BiznesINFO.pl
Kredyty źródłem kłopotów. Bank bez litości.

Pixabay, StockSnap

Kredyt na 288 tys. spłacali 10 lat. Potem zostało im jeszcze pół miliona do oddania

25 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Dla wielu Polaków kredyt we frankach miał być sposobem na zdobycie swojego wymarzonego "m". Niskie oprocentowanie czy atrakcyjne warunki spłaty okazały się tylko iluzją, a obecnie problemów z kredytem frankowym jest cała masa. Sytu

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak rozwiązano sytuację kredytobiorców

  • Na jakim etapie jest sprawa

  • Dlaczego wyrok może okazać się przełomowy

Kredyt we frankach źródłem kłopotów

Kredyty we frankach szwajcarskich stały się źródłem kłopotów, a nie radości dla wielu zadłużonych. Przekonało się o tym pewne małżeństwo, które w 2008 r. zawarło umowę o kredyt hipoteczny na okres 360 mies. Pożyczyli 288 tys. zł, czyli ok. 150 tys. franków szwajcarskich. W pewnym momencie rata urosła do tego stopnia, że małżeństwo nie było w stanie jej spłacać terminowo.

Bank natychmiast wypowiedział umowę kredytu i zażądał spłaty 468 tys. zł kwoty kredytu. Kolosalna suma nie spadła z nieba - to efekt indeksacji kredytu we frankach szwajcarskich. To właśnie o tej indeksacji nie wspominały banki przedstawiając utopijną wersję kredytu frankowego klientom. Eksperci w rozmowie z Biznes Info podkreślali, że klauzula indeksacyjna zawarta w umowie nie była łatwa do weryfikacji przez specjalistów, a co dopiero przez zwykłych klientów.

Wydawać by się mogło, że problemy małżeństwa nie mają końca. Bank wytoczył powództwo, a na poparcie swojego roszczenia przedstawił wyciągi z ksiąg bankowych. Sąd uznał powództwo za zasadne, a małżeństwo pozbawione pomocy profesjonalnego pełnomocnika nie złożyło apelacji od wyroku, który się uprawomocnił - informuje portal money.pl.

W strachu przed zlicytowaniem nieruchomości i koniecznością szybkiej spłaty długu, klienci banku zwrócili się po pomoc do Rzecznika Finansowego. Ten uznał, że nie wszystko stracone i zdecydował się pomóc małżeństwu.

Kredyty doprowadzają ludzi do ruiny

- Uważam, że orzeczenie w niniejszej sprawie jest niezgodne z zasadami demokratycznego państwa prawnego, narusza zasady ochrony konsumentów przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi oraz wskazuje na rażące naruszenie prawa procesowego - powiedział portalowi dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, Rzecznik Finansowy. Wobec tego zdecydował się na wniesienie skargi nadzwyczajnej.

Rzecznik w swojej argumentacji wskazuje na klauzule przeliczeniowe jednostronnie ustalane przez bank. Jego zdaniem są one niejasne i zabezpieczają partykularne interesy banku, a to narusza równość stron umowy oraz naraża klientów na zbyt duże ryzyko. Co więcej, Golecki podkreśla także, że sąd nienależycie rozpoznał indeksację kredytu hipotecznego.

Aktualnie w sprawie nie ma wyroku, ale jeśli sąd przychyli się do skargi nadzwyczajnej Rzecznika Finansowego to będzie jeszcze raz musiał zbadać sprawę. Małżeństwo będzie miało o wiele mniejszą kwotę do spłacenia, jeśli powództwo banku zostanie uznane jako bezzasadne.

Wyrok sądu w tej sprawie może być kolejnym, kluczowym w sprawie kredytów frankowych. Przełomowy okazał się wyrok TSUE w sprawie Dziubak. Fakt, że banki nie są już bezkarne w kwestii kredytów frankowych pokazuje również coraz większa chęć do zawierania ugód z frankowiczami. Na skorzystanie z propozycji KNF jako pierwszy zdecydował się PKO BP.

Podobne artykuły

Ozonatory robią furorę. Polacy w szale zakupów sprzętu, który do tej pory był sprzedawany profesjonalistom.

Finanse

Jedno urządzenie coraz częściej pojawia się w polskich domach. Pomaga zadbać o prawdziwą czystość

Czytaj więcej >
Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >