Skarbówka może zablokować nam konto? Umożliwia to system STIR
Flickr
Autor Radosław Święcki - 27 Marca 2020

Skarbówka będzie mogła zablokować twoje konto. Wystarczy jedna rzecz, aby stracić dostęp do pieniędzy

Fiskus zablokuje nasze konto? Decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego pokazuje, że ma do tego prawo. Wystarczy brak trwałego zaplecza finansowego.

Skarbówka może zablokować nam konto?

Blokadę naszego konta umożliwia obowiązujący od początku 2018 r. system STIR (system teleinformatyczny izby rozliczeniowej), który został wprowadzony w celu zapobiegania wykorzystywaniu polskiego systemu bankowego, jako narzędzia w wyłudzeniach skarbowych. To jednak jedna strona medalu, bowiem z chwilą wprowadzenia systemu, eksperci zwracali uwagę na „broń atomową”, jaką jest wyposażenie fiskusa w prawo do blokady konta konsumenta.

- Dziś okazuje się, że dość prostą w użyciu. Fiskus właśnie wygrał spór o przedłużenie blokady konta podatnika – pisała niedawno „Rzeczpospolita”.

Tysiące Polaków już niedługo może stracić prawo jazdy. Wszystko przez jedno niedopatrzenieTysiące Polaków już niedługo może stracić prawo jazdy. Wszystko przez jedno niedopatrzenieCzytaj dalej

Fiskus zablokował konto spółki

Dziennik wyjaśnia, że chodzi o marcową decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego, który potwierdził, że kondycja majątkowa może uzasadniać obawę niewykonania zobowiązań podatkowych, czyli być powodem przedłużenia blokady.

Sprawa dotyczyła spółki zajmującej się obrotem samochodami osobowymi. Jej problemy zaczęły się we wrześniu 2018 r., gdy szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) dokonał blokady jej rachunku bankowego na 72 godziny.

- Uznał ją za konieczną w celu przeciwdziałania prawdopodobieństwu wykorzystywania przez spółkę działalności banków do wyłudzeń skarbowych lub do czynności do tego zmierzających. W wyniku analizy ryzyka ustalono bowiem, że firma nie posiada zaplecza organizacyjno-gospodarczego i stanowi ogniwo w łańcuchu operacji gospodarczych, polegających na kupnie-sprzedaży aut pomiędzy spółkami, zidentyfikowanymi jako uczestnicy karuzeli podatkowej – pisze gazeta.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. GIS przekazał porażającą informację ws. zakażonych. Chodzi o młodych ludzi

Na krótkiej blokadzie się jednak nie skończyło. Szef Krajowej Administracji Skarbowej skorzystał z drugiego uprawnienia, czyli możliwości przedłużenia blokady nawet na trzy miesiące, i przedłużył jej termin spółce do 11 grudnia 2018 r. W jego ocenie zachodziła uzasadniona obawa, że spółka jako podmiot kwalifikowany nie wykona istniejącego zobowiązania w VAT przekraczającego równowartość 10 tys.euro.

Spółka oczywiście nie zgodziła się z taką oceną jej sytuacji, podkreślając, że w jej przypadku nie zachodzi uzasadniona obawa niewykonania zobowiązania, bowiem jest firmą od blisko dekady prowadzącą aktywnie rzeczywistą działalność i posiada zaplecze organizacyjne i techniczne.

NSA po stronie fiskusa

Ta argumentacja nie przekonała jednak skarbówki, Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i ostatecznie również Naczelnego Sądu Administracyjnego.

NSA zauważył, że zarzuty spółki odnoszą się w dużej mierze do tzw. blokady krótkiej. Tymczasem w sprawie chodziło o jej przedłużenie. NSA zgodził się, że pomocne przy ocenie, czy istniała uzasadniona obawa jako przesłanka przedłużenia blokady, WSA słusznie odwołał się do orzecznictwa dotyczącego art. 33 ordynacji podatkowej – tj. zabezpieczenia zobowiązania przed terminem płatności. Katalog przesłanek rodzących uzasadnioną obawę w spornym przypadku nie jest zamknięty. A w ocenie NSA jedną z nich może być sytuacja finansowa.

Zrobisz przelew i możesz dostać karę. Na tych, którzy nie stosują się do przepisów czekają groźne konsekwencjeZrobisz przelew i możesz dostać karę. Na tych, którzy nie stosują się do przepisów czekają groźne konsekwencjeCzytaj dalej

Wyrok NSA jest prawomocny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Droga krzyżowa w czasie pandemii, na ulicy kilkadziesiąt osób. Mieszkańcy oburzeni
  2. Nie żyje niemowlę zarażone koronawirusem. Okazuje się, że patogen może być groźny również dla najmłodszych
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Media: fala powtórnych zakażeń w Chinach. W Wuhan ozdrowionym pacjentom miały wyjść pozytywne wyniki testów
Ty siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójTy siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News