Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kaczyński: Już niedługo będziemy drugą Japonią
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 02.10.2022 18:56

Kaczyński: Już niedługo będziemy drugą Japonią

Jarosław Kaczyński znalazł sposób na wygranie wyborów. Prezes PiS powoła własną "armię"
public domain

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z wyborcami w Stargardzie poruszył temat szybkiego wzrostu polskich wynagrodzeń. Zdaniem Kaczyńskiego nie brakuje nam wiele, aby dogonić obecny poziom życia Japończyków.

„Tylko jeszcze trochę do góry i będziemy drugą Japonią”

Zdaniem Kaczyńskiego, jeżeli obecna konstrukcja światowa i europejska się nie zawali, Polsce nie brakuje już wiele, aby dogonić poziom życia tradycyjnych państw zachodnich.

„Mamy do czynienia rzeczywiście ze znaczącym postępem i perspektywą tego, że w stosunkowo krótkim czasie, jeżeli cała konstrukcja światowa i europejska się nie zawali, będziemy już na tym poziomie, na którym żyje Zachód. Czyli spełnimy to nasze marzenie, które się kiedyś wydawało niespełniane” – mówił Kaczyński

- Idziemy do przodu. Mamy w tej chwili taką sytuację, że kiedy w 1991 roku, kiedy byliśmy u dna gospodarczego, było dużej gorzej niż w 1989 roku i dużo gorzej niż w 1978 roku. Otóż wtedy mieliśmy 27% tego co mają Niemcy na głowę w sile nabywczej. A teraz myślę, że w tym roku będzie już 67-68% - przekonywał prezes PiS.

- Nie wszystkim się to podoba. Ale nie mówię o Polsce. Mówię o naszych sąsiadach z Zachodu - dodał Kaczyński.

- Powiem państwu pewną taką rzecz, informację. Otóż, pamiętacie może państwo jak Wałęsa w swoich tych lepszych czasach, bo dzisiaj to nie będę komentował, mówił: "będziemy drugą Japonią". Wtedy nawet w tych kręgach solidarnościowych się uśmiechano, bo mówił bajki. A dzisiaj my jeśli chodzi o płace, w sile nabywczej liczone, według tej tabeli, tego rankingu stworzonego przez OECD, jesteśmy państwem kolejnym po Japonii, jeżeli chodzi o wysokość płac. Tylko jeszcze trochę do góry i będziemy drugą Japonią – mówił Kaczyński do zgromadzonych sympatyków.

Sprawdziliśmy czy faktyczne tak jest, oto jak one(dane o wynagrodzeniach) się prezentują

Disposable household and per capita income

Disposable household and per capita income

źródło https://en.wikipedia.org/wiki/Disposable_household_and_per_capita_income Nie są to najnowsze dane, ale to prawdopodobnie do tych danych odnosił się Kaczyński. Nic nie wskazuje na to, że Japonia nagle w ciągu ostatnich 3-4 lat uciekła Polsce. Zwolennikiem jakiejkolwiek narracji jesteś. Czy tej, że Polska radzi sobie dobrze czy źle w ostatnich latach, faktem jest, że Japonia zmaga się z gigantyczną stagnacją i ogromnymi problemami. Pozycje te (Polska jedno miejsce za Japonią) są więc najprawdopodobniej w 2022r. utrzymane.

Krytyka Niemiec

Każdy interesujący się polityką Polak wie jakie jest nastawienie prezesa Kaczyńskiego do naszego zachodniego sąsiada. Jarosław Kaczyńskie nie odpuścił i tym razem i podzielił się swoją negatywną opinią po raz kolejny.

To jest tak, że oni by chcieli, żeby Polska była z tyłu, nie była za silna, była pod niemieckim nadzorem i żeby ten model gospodarki niemieckiej, który stawiał głównie na kontakty z Rosja” - mówił

Dzisiaj to się zawaliło, można powiedzieć wybuchło, aby ten model opierał się na tej przewadze nad Wschodem – dodał.

Jego zdaniem nasz zachodni sąsiad chciał doić oraz eksploatować Polskę.