Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kody PKD – czym są, jak je wybrać?
Dominik Moliński
Dominik Moliński 22.03.2022 08:30

Kody PKD – czym są, jak je wybrać?

Kody PKD – czym są, jak je wybrać?
Pixabay.com

Czym są kody PKD?

PKD pochodzi od skrótu Polskiej Klasyfikacji Działalności. Jest to umownie przyjęty, hierarchicznie usystematyzowany podział zbioru rodzajów działalności społeczno-gospodarczej. Kody PKD mają bardzo szerokie zastosowanie, między innymi:

  • klasyfikują podmioty gospodarcze dla potrzeb krajowego urzędowego rejestru podmiotów gospodarki narodowej REGON,

  • przedstawiają struktury gospodarki narodowej z punktu widzenia społecznego podziału pracy,

  • pozwalają opracować bilans gospodarki narodowej,

  • umożliwiają dokonanie porównań międzynarodowych.

Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do wyboru kodów PKD w zależności od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej. Kody PKD wybiera się podczas zakładania działalności. Odpowiednie kody PKD należy umieścić we wniosku CEIDG-1.

Od 2008 roku obowiązuje klasyfikacja PKD, która została wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

Wybieranie kodów PKD

Przedsiębiorcy mogą wybierać spośród kilkuset kodów PKD. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej we wniosku CEIDG-1 podajemy w pierwszej kolejności kod głównej działalności, czyli tej, która będzie miała największy udział w przychodach ze sprzedaży towarów lub ze świadczenia usług. Następnie można wybrać dowolną liczbę kodów PKD, określających czynności, które nie stanowią głównej działalności. W przypadku spółek osobowych i kapitałowych możliwy jest wybór do 10 kodów PKD.

Warto pamiętać, że w każdej chwili można zmienić kody PKD. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej wystarczy po prostu ponownie wypełnić i złożyć w dowolnym urzędzie miasta lub gminy wniosek CEIDG-1, zawierający aktualne kody PKD. Jeśli chodzi o spółki osobowe i kapitałowe, kody PKD należy zmienić w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), co w pierwszej kolejności może wymagać zmiany treści umowy spółki.

Jak wygląda struktura PKD?

PKD-2007 posiada pięciopoziomową strukturę, która bardzo szczegółowo opisuje każdą działalność:

  • sekcja – oznaczona symbolem jednoliterowym, dzieli ogólną zbiorowość na 21 grupowań rodzajów działalności, na które składają się czynności związane ze sobą z punktu widzenia tradycyjnie ukształtowanego, ogólnego podziału pracy,

  • dział – oznaczony dwucyfrowym kodem numerycznym, dzieli ogólną zbiorowość na 88 grupowań rodzajów działalności, na które składają się czynności według cech mających zasadnicze znaczenie zarówno przy określaniu stopnia podobieństwa, jak i przy rozpatrywaniu powiązań występujących w gospodarce narodowej,

  • grupa – oznaczona trzycyfrowym kodem numerycznym, obejmuje 272 grupowania rodzajów działalności dających się wyodrębnić z punktu widzenia procesu produkcyjnego, przeznaczenia produkcji, charakteru usługi lub charakteru odbiorcy tych usług,

  • klasa – oznaczona czterocyfrowym kodem numerycznym, obejmuje 615 grupowań rodzajów działalności dających się wyodrębnić przede wszystkim z punktu widzenia specjalizacji procesu produkcyjnego czy też działalności usługowej,

  • podklasa – oznaczona pięcioznakowym kodem alfanumerycznym, obejmuje 654 grupowania. Została wprowadzona w celu wyodrębnienia rodzajów działalności charakterystycznych dla polskiej gospodarki i będących przedmiotem obserwacji statystycznej. Jeśli na poziomie krajowym nie wprowadzono dodatkowego podziału na poziomie podklasy w stosunku do poziomu międzynarodowego (klasa = podklasa), podklasę taką oznaczono literą Z.

Poziom pierwszy PKD-2007, oznaczony jako sekcja, zawiera następujące rodzaje działalności:

Sekcja A – Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo,Sekcja B – Górnictwo i wydobywanie,Sekcja C – Przetwórstwo przemysłowe,Sekcja D – Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych,Sekcja E – Dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami oraz działalność związana z rekultywacją,Sekcja F – Budownictwo,Sekcja G – Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle,Sekcja H – Transport i gospodarka magazynowa,Sekcja I – Działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi,Sekcja J – Informacja i komunikacja,Sekcja K – Działalność finansowa i ubezpieczeniowa,Sekcja L – Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości,Sekcja M – Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna,Sekcja N – Działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca,Sekcja O – Administracja publiczna i obrona narodowa; obowiązkowe zabezpieczenia społeczne,Sekcja P – Edukacja,Sekcja Q – Opieka zdrowotna i pomoc społeczna,Sekcja R – Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją,Sekcja S – Pozostała działalność usługowa,Sekcja T – Gospodarstwa domowe zatrudniające pracowników; gospodarstwa domowe produkujące wyroby i świadczące usługi na własne potrzeby,Sekcja U – Organizacje i zespoły eksterytorialne.

Kody PKD – podsumowanie

Jak już wspominaliśmy, przedsiębiorcy mogą wybierać spośród kilkuset różnych kodów PKD. Wybranie odpowiednich kodów PKD musi być związane z prowadzoną działalnością. Jeśli nie potrafimy określić kodu PKD dla naszej działalności, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki kodów PKD w serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorcy – tam zamieszczono pełną klasyfikację kodów PKD i bez większego problemu odnajdziemy te, które nas interesują.

Tagi: