodziewać się ich obniżenia.

Obniżki stóp procentowych w 2023 roku

"Naszym zdaniem, przerwa w cyklu podwyżek stóp przerodzi się w jego koniec, a w drugiej połowie 2023 r. oczekujemy pierwszych obniżek stóp procentowych, o ile pozwolą na nie warunki rynkowe (sama RPP, jak na razie, obniżek nie zapowiada). W ostatnim czasie zarówno konsensus prognoz analityków, jak i oczekiwania rynkowe przesunęły się w kierunku takiego scenariusza" – czytamy w serwisie businessinsider.com.pl, który cytuje ekspertów.

Kurier ekonomiczny ING podaje, że dominująca część Rady Polityki Pieniężnej uważa, że powolny proces dezinflacji pozwoli uchronić gospodarkę przed silnym hamowaniem PKB i nie ma potrzeby dalszych podwyżek stóp.

Eksperci dodają, że zarówno ich prognozy, jak i ostatnia projekcja NBP pokazują, że inflacja nie wróci do celu przed 2025 r.

Ich zdaniem pierwszy realistyczny moment na obniżki stóp to prawdopodobnie druga połowa 2024 r. Biorąc jednak pod uwagę, że w 2024 r. inflacja ciągle nie wróci do celu nawet w projekcji NBP, a koniunktura powinna się poprawić, bardziej realistyczny dla obniżek stóp jest 2025 – czytamy w raporcie.