Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Kaufland ma spore problemy. Sieciówka znalazła się na celowniku UOKiK, zarzut wykorzystywania przewagi
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 09:23

Kaufland ma spore problemy. Sieciówka znalazła się na celowniku UOKiK, zarzut wykorzystywania przewagi

pixaby, succo
pixabay, succo

Kaufland znalazł się na celowniku UOKiK. Prezes UOKiK poinformował, że wszczął wobec niemieckiego dyskontu postępowanie w sprawie nadużywania przewagi kontraktowej wobec dostawców produktów rolno-spożywczych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zarzuty postawił UOKiK Kauflandowi

  • Jaki inny podmiot również otrzymał podobne zarzuty

Kaufland na celowniku UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) poinformował o postawieniu należącemu do niemieckiej grupy Schwarz dyskontowi. Kaufland miał nadużywać przewagi kontraktowej w relacjach z dostawcami produktów rolno-spożywczych.

Kaufland miał przedłużać postępowanie negocjacyjne w sprawie umów na kolejny rok przez co dostawcy nie wiedzieli na jakich warunkach pracują. Dodatkowo, Kaufland wprowadzał do umów dodatkowe rabaty lub podwyższał wysokość dotychczasowych.

Jak podkreślił UOKiK, obie te rzeczy narażały dostawców na szkody. W przypadku rabatów sieć zobowiązywała dostawców do zapłaty różnicy na rzecz Kauflandu. Zdaniem UOKiK jest to wsteczne obniżanie cen.

Kaufland z zarzutami

- Kontrahenci Kaufland Polska Markety nie mają pewności, kiedy sieć zażąda pomniejszenia ich wynagrodzenia - powiedział prezes UOKiK, Tomasz Chróstny. Dodatkowo podkreślił, że współpraca między kontrahentami powinna być transparentna.

UOKiK przypomina, że nieuczciwych kontrahentów należy zgłaszać do odpowiednich organów. Wykorzystywanie pozycji dominującej jest niezgodne nawet z prawem unijnym.

Nie jest to pierwsza taka interwencja UOKiK. Za swoje działania została ukarana również Biedronka. Ponadto, postępowania wyjaśniające prowadzone są w przypadku sieci Eurocash i Intermarche.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]