Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Komentarz rynkowy XTB: Netflix triumfuje w pierwszym kwartale 2024 roku
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 19.04.2024 14:22

Komentarz rynkowy XTB: Netflix triumfuje w pierwszym kwartale 2024 roku

None
fot. materiały prasowe

Serwis streamingowy Netflix kontynuuje imponującą passę, publikując znakomite wyniki za pierwszy kwartał 2024 roku. Spółka pobiła zarówno swoje prognozy, jak i oczekiwania rynku, co świadczy o jej silnej pozycji.

Głównym motorem wzrostu subskrybenci

W pierwszym kwartale 2024 roku firma pozyskała 9,33 mln nowych użytkowników, co oznacza wzrost bazy subskrybentów do 269,6 mln.

Netflix odnotował również imponujące wyniki finansowe. Przychody firmy w 1Q24 wyniosły 9,37 mld dolarów, co oznacza wzrost o 15% rok do roku (r/r) i przewyższa prognozy rynku o 1,13%. Wzrost przychodów był napędzany zarówno przez zwiększającą się bazę klientów, jak i wzrost średniego miesięcznego przychodu na użytkownika (ARM), który w 1Q24 wyniósł 11,82 dolarów (wzrost o 1% r/r).

Zysk operacyjny Netflixa również imponuje. W 1Q24 wzrósł on do 2,63 mld dolarów (wzrost o 51% r/r) i przewyższył oczekiwania rynku o 8,34%. Marża operacyjna spółki wyniosła 28% (wzrost o 7 punktów procentowych r/r).

Netflix odnotował również wzrost przychodów w ujęciu geograficznym

Przychody z Ameryki wzrosły o 7% r/r, podczas gdy przychody z EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) pozostały płaskie r/r. Najciekawiej sytuacja wygląda w Ameryce Południowej, gdzie przychody spadły o 4% r/r, ale po skorygowaniu o zmiany kursów walutowych wzrosły o 16% r/r.

Na poziomie zysku na akcję Netflix zanotował imponujący wzrost o 80,2% r/r, osiągając 5,28 dolarów. To wynik wyższy o 16,04% od konsensusu rynkowego.

Netflix jest również optymistycznie nastawiony do przyszłości. Spółka podwyższyła swoje prognozy dotyczące wzrostu przychodów w 2024 roku do 13-15%. Podwyższona została również przewidywana marża operacyjna do 25% (z 24% wcześniej).

Co ciekawe, Netflix zrezygnował z publikowania danych dotyczących zmiany liczby subskrybentów od 1Q25. Zarząd firmy wyjaśnił, że uważa swoje dane finansowe za ważniejsze wskaźniki kondycji spółki.

Mimo imponujących wyników, Netflix odnotował spadek wartości akcji. Jest to prawdopodobnie spowodowane ogólnym spadkiem wartości akcji spółek technologicznych w tym okresie.

Podsumowując, Netflix kontynuuje passę i pozostaje liderem na rynku streamingu. Spółka wykazuje silną pozycję finansową, imponujący wzrost bazy subskrybentów i optymistyczne perspektywy na przyszłość.

Tagi: Giełda