BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Skarbówka będzie mogła zablokować twoje konto. Wystarczy jedna rzecz, aby stracić dostęp do pieniędzy

27 Marca 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Fiskus zablokuje nasze konto? Decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego pokazuje, że ma do tego prawo. Wystarczy brak trwałego zaplecza finansowego.

Skarbówka może zablokować nam konto?

Blokadę naszego konta umożliwia obowiązujący od początku 2018 r. system STIR (system teleinformatyczny izby rozliczeniowej), który został wprowadzony w celu zapobiegania wykorzystywaniu polskiego systemu bankowego, jako narzędzia w wyłudzeniach skarbowych. To jednak jedna strona medalu, bowiem z chwilą wprowadzenia systemu, eksperci zwracali uwagę na „broń atomową”, jaką jest wyposażenie fiskusa w prawo do blokady konta konsumenta.

- Dziś okazuje się, że dość prostą w użyciu. Fiskus właśnie wygrał spór o przedłużenie blokady konta podatnika – pisała niedawno „Rzeczpospolita”.

Fiskus zablokował konto spółki

Dziennik wyjaśnia, że chodzi o marcową decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego, który potwierdził, że kondycja majątkowa może uzasadniać obawę niewykonania zobowiązań podatkowych, czyli być powodem przedłużenia blokady.

Sprawa dotyczyła spółki zajmującej się obrotem samochodami osobowymi. Jej problemy zaczęły się we wrześniu 2018 r., gdy szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) dokonał blokady jej rachunku bankowego na 72 godziny.

- Uznał ją za konieczną w celu przeciwdziałania prawdopodobieństwu wykorzystywania przez spółkę działalności banków do wyłudzeń skarbowych lub do czynności do tego zmierzających. W wyniku analizy ryzyka ustalono bowiem, że firma nie posiada zaplecza organizacyjno-gospodarczego i stanowi ogniwo w łańcuchu operacji gospodarczych, polegających na kupnie-sprzedaży aut pomiędzy spółkami, zidentyfikowanymi jako uczestnicy karuzeli podatkowej – pisze gazeta.

Na krótkiej blokadzie się jednak nie skończyło. Szef Krajowej Administracji Skarbowej skorzystał z drugiego uprawnienia, czyli możliwości przedłużenia blokady nawet na trzy miesiące, i przedłużył jej termin spółce do 11 grudnia 2018 r. W jego ocenie zachodziła uzasadniona obawa, że spółka jako podmiot kwalifikowany nie wykona istniejącego zobowiązania w VAT przekraczającego równowartość 10 tys.euro.

Spółka oczywiście nie zgodziła się z taką oceną jej sytuacji, podkreślając, że w jej przypadku nie zachodzi uzasadniona obawa niewykonania zobowiązania, bowiem jest  firmą od blisko dekady prowadzącą aktywnie rzeczywistą działalność i posiada zaplecze organizacyjne i techniczne.

NSA po stronie fiskusa

Ta argumentacja nie przekonała jednak skarbówki, Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i ostatecznie również Naczelnego Sądu Administracyjnego.

NSA zauważył, że zarzuty spółki odnoszą się w dużej mierze do tzw. blokady krótkiej. Tymczasem w sprawie chodziło o jej przedłużenie. NSA zgodził się, że pomocne przy ocenie, czy istniała uzasadniona obawa jako przesłanka przedłużenia blokady, WSA słusznie odwołał się do orzecznictwa dotyczącego art. 33 ordynacji podatkowej – tj. zabezpieczenia zobowiązania przed terminem płatności. Katalog przesłanek rodzących uzasadnioną obawę w spornym przypadku nie jest zamknięty. A w ocenie NSA jedną z nich może być sytuacja finansowa.

Wyrok NSA jest prawomocny.

Tagi:

Urząd Skarbowykonta bankowe

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >