Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kasety magnetofonowe wracają do łask. Ceny mogą być zaskoczeniem
Radosław Święcki
Radosław Święcki 03.05.2021 02:00

Kasety magnetofonowe wracają do łask. Ceny mogą być zaskoczeniem

Kasety wracają do łask
Wikimedia/Jacek Halicki

Wydawały się przeżytkiem, tymczasem okazuje się, że wracają do łask. Kasety magnetofonowe bo o nich mowa sprzedawane są w sieci nawet za 100 zł. Sprawdźcie strych bądź szuflady, może się okazać, że zalega tam produkt za który ktoś będzie chciał zapłacić i to całkiem sporo.

  • Kasety magnetofonowe wracają do łask

  • Ile trzeba zapłacić za "czyste" taśmy

  • W jakim kraju sprzedaż nośnika może osiągnąć poziom sprzed 18 lat

Kasety magnetofonowe wracają do łask

Słuchanie muzyki na żadnym nośniku nie było tak stresujące, gdyż w każdej chwili taśma mogła zostać wciągnięta przez sprzęt i z przyjemności słuchania nici. Mimo wszelkich niedogodności kasety magnetofonowe miały swój klimat i rozstanie z nimi niektórym – jak piszącemu te słowa – przyszło dość trudno.

Szczyt popularności kaset (zostały one zaprezentowane światu blisko 60 lat temu) przypadł na lata 80. i pierwszą połowę lat 90. Później odbiorcy zaczęli przerzucać się na płyty, zaś kasety zaczęły powoli znikać ze sklepowych półek i wydawało się, że ostatecznie popadną one w zapomnienie.

Tymczasem dziś, gdy wydawało się, że wszyscy przestawili się na odbiór cyfrowy, kasety magnetofonowe nie tylko nie zostały zapomniane, ale wręcz wracają do łask. Świadczy o tym fakt, że na nośnikach tych swoje nowe nagrania prezentują zarówno polscy jak i światowi wykonawcy.

O tym, że rynek kaset magnetofonowych w Polsce rośnie przekonuje w rozmowie z Money.pl Monika Marianowicz, rzeczniczka prasowa Empiku.

- Rynek kaset magnetofonowych w Polsce stale rośnie. Przestaje być już tylko wąską niszą, a staje się prawdziwą modą, doskonale uzupełniającą wciąż zyskujące na popularności winyle. Coraz częściej najbardziej wyczekiwane premiery muzyczne, oprócz CD i LP, ukazują się również na kasetach magnetofonowych – tłumaczy Marianowicz, dodając, że kasety magnetofonowe jako nośnik limitowany stają się prawdziwą gratką dla muzycznych kolekcjonerów.

Kto sięga po kasety? Marianowicz podkreśla, że z jednej strony są to osoby urodzone w latach 80’, które pamiętają czasy świetności tego nośnika, ale też tzw. muzyczne „freaki”.

Empik widząc zainteresowanie kasetami, stale poszerza ofertę i liczbę tytułów na tym nośniku.

Kasety wracają do łask nie tylko w Polsce. Money.pl przywołuje dane Nielsen Music z których wynika, że w 2018 roku sprzedano w USA prawie 220 tys. taśm, o niemal 25 proc. więcej niż rok wcześniej. Nośnik budzi również ogromne zainteresowanie Brytyjczyków, którzy tylko w pierwszej połowie ubiegłego roku kupili 65 tys. kaset, aż o 103 proc. więcej niż w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2019 roku. Eksperci podkreślają, że kwestią czasu jest aż sprzedaż kaset w Wielkiej Brytanii przekroczy próg 100 tys., co po raz ostatni miało miejsce 18 lat temu.

Wysokie ceny „czystych” kaset

Każdy, kto miał do czynienia z kasetami magnetofonowymi wie, że służyły one nie tylko do słuchania muzyki, ale też do nagrywania (przegrywania) piosenek czy audycji radiowych. Warto sprawdzić na strychu bądź w szufladzie czy nie jest się w posiadaniu „czystych” taśm, gdyż nie brakuje osób, które byłyby w stanie za nie zapłacić i to całkiem sporo.

Money.pl przywołuje dane z których wynika, że takie kasety sprzedawane są nawet za 80 zł. Przykładowo w serwisie Amazon widnieje oferta zgodnie z którą za komplet pięciu kaset trzeba zapłacić niemal 180 zł. Portal zauważa, że najdroższe są zafoliowane kasety metalowe, których ceny przekraczają czasem nawet 100 zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: Sztuka