Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Jak rozliczyć prywatny samochód w działalności gospodarczej?
Marta Dobrzycka
Marta Dobrzycka 28.05.2021 02:00

Jak rozliczyć prywatny samochód w działalności gospodarczej?

car-1544342 1920
https://pixabay.com/pl/photos/samochód-kierownicy-1544342/

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą często wykorzystują w firmie swoje prywatne samochody. Wśród przedsiębiorców wywołuje to wiele wątpliwości związanych z tym, jak rozliczyć prywatny samochód w działalności gospodarczej. Czy konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu i czym można odliczyć VAT od wydatków eksploatacyjnych poniesionych w firmie w związku z eksploatacją prywatnego samochodu?

Z artykułu dowiesz się:

  • Czy i w jaki sposób można wykorzystywać prywatny samochód we własnej działalności gospodarczej?

  • Czy można ujmować w kosztach podatkowych wydatki związane z eksploatacją prywatnego pojazdu? 

  • Jak odliczyć VAT od wydatków eksploatacyjnych poniesionych w związku z wykorzystaniem prywatnego samochodu?

  • Czy podatnik ma obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu?

Czy w ramach własnej działalności gospodarczej można wykorzystywać prywatny samochód?

Co do zasady podatnik może w ramach prowadzonej działalności gospodarczej korzystać z własnego prywatnego samochodu i zaliczać wydatki z tego tytułu do kosztów uzyskania przychodów. Jak to jednak wygląda w praktyce? Dobra wiadomość jest taka, że podatnik prowadzący działalność gospodarczą nie musi już prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu. 

Jeżeli prywatny samochód nie zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, i jest wykorzystywany zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych to, jak wskazuje portal infor.pl, wydatki związane z używaniem samochodu dla potrzeb działalności, podatnik prowadzący własną działalność gospodarczą będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Od początku 2019 r. obowiązuje w tym zakresie jeden stały limit wydatków wynoszący 20 proc. Oznacza to w praktyce, że aktualnie osoba prowadząca działalność gospodarczą może odliczyć jedynie 20 proc. od kosztów uzyskania przychodu z tytułu użytkowania pojazdów prywatnych, jeśli nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu.

Wydatki związane z eksploatacją samochodu w firmie to na przykład zakup paliwa, koszt myjni czy naprawy.

Co zyskuje przedsiębiorca, prowadząc ewidencję przebiegu pojazdu

Jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą zdecyduje się jednak na prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu będzie mogła uwzględnić w kosztach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej aż 100 proc. wydatków związanych z użytkowaniem samochodu. Możliwe będzie to jednak w sytuacji, gdy samochód prywatny wpisany zostanie na listę środków trwałych przedsiębiorstwa, co oznacza, że przestanie stanowić własność prywatną właściciela firmy. Ewentualnie samochód taki może być używany na podstawie umowy najmu lub leasingu. 

W poprawnie wypełnionej ewidencji przebiegu pojazdu powinny znaleźć się między innymi następujące informacje: numer rejestracyjny samochodu, pojemność silnika samochodu, dokładna data prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, szczegółowy wpis osoby, która kierowała pojazdem, uwzględniający wszystkie niezbędne informacje, między innymi termin i cel podróży służbowej wraz z liczbą przejechanych kilometrów, wymagane stany licznika auta (w dniu rozpoczęcia ewidencji, na dzień jej zakończenia, a także pod koniec każdego okresu rozliczeniowego).

Prywatny samochód w działalności gospodarczej a podatek VAT

Warto podkreślić, że podatnicy podatku VAT mają obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT w przypadku zarówno samochodów osobowych stanowiących środki trwałe w firmie, jak i prywatnych pojazdów wykorzystywanych w działalności. Przy czym trzeba wyraźnie raz jeszcze zaznaczyć, że w przypadku tych ostatnich obowiązek taki powstaje, gdy przedsiębiorca chce odliczać 100 proc. naliczonego podatku VAT z faktur potwierdzających nabycie paliwa lub inne wydatki związane z pojazdem wykorzystywanym wyłącznie w działalności.

Oznacza to w praktyce, że podatnik prowadzący ewidencję przebiegu pojazdu dla celów VAT może uwzględnić w kosztach podatkowych 100% poniesionego kosztu (brutto dla podatników zwolnionych z VAT i netto dla czynnych podatników VAT).