BiznesINFO.pl

pixabay, succo

Kaufland ma spore problemy. Sieciówka znalazła się na celowniku UOKiK, zarzut wykorzystywania przewagi

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Kaufland znalazł się na celowniku UOKiK. Prezes UOKiK poinformował, że wszczął wobec niemieckiego dyskontu postępowanie w sprawie nadużywania przewagi kontraktowej wobec dostawców produktów rolno-spożywczych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zarzuty postawił UOKiK Kauflandowi

  • Jaki inny podmiot również otrzymał podobne zarzuty

Kaufland na celowniku UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) poinformował o postawieniu należącemu do niemieckiej grupy Schwarz dyskontowi. Kaufland miał nadużywać przewagi kontraktowej w relacjach z dostawcami produktów rolno-spożywczych.

Kaufland miał przedłużać postępowanie negocjacyjne w sprawie umów na kolejny rok przez co dostawcy nie wiedzieli na jakich warunkach pracują. Dodatkowo, Kaufland wprowadzał do umów dodatkowe rabaty lub podwyższał wysokość dotychczasowych.

Jak podkreślił UOKiK, obie te rzeczy narażały dostawców na szkody. W przypadku rabatów sieć zobowiązywała dostawców do zapłaty różnicy na rzecz Kauflandu. Zdaniem UOKiK jest to wsteczne obniżanie cen.

Kaufland z zarzutami

- Kontrahenci Kaufland Polska Markety nie mają pewności, kiedy sieć zażąda pomniejszenia ich wynagrodzenia - powiedział prezes UOKiK, Tomasz Chróstny. Dodatkowo podkreślił, że współpraca między kontrahentami powinna być transparentna.

UOKiK przypomina, że nieuczciwych kontrahentów należy zgłaszać do odpowiednich organów. Wykorzystywanie pozycji dominującej jest niezgodne nawet z prawem unijnym.

Nie jest to pierwsza taka interwencja UOKiK. Za swoje działania została ukarana również Biedronka. Ponadto, postępowania wyjaśniające prowadzone są w przypadku sieci Eurocash i Intermarche.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

KauflandUOKiKsąd

Podobne artykuły

Handel

Ruszyła Biedronkoloteria. Można wygrać 10 mln nagród, w tym również pieniądze
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Port Gdańsk zyskał nowe połączenie. Świetne wieści dla polskiego handlu
Czytaj więcej >

Handel

Papryka nie jest zbyt droga. Jeden kraj chętnie kupuje ją z Polski
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszukali prawie 700 osób na „cudowne garnki”, niektórzy poszkodowani nieświadomie podpisali umowy kredytowe. Teraz ruszył proces
Czytaj więcej >

Handel

Skarbówka wkracza do akcji. Dzięki nowym narzędziom łatwiej wyłapie podejrzane transakcje
Czytaj więcej >

Handel

Po 70 latach działalności polska firma ogłasza upadłość. Wiele osób straci pracę, zadłużenie jest ogromne
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]