Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kiedyś projektowali Ferrari, teraz wezmą się za polski samochód. Włosi podjęli współpracę z Izerą
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 21.03.2023 18:24

Kiedyś projektowali Ferrari, teraz wezmą się za polski samochód. Włosi podjęli współpracę z Izerą

Flaga Państwowa RP
BiznesInfo

Włoska firma najbardziej znana jest z projektowania samochodów, choć w swoim portfolio ma też wiele innych środków transportu. Ku zaskoczeniu wielu osób, to właśnie Pininfarina została zaangażowana w prace nad samochodem Izera. Włosi zaprojektują trzy wersje produkcyjne polskiej marki samochodów elektrycznych, czytamy na stronie money.pl. 

Marka z historią

Carrozzeria Pininfarina to włoskie biuro projektowe specjalizujące się w projektowaniu samochodów, a także sztuki użytkowej, rowerów, jachtów, pociągów i sprzętu AGD. Firma z siedzibą w Cambiano, działa od 1930 r. Należy do indyjskiego koncernu Mahindra & Mahindra.

Pininfarina przez wiele lat współpracowała z takimi markami jak Ferrari, Lancia, Alfa Romeo, Fiat i Maserati. Włosi projektowali także dla Peugeota, General Motors, Forda, Rolls-Royce’a, a nawet Daewoo i innych chińskich firm. Wiele z tych aut uzyskało miano kultowych i jedynych w swoim rodzaju. 

Międzynarodowa współpraca

We wtorek, 21 marca, ElectroMobility Poland i włoskie studio projektowe poinformowały, że podejmą współpracę przy projekcie polskiej marki samochodów elektrycznych Izera. Wyjaśniono, że chodzi o stylistykę m.in. nadwozia i wnętrza trzech modeli: SUV-a, hatchbacka i kombi. 

Szansa na sukces

Łukasz Maliczenka, dyrektor do spraw rozwoju produktu technicznego Electromobility Poland zaznaczył, że możliwość współpracy z firmą Pininfarina "to kolejny ważny krok na drodze do seryjnej produkcji Izery". 

Jako nowa marka musimy szukać swoich przewag na bardzo konkurencyjnym rynku, a ponadczasowy, atrakcyjny design ma być jedną z cech, które wyróżnią Izerę” - dodał.

Dyrektor do spraw rozwoju produktu technicznego EMP zaznaczył, że współpraca Izery z "kolejnym partnerem o renomie i ugruntowanej pozycji w branży to także jasny sygnał dla rynku, że projekt jest na dobrej ścieżce i rozwija się zgodnie z planem i przyjętymi założeniami”.