Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Jak rozliczyć zarobki z internetu? Wyjaśniamy krok po kroku
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 21.06.2019 02:00

Jak rozliczyć zarobki z internetu? Wyjaśniamy krok po kroku

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Internet stwarza liczne możlwiości zarobkowe, które trudno jest odnieść do sytuacji znanych nam (i urzędom) ze świata rzeczywistego. Klikanie w reklamy, płatne materiały na stronach internetowych, sprzedaż tylko za pomocą internetu, wszelkiego rodzaju płatne subskrypcje i systemy partnerskie - zarobki w internecie mogą przybierać przeróżne formy. Spróbujemy wyjaśnic jak się z nich odpowiednio rozliczać. 

Co dla Urzędu Skarbowego jest działalnością gospodarczą w internecie? 

To zależy w dużej mierze od częstowliwości i rodzaju naszej działalności. Jeżeli mówimy np. o sklepach internetowych, które nie mają swoich stacjonarnych siedzib, a sprzedaż prowadzą jedynie za pomocą internetu, to dla Urzędu Skarbowego taka działalność nie różni się od zwykłej sprzedaży. Firma więc rozliczana jest z wartości swojej sprzedaży w taki sam spospób jak normalny sklep i musi odporwadzać normalny podatek dochodowy. 

Sytaucja zmienia się w przypadku sprzedawców indywidualnych, albo osób które robią to sporadycznie. Tak więc nie będziemy przez fiskusa zakwalifikowani do prowadzących działalność gospodarczą w sieci, jeśli wszystko co zrobimy, to co jakiś czas sprzedamy jakiś używany przedmiot za pomocą jednego z portali aukcyjnych. Inaczej jest z przedmiotami nowymi. Jak donosi portal Bankier.pl dla skarbówki nowy sprzęt to taki, który został zakupiony do pół roku przed datą jego ponownej sprzedaży. Jeśli prowadzi się sporadyczną sprzedaż i nie mamy zarejestrowanej działaności gospodarczej, to podatek odporowadzimy od internetowej sprzedaży wtedy, gdy wartość sprzedanych towarów przekroczy kwotę wolną od podatku. 

Zarobki w internecie wymagają udokumentowania

Jak każdy inne źródła naszego zarobkowania, tak samo w przypadky tych internetowych, wymagają one udokumenotwania w przypadku kontroli z urzędu. Również tak samo jak w przypadku zwykłej dokumentacji, okres ich przechowywania wyamga posiadania dokumentów do 5 lat wstecz, co wynika z ustawy o rachunkowości. Jako, że fiskus słynie ze swojej drobiazgowości, to należy dokumenotwać nawet najmniejsze transakcje w celu niknięcia późniejszych problemów. 

W przypadku wątpliwości warto zastosować interpretację indywidualną 

Jeżeli zarabiamy tylko za pomocą internetu i na bardzo wiele sposobów, to w celu niknięcia późniejszych problemów z roliczeniem i odpowiednim przypasowaniem źródeł naszych dochodów, możemy zwrócić się do urzędu z prośbą o zastosowanie interpretacji indywidualnej. W dłuższej mierze rozliczenie indywidaulne może nam nastręczyć mniej problemów niż zmagania z urzędem, który nie zgodzi się z naszą klasyfikacją źródeł przychodów z obszaru internetu.

Tagi: Fiskus