BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Jak przebiega rozmowa kwalifikacyjna? Podpowiadamy

24 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Jak przebiega rozmowa kwalifikacyjna? Czego można się spodziewać po takim spotkaniu? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie dotyczące etapów rozmowy rekrutacyjnej.

Jak przebiega rozmowa kwalifikacyjna? Czego można się spodziewać po spotkaniu mającym na celu sprawdzenie czy nadajemy się do pracy? Warto wiedzieć na czym to polega, aby odpowiednio się przygotować.

Jak przebiega rozmowa kwalifikacyjna?

Rozmowa kwalifikacyjna nie musi być przerażającym doświadczeniem. Jest to dobra okazja zarówno dla ciebie, jak i dla pracodawcy, aby zdecydować, czy pasujesz na te stanowisko pracy. Takie spotkanie składa się z kilku kluczowych części.

Faza przed rozmową kwalifikacyjną

Zanim przyjdziesz na rozmowę kwalifikacyjną, musisz wykonać kilka niezbędnych kroków, czyli wybrać ofertę pracy i wysłać swoje CV i list motywacyjny. Zdarza się, że po pierwszej akceptacji zgłoszenia kandydata odbywa się rozmowa telefoniczna z osobą rekrutującą, po której można zostać zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną. Czuj się pewnie - zaproponowano ci spotkanie, ponieważ pracodawca uważa, że ​​możesz być dobrym pracownikiem!

Początek spotkania

Rozmowy kwalifikacyjne zazwyczaj mają miejsce w siedzibie firmy. Po przybyciu możesz zostać poproszony (przez sekretarkę lub innego pracownika), żebyś poczekał, aż osoba rekrutująca będzie gotowa na rozmowę. Większość wywiadów to indywidualne rozmowy z kierownikiem lub przełożonym, z którymi pracowałbyś w firmie. Coraz częściej rozmowę może też prowadzić specjalista HR.

Rozmowa kwalifikacyjna - pytania

Często rozmowa zaczyna się od krótkiego wprowadzenia w specyfikę firmy lub tzw. small talk, czyli np. pytania o dojazd. Następnie osoba rekrutująca będzie chciała dowiedzieć się czegoś więcej od ciebie. Żadna rozmowa nie jest taka sama, chociaż większość specjalistów ds. HR zadaje podobne pytania, np. dlaczego chcesz dostać tę pracę, dlaczego odszedłeś z poprzedniej pracy, jakie są twoje zalety itp.

Ostatnie słowo

Osoba przeprowadzająca rozmowę  może zadawać pytania od pół godziny do godziny lub dłużej. Potem prawdopodobnie zapyta cię, czy masz do niej jakieś pytania . To twoja okazja do dowiedzenia się więcej o firmie i stanowisku pracy.

Większość firm daje odpowiedź w ciągu tygodnia lub dwóch, chociaż niektóre firmy odzywają się nawet po 2 miesiącach. Pamiętaj, że żadna rozmowa kwalifikacyjna nie jest stratą czasu, nawet jeśli nie dostałeś pracy lub zdecydowałeś, że nie pasuje ci dane stanowisko pracy. Każde takie spotkanie daje możliwość ćwiczenia umiejętności swobodnej wypowiedzi i pewności siebie.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >