BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Jak rozliczyć zarobki z internetu? Wyjaśniamy krok po kroku

21 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Internet coraz częściej staje się nie tylko źródłem informacji, ale również źródłem zarobków. Możemy w nim zarabiać na rozmaite sposoby, na stornach www, systemach partnerskich, klikaniu reklam czy też zdobywają duże ilości subskrybentów na na mediach spo

Internet stwarza liczne możlwiości zarobkowe, które trudno jest odnieść do sytuacji znanych nam (i urzędom) ze świata rzeczywistego. Klikanie w reklamy, płatne materiały na stronach internetowych, sprzedaż tylko za pomocą internetu, wszelkiego rodzaju płatne subskrypcje i systemy partnerskie - zarobki w internecie mogą przybierać przeróżne formy. Spróbujemy wyjaśnic jak się z nich odpowiednio rozliczać. 

Co dla Urzędu Skarbowego jest działalnością gospodarczą w internecie? 

To zależy w dużej mierze od częstowliwości i rodzaju naszej działalności. Jeżeli mówimy np. o sklepach internetowych, które nie mają swoich stacjonarnych siedzib, a sprzedaż prowadzą jedynie za pomocą internetu, to dla Urzędu Skarbowego taka działalność nie różni się od zwykłej sprzedaży. Firma więc rozliczana jest z wartości swojej sprzedaży w taki sam spospób jak normalny sklep i musi odporwadzać normalny podatek dochodowy. 

Sytaucja zmienia się w przypadku sprzedawców indywidualnych, albo osób które robią to sporadycznie. Tak więc nie będziemy przez fiskusa zakwalifikowani do prowadzących działalność gospodarczą w sieci, jeśli wszystko co zrobimy, to co jakiś czas sprzedamy jakiś używany przedmiot za pomocą jednego z portali aukcyjnych. Inaczej jest z przedmiotami nowymi. Jak donosi portal Bankier.pl dla skarbówki nowy sprzęt to taki, który został zakupiony do pół roku przed datą jego ponownej sprzedaży. Jeśli prowadzi się sporadyczną sprzedaż i nie mamy zarejestrowanej działaności gospodarczej, to podatek odporowadzimy od internetowej sprzedaży wtedy, gdy wartość sprzedanych towarów przekroczy kwotę wolną od podatku. 

Zarobki w internecie wymagają udokumentowania

Jak każdy inne źródła naszego zarobkowania, tak samo w przypadky tych internetowych, wymagają one udokumenotwania w przypadku kontroli z urzędu. Również tak samo jak w przypadku zwykłej dokumentacji, okres ich przechowywania wyamga posiadania dokumentów do 5 lat wstecz, co wynika z ustawy o rachunkowości. Jako, że fiskus słynie ze swojej drobiazgowości, to należy dokumenotwać nawet najmniejsze transakcje w celu niknięcia późniejszych problemów. 

W przypadku wątpliwości warto zastosować interpretację indywidualną 

Jeżeli zarabiamy tylko za pomocą internetu i na bardzo wiele sposobów, to w celu niknięcia późniejszych problemów z roliczeniem i odpowiednim przypasowaniem źródeł naszych dochodów, możemy zwrócić się do urzędu z prośbą o zastosowanie interpretacji indywidualnej. W dłuższej mierze rozliczenie indywidaulne może nam nastręczyć mniej problemów niż zmagania z urzędem, który nie zgodzi się z naszą klasyfikacją źródeł przychodów z obszaru internetu.

Podobne artykuły

Ozonatory robią furorę. Polacy w szale zakupów sprzętu, który do tej pory był sprzedawany profesjonalistom.

Finanse

Jedno urządzenie coraz częściej pojawia się w polskich domach. Pomaga zadbać o prawdziwą czystość

Czytaj więcej >
Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >