BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Kontrolerzy Poczty Polskiej weryfikują płacenie abonamentu. Kara za zaniedbanie obowiązku jest dotkliwa

29 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Kontrolerzy Poczty Polskiej weryfikują, czy obywatele rejestrują odbiorniki radiowe i telewizyjne oraz odprowadzają należny z tego tytułu abonament RTV. Jeśli tego nie robią, mogą dostać karę w 30-krotnej wysokości miesięcznej opłaty. Muszą również uregulować zaległe składki. Po czym poznać, że kontroler ma właściwe uprawnienia i czy zawsze należy go wpuścić do domu?

Kontrole są przeprowadzane całorocznie

Portal Wirtualnemedia.pl donosi, że do przeprowadzania kontroli abonamentowych są uprawnieni konkretni pracownicy Poczty Polskiej, a mianowicie Centrum Obsługi Finansowej PP. Wbrew niektórym doniesieniom medialnym, donosów na niepłacących nie składają listonosze, a same kontrole nie zostały wprowadzone z dnia na dzień. Są one prowadzone od dawna i trwają na terenie całego kraju.

Pracownicy przeprowadzający kontrolę mają obowiązek okazać upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego — również dowód osobisty wyjaśnia Poczta Polska w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.

Instytucja tłumaczy również, że osoba, która podlega kontroli, powinna umożliwić jej przebieg (choć zdaniem prawników z Kancelarii Prawnej Media zapis ten ma bardziej charakter życzeniowy): pozwolić pracownikowi PP zweryfikować rejestrację odbiornika telewizyjnego bądź radiofonicznego lub okazać dowód, który to potwierdza. Sam kontroler musi z kolei wykazać, że urządzenie rzeczywiście działa i że w każdym momencie można odebrać sygnał za jego pośrednictwem.

Przypomnijmy, że w okresie między styczniem a marcem ubiegłego roku Poczta Polska wystawiła do urzędów skarbowych prawie 8 tys. tytułów wykonawczych z podstawą prawną egzekwowanego obowiązku "OPAB — Nieuiszczona opłata abonamentowa za używanie odbiornika". Taki dokument pozwala na wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Kara za niepłacenie abonamentu stanowi 30-krotność jego miesięcznej opłaty. W 2023 roku, w przypadku odbiornika telewizyjnego jest to 819 zł, a w przypadku odbiornika radiofonicznego — 261 zł. Poza tym ukarany ma też obowiązek uiścić zaległe opłaty. 

Czy kontrolera Poczty Polskiej trzeba wpuścić do domu?

Prawnicy z Kancelarii Prawnej Media zwracają jednak uwagę w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl, że w wyniku zagwarantowanej konstytucyjnie zasady legalizmu, a także wolności zamieszkujący nie mają obowiązku wpuścić pracownika Poczty Polskiej do swojego domu. W ustawie o opłatach abonamentowych czy też połączonym z nią akcie wykonawczym nie znalazły się żadne przepisy, które miałyby zdefiniować przebieg kontroli.

W efekcie obywatel, który jej odmówi, nie ponosi z tego tytułu żadnych konsekwencji. Tyczy się to również właścicieli samochodów. Nawet jeśli kontroler posiadałby zdjęcie odbiornika radiofonicznego w samochodzie i wiedziałby, że jego właściciel nie płaci abonamentu, to nie może tylko na tej podstawie udzielić kary. Niespełniony jest bowiem wciąż warunek sprawdzenia, czy urządzenie działa.

Tagi:

Abonament RTVPoczta Polskapieniądze

Podobne artykuły

Finanse

Terlecki mówi o podwyższeniu świadczenia 500 plus. „Mamy jeszcze parę asów w rękawie”
Czytaj więcej >

Finanse

Ulga na internet, można zaoszczędzić nawet 760 zł. Konieczny jest jednak pewien dokument
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Finanse

Poznanianin pracował przez 57 lat. Takiej emerytury może mu pozazdrościć niejeden senior
Czytaj więcej >

Finanse

14. emerytura będzie przysługiwać z mocy prawa. Jest projekt ustawy, dobre wieści dla seniorów
Czytaj więcej >

Finanse

Siedem popularnych banków zapowiada przerwy w dostępie do usług. Problemy z płatnościami kartą i wypłatą gotówki
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]