BiznesINFO.pl
Dwa podmioty na liście KNF

Biznes Info

KNF ostrzega przed dwiema firmami. Lepiej nie robić z nimi interesów

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) drugi raz w przeciągu niespełna tygodnia zaktualizowała listę niebezpiecznych podmiotów. Tym razem na celowniku urzędników znalazły się dwie firmy inwestycyjne. KNF zarzuca im, że działają na terenie Polski bez zezwolenia. Każdy, kto prowadzi z nimi interesy musi liczyć się z ewentualnymi stratami.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Które firmy znalazły się na liście ostrzeżeń

  • Jakie zarzuty stawia im KNF

  • Na czym polega ich działalność

KNF apeluje o czujność. Dwie nowe firmy na liście ostrzeżeń

KNF dba o bezpieczeństwo osób fizycznych i prawnych, regularnie uzupełniając listę groźnych podmiotów. W ten sposób chce skłonić obywateli, aby w trakcie kontaktów z niektórymi firmami zachowywali szczególną ostrożność.

Katalog publikowany przez KNF jest podzielony na kilka kategorii w zależności od rodzaju przewinienia. Jednak o skali zagrożenia, jakie czyha na kontrahentów świadczy fakt, że znalazło się tam w sumie ponad 280 podmiotów.

Tym razem do czarnej listy KNF dołączyły się dwie firmy inwestycyjne - Marketlin i Duo Stream. Urzędnicy podejrzewają, że spółki mogły dopuścić się przestępstwa z art. 178 w zw. z art. 69 ust. 2 pkt 1 i 4 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. KNF twierdzi, że firmy prowadzą działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia.

Jednak wpisanie na listę ostrzeżeń to nie wszystko. KNF przekazała, że zawiadomienie w sprawie podejrzenia przestępstwa zostało już wysłane do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Szybki zysk czy szybka strata?

Firmy, które znalazły się na celowniku KNF, odpowiadają za platformę internetową fenix-funds.pro. Można tam znaleźć różnego rodzaju usługi i konta. Portal money.pl donosi, że warianty różnią się funkcjami i wysokością ewentualnego zysku.

Za niektóre usługi platforma żąda 250 dolarów, a za inne aż 100 tys. dolarów. Jednak bez rejestracji nie można wskazać, za co tak naprawdę płacą użytkownicy.

To nie jedyna tego typu strona. W internecie aż roi się od witryn, które umożliwiają dostęp do platform inwestycyjnych. Dzięki nim klienci mogą spekulować na rynkach finansowych.

Jednak bardzo często pogoń za szybkim zyskiem kończy się utratą oszczędności. Zdaniem KNF identyczna sytuacja można spotkać użytkowników platformy fenix-funds.pro.

Coraz więcej niebezpiecznych podmiotów na liście KNF

Marketlin i Duo Stream to nie jedyne spółki, które w ocenie urzędników działają bez zezwolenia. Podobne zastrzeżenia KNF zgłosiła względem spółki Margin Elite, która prowadzi platformę inwestycyjną marginelite.com.

Co ciekawe, wpisanie na listę Marketlin i Duo Stream to już druga aktualizacja katalogu w przeciągu niespełna tygodnia. Portal alebank.pl podaje, że 30 kwietnia KNF umieściła w spisie 3 nowe podmioty z siedzibą w Warszawie (Sylwia Gurka-Sobieszczańska S.G.S., Sylwester Kowalski, Dariusz Petridis Expensis) oraz pięć osób fizycznych.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Czyste powietrze z ogromną zmianą od 1 lipca. Progi dochodowe ostro w górę

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Dlonie na klawiaturze komputera, cyberprzestepczosc

Polska i świat

Internetowi piraci na celowniku TSUE. Zapadł wyrok, który może ich pogrążyć

Czytaj więcej >
Ważne

Polska i świat

Państwowa Inspekcja Pracy zaczyna bezwzględną kampanię. Kontrolerzy przyjdą nawet w weekend

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/EAST NEWS

Polska i świat

Parada Równości przejdzie ulicami Warszawy. Już znamy trasę

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Abonament RTV zaciągnął go aż do sądu. Tam wygrał i płacić już nie musi

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa. n/z Tlum pieszych na chodniku w maskach ochronnych.

Polska i świat

Internetowe Konto Pacjenta to przyszłość. Wszyscy będziemy z niego korzystać

Czytaj więcej >