BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Komornik wystawi rachunek na 4,93 zł. Potem stracisz tysiące złotych

21 Lutego 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Komornik to kolejny zawód, który wykorzystują do oszustw przestępcy. Osoby podające się za komorników rozsyłają wiadomości SMS z informacją o rzekomym zadłużeniu, które wynosi “tylko" 4,93 zł. Wykonując polecenia oszustów można stracić znaczni

Komornik - nowa metoda oszustów

Tym razem oszuści i złodzieje próbują wykraść nasze poufne dane metodą na komornika. Przestępcy wysyłają SMS-y z informacją o rzekomym długu na małą sumę - 4,93 zł. Widząc tak niewielką kwotę łatwo można pomyśleć o tym, by szybko spłacić taką małą sumę i mieć to z głowy. I tu tkwi haczyk. 

Uważaja fałszywe SMS-y od komornika

W rzeczywistości to po prostu kolejny podstęp i próba kradzieży danych i tożsamości. A konsekwencje mogą być bardzo poważne. Złodzieje, mając takie dane jak PESEL czy numer dowodu osobistego mogą brać pożyczki i kredyty, z których bardzo trudno jest się wygrzebać. Poza tym mogą też po prostu wyczyścić konta. Niedawno w mediach głośno było o mężczyźnie, który stracił ponad 18 tys. zł, bo wpadł w SMS-ową pułapkę oszustów.

Krajowa Rada Komornicza ostrzega przed fałszywymi komornikami

Krajowa Rada Komornicza wystosowała komunikat, w którym ostrzega przed kolejną falą fałszywych wiadomości o rzekomym zadłużeniu. Osoba bądź osoby podszywające się pod komorników lub organy samorządu komorniczego rozsyłają wiadomości o następującej treści:

 - Wiadomości te stanowią w istocie usiłowanie wyłudzenia. Pod żadnym pozorem nie należy klikać żadnych odnośników, otwierać załączników w wiadomości, ani nie podejmować żadnych aktywności, które ta wiadomość może sugerować (np. logowanie się na innych stronach, instalację oprogramowania, ‘certyfikatu bezpieczeństwa’, itp.) - czytamy w komunikacie Krajowej Rady Komorniczej.

Instytucja zaleca zachowanie szczególnej ostrożności oraz ograniczonego zaufania w stosunku do wiadomości sms od nieznanych nadawców i zachęca do tego, aby o możliwości popełnienia przestępstwa zawiadamiać organy ścigania.

Tagi:

oszustwocyberprzestępstwocyberbezpieczeństwo

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >