kaucja za plastikowe butelki
Public Domain Pictures/Ian L
Autor Paulina Musianek - 25 Czerwca 2019

Kaucja za opakowania. Będziemy mogli oddawać do skupu m.in. plastikowe butelki

Minister Środowiska, Henryk Kowalczyk zdradził Radiu Plus plany resortu. Plastikowe butelki i opakowania z kartonu mają zostać objęte kaucjami. Będziemy mogli oddać je do skupu lub sklepu i odzyskać część kosztów.

Resort środowiska rozważa uruchomienie skupów zużytych opakowań i makulatury

Powinna być kaucja za opakowania, m.in. z makulatury, szkła i plastiku, co do których możliwy jest recykling. (..) W tej chwili trwają prace. Są to trudne decyzje, dotyczące wielkości opłat, sposobu recyklingu i skutecznego systemu zbiórki - poinformował Henryk Kowalczyk.

Cenne śmieci

Kowalczyk uważa, że wprowadzenie kaucji opakowań spowodowałoby, że konsumenci by ich nie wyrzucali, tylko zwracali plastikowe czy szklane butelki, żeby odzyskać część pieniędzy, jakie wydali na produkt.

Kaucja powinna być. Nie chcę tu mówić o pieniądzach konkretnych, natomiast kaucja powinna być taka, żeby się opłacało temu, który jest konsumentem i ma to opakowanie, żeby się opłacało odnieść do skupu. (...) Tak jak złom w tej chwili nie jest porzucany - zawsze gdzieś tam go odnosimy. (...) Tak pozostałe produkty - makulatura, szkło, plastik - wszystkie rzeczy, jeśli się im nada wartość w ten sposób, to wtedy będzie można odnieść do skupu - twierdzi minister środowiska.

To było jak film gangsterski! W Chicago ukradziono 100 samochodów po ataku hakerskim na mobilną aplikację internetową.To było jak film gangsterski! W Chicago ukradziono 100 samochodów po ataku hakerskim na mobilną aplikację internetową.Czytaj dalej

Zmniejszą się opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku może pomóc gminom oraz oraz zmniejszyć opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości, którzy zagospodarowują bioodpady w przydomowych kompostownikach.

Jak zaznaczył Henryk Kowalski, niezwykle istotne przy wprowadzaniu tych zmian będzie zapewnienie gminom właściwych pojemników do selektywnej zbiórki, a także odpowiednio wyedukować mieszkańców. W planach są kampanie telewizyjne i radiowe.

W 2017 roku resort środowiska szacował, wprowadzenie systemu kaucyjnego opartego o automaty przyjmujące opakowania kosztowałoby nas 19-24 mld zł. Prowadzenie przez pięć lat systemu kaucji opartego w całości o automatyczną zbiórkę w sklepach wyniosłoby ok. 24 mld zł. Koszt takiej maszyny to 75 tys zł - 160 tys. zł. Jak twierdzi ministerstwo, potrzeba ich ok. 118 tys.

Rozważane jest też “mieszane” rozwiązanie, czyli połączenie zbiórki w automatach w większych sklepach z możliwością zwrotu np. butelek w mniejszych jednostkach. W ciągu 5 lat wydalibyśmy na ok. 19 mld zł.

Uszczelnienie opłaty recyklingowej za foliówki

Minister Kowalczyk mówić również o opłacie recyklingowej. Ma ona rozszerzyć się o grubsze foliówki, które supermarkety wprowadziły bo nałożeniu opłaty na cieńsze reklamówki. Ministerstwo Finansów przyjmuje, że na opłatach za wszystkie foliówki zdobędzie 1 mld 200 mln miliard złotych za wszystkie reklamówki.

Wdrożenie dyrektywy odpadowej planowane jest na lipiec 2020 r.

10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę? Rząd rozważa taką opcję 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę? Rząd rozważa taką opcję Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zalewska: Reforma edukacji jest zakończona. To ktoś inny jest winny
2. Zelmer będzie wycofany z rynku
3. Biedronka i Lidl będą miały nowego konkurenta w Polsce
4. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News