Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Masz jeszcze tydzień, żeby dopisać się do rządowego rejestru. Po przekroczeniu terminu czeka dotkliwa kara
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 05.07.2020 02:00

Masz jeszcze tydzień, żeby dopisać się do rządowego rejestru. Po przekroczeniu terminu czeka dotkliwa kara

Przedsiębiorcy powinni się pospieszyć
publicdomainpictures.net

Kara grozi niezarejestrowanym firmom

Firmy powstałe przed 13 października 2019 roku mają czas do 13 lipca, żeby wpisać się do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Jest to termin ustalony 1 kwietnia, kiedy w związku z pandemią koronawirusa CRBR postanowiło dać firmom więcej czasu. Według wcześniejszych ustaleń mieli zgłosić się do rejestru do 13 kwietnia. Jak informuje bankier.pl., za niespełnienie tego obowiązku firmom grozi kara w wysokości nawet 1 mln złotych.

Firmy utworzone po 13 października 2019 mają na zgłoszenie się do CRBR siedem dni od dnia rejestracji firmy. "Obecnie obserwujemy, że wciąż zbyt mało firm wpisuje się do bazy o beneficjentach rzeczywistych. Spośród około 450 tys. firm, które powinny uzupełnić swoje dane w CRBR, na razie zrobiło to zaledwie 130 tys." - przywołuje słowa Marcina Steca z ministerstwa finansów Gazeta Prawna.

Nie wpiszesz się do CRBR, czeka cię kara

Jak informuje ministerstwo finansów, CRBR to system zajmujący się gromadzeniem i przetwarzaniem danych o beneficjentach rzeczywistych, czyli osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką. Ma to służyć przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. "Posiadanie dokładnych i aktualnych danych o beneficjentach rzeczywistych ma kluczowe znaczenie dla zwalczania tych zjawisk, ponieważ uniemożliwia przestępcom ukrycie swojej tożsamości w skomplikowanej strukturze korporacyjnej.

Publiczny charakter rejestru, umożliwiający każdemu nieodpłatny dostęp do informacji o beneficjentach rzeczywistych, zapewnia również większą kontrolę informacji przez społeczeństwo obywatelskie oraz przyczynia się do zwiększenia zaufania do rynku finansowego i uczestników obrotu gospodarczego" - czytamy na stronie ministerstwa finansów.