BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Kaucja za opakowania. Będziemy mogli oddawać do skupu m.in. plastikowe butelki

25 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Minister Środowiska, Henryk Kowalczyk zdradził Radiu Plus plany resortu. Plastikowe butelki i opakowania z kartonu mają zostać objęte kaucjami. Będziemy mogli oddać je do skupu lub sklepu i odzyskać część kosztów.

Resort środowiska rozważa uruchomienie skupów zużytych opakowań i makulatury

Powinna być kaucja za opakowania, m.in. z makulatury, szkła i plastiku, co do których możliwy jest recykling. (..) W tej chwili trwają prace. Są to trudne decyzje, dotyczące wielkości opłat, sposobu recyklingu i skutecznego systemu zbiórki - poinformował Henryk Kowalczyk.

Cenne śmieci

Kowalczyk uważa, że wprowadzenie kaucji opakowań spowodowałoby, że konsumenci by ich nie wyrzucali, tylko zwracali plastikowe czy szklane butelki, żeby odzyskać część pieniędzy, jakie wydali na produkt. 

Kaucja powinna być. Nie chcę tu mówić o pieniądzach konkretnych, natomiast kaucja powinna być taka, żeby się opłacało temu, który jest konsumentem i ma to opakowanie, żeby się opłacało odnieść do skupu. (...) Tak jak złom w tej chwili nie jest porzucany - zawsze gdzieś tam go odnosimy. (...) Tak pozostałe produkty - makulatura, szkło, plastik - wszystkie rzeczy, jeśli się im nada wartość w ten sposób, to wtedy będzie można odnieść do skupu - twierdzi minister środowiska. 

Zmniejszą się opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi 

Projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku może pomóc gminom oraz oraz zmniejszyć opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości, którzy zagospodarowują bioodpady w przydomowych kompostownikach. 

Jak zaznaczył Henryk Kowalski, niezwykle istotne przy wprowadzaniu tych zmian będzie zapewnienie gminom właściwych pojemników do selektywnej zbiórki, a także odpowiednio wyedukować mieszkańców. W planach są kampanie telewizyjne i radiowe. 

W 2017 roku resort środowiska szacował, wprowadzenie systemu kaucyjnego opartego o automaty przyjmujące opakowania kosztowałoby nas 19-24 mld zł. Prowadzenie przez pięć lat systemu kaucji opartego w całości o automatyczną zbiórkę w sklepach wyniosłoby ok. 24 mld zł. Koszt takiej maszyny to 75 tys zł - 160 tys. zł. Jak twierdzi ministerstwo, potrzeba ich ok. 118 tys.

Rozważane jest też “mieszane” rozwiązanie, czyli połączenie zbiórki w automatach w większych sklepach z możliwością zwrotu np. butelek w mniejszych jednostkach. W ciągu 5 lat wydalibyśmy na ok. 19 mld zł.

Uszczelnienie opłaty recyklingowej za foliówki

Minister Kowalczyk mówić również o opłacie recyklingowej. Ma ona rozszerzyć się o grubsze foliówki, które supermarkety wprowadziły bo nałożeniu opłaty na cieńsze reklamówki. Ministerstwo Finansów przyjmuje, że na opłatach za wszystkie foliówki zdobędzie 1 mld 200 mln miliard złotych za wszystkie reklamówki.

Wdrożenie dyrektywy odpadowej planowane jest na lipiec 2020 r.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >