BiznesINFO.pl
Kolejna skarga na Polskę

Pixabay/Nak Nak Nak

KE dorzuca kolejną skargę na Polskę. Ta dotyczy zamówień publicznych

10 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Jest kolejna skarga na Polskę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości (TSUE), tym razem ze strony Komisji Europejskiej. Chodzi o zamówienia publiczne.

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Komisja Europejska wnosi skargę na Polskę

  • Co nam zarzuca KE

  • Czego dotyczyła poprzednia skarga KE

Kolejna skarga na Polskę

Jest kolejna skarga na Polskę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości (TSUE). Tym razem ze strony Komisji Europejskiej.

Komisja przekazała w środę, że zdecydowała o skierowaniu sprawy przeciw Polsce do TSUE z powodu naszych przepisów dotyczących zamówień publicznych. KE uznała, że nie są one w pełni zgodne z prawodawstwem Unii Europejskiej.

Konkretnie chodzi o zamówienia na produkcję i dystrybucję części dokumentów urzędowych, jak m.in. dowody tożsamości, prawo jazdy, paszport, tytuły egzekucyjne wydawane przez sądy, dokumenty notarialne, zaświadczenia lekarskie, czy karty do głosowania.

Komisja Europejska, jak podaje Money.pl, zarzuca Polsce, że w naszym kraju tylko państwowe firmy mogą produkować wymienione wyżej dokumenty, a taką możliwość powinny mieć także firmy prywatne.

W cytowanym przez portal komunikacie Komisji możemy przeczytać, że choć unijne dyrektywy w sprawie zamówień publicznych "dopuszczają pewne wyłączenia w przypadku zamówień udzielanych bez przetargów konkurencyjnych", to w ocenie Komisji "nie mają one zastosowania do szerokich kategorii zamówień wyłączonych na mocy prawa polskiego".

Komisja Europejska uważa, że polskie wyłączenie odnośnie produkcji i dystrybucji dokumentów urzędowych i bankowych usług restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji "narusza prawo UE".

Kolejna skarga KE

To kolejna w ostatnim czasie skarga na Polskę ze strony Komisji Europejskiej do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Na początku kwietnia skierowana przez KE skarga dotyczyła tzw. ustawy kagańcowej, która została wprowadzona w życie na początku zeszłego roku. Jak przypomina Gazeta.pl, ustawa zawierała wielu zmian związanych z obszarem sądownictwa jak m.in. budzący kontrowersje zapis dotyczący odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za pytania dotyczące m.in. legalności KRS.

Z kolei pod koniec maja TSUE - po skardze czeskiego rządu - nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. W środę Komisja Europejska zdecydowała o dołączeniu - jako strona - do pozwu Czech przeciw Polsce w tej sprawie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >