BiznesINFO.pl
Jak otrzymać zaświadczenie o zarobkach?

pixabay.com

Jak otrzymać zaświadczenie o zarobkach?

2 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Iga Marciniszyn

Udostępnij:

W niektórych sytuacjach pojawia się konieczność udokumentowania miesięcznych zarobków. Dzieje się tak na przykład, kiedy staramy się o pożyczkę lub kredyt. W takich przypadkach musimy zgłosić się do naszego przełożonego lub odpowiedniego działu w firmie.

Czym jest zaświadczenie o zarobkach?

Jest to dokument, który ukazuje wysokość osiąganych zarobków oraz źródło ich pochodzenia. Zaświadczenie to otrzymuje się od pracodawcy lub osoby oddelegowanej do tego typu zadań, np. księgowego. Nawet jeśli pracownik zmienił już miejsce pracy, to ma prawo wnioskować o wydanie zaświadczenia o zarobkach.

W jakich przypadkach może być konieczne zaświadczenie o zarobkach?

Jest szereg sytuacji, w których posiadanie zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu może być niezbędne. Pierwszą z nich jest przede wszystkim moment, w którym staramy się o kredyt lub pożyczkę bądź też chcemy dokonać zakupu na raty. Takie zaświadczenie o zarobkach ma być gwarancją naszej wypłacalności. Kolejną sytuacją mogą być starania o otrzymanie zasiłku z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, gdy konieczne jest udokumentowanie, że niskie zarobki kwalifikują nas do starania się o zasiłek. Zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu może być również wymagane podczas rekrutacji dziecka do przedszkola, dla ukazania wiarygodności finansowej. Zaświadczenie o zarobkach z pewnością przyda się również podczas postępowania rozwodowego lub procesu dotyczącego płatności alimentacyjnych. W takiej sytuacji dzięki zaświadczeniu sąd jest w stanie określić wysokość alimentów na dzieci, jakie może zasądzić. Pozostałe sytuacje to na przykład: staranie się o różne dofinansowania czy zawieranie umów abonamentowych.

Co powinno zawierać zaświadczenie o zarobkach?

Zaświadczenie o zarobkach powinno zawierać przede wszystkim dane pracownika, tj. jego imię, nazwisko, numer PESEL, numer dowodu oraz adres zamieszkania. Ponadto we wniosku należy zawrzeć stanowisko obejmowane przez pracownika oraz rodzaj umowy, a także czas, na jaki jest zawarta. W zaświadczeniu ujmuje się także zarobki brutto na podstawie minimum 3 ostatnich miesięcy. Pracodawca jest też zobowiązany do ujęcia informacji o obciążeniu komorniczym pracownika, jeśli takowe ma miejsce. Ważną informacją, która pozwala na weryfikację zaświadczenia, jest nazwa, adres oraz dane kontaktowe miejsca pracy wraz z pieczątką i podpisem osoby upoważnionej.

Jak długo ważne jest zaświadczenie o zarobkach?

Należy pamiętać, że zaświadczenie o zarobkach ma określoną ważność, uzależnioną od instytucji, która wymaga od nas takiego zaświadczenia. Okres jego ważności może trwać od jednego do trzech miesięcy, liczonych od daty wystawienia zaświadczenia. Jeśli chcemy wnioskować o kredyt w banku, w zaświadczenie najczęściej ważne jest maksymalnie 30 dni.

Potwierdzenie zarobków a własna firma

W przypadku osób mających własną działalność gospodarczą konieczne dla banku będzie najpewniej otrzymanie od wnioskodawcy zeznania PIT lub dowodu uregulowania podatków.

Co zrobić w przypadku braku zarobków?

Otrzymanie zaświadczenia o zarobkach jest możliwe także w przypadku osób, które nie wykonują pracy zarobkowej. Taka sytuacja ma miejsce np. w przypadku: studentów będących w trakcie bezpłatnych praktyk, zarejestrowanych w urzędzie pracy bezrobotnych czy osób będących w trakcie bezpłatnego urlopu.

Zaświadczenie o zarobkach dla kierowców

Nieco inne wymagania odnośnie do zaświadczeń o zarobkach dotyczą osób pracujących jako kierowcy. Ustawa o transporcie drogowym wymaga, by na dokumencie znalazły się w takim przypadku informacje o: wieku kierowcy, numerze i kategorii prawa jazdy, zaświadczenie o spełnieniu wszelkich wymagań dotyczących kwestii zdrowotnych niezbędnych na to stanowisko oraz informacje o wszystkich ukończonych kursach doszkalających. W przypadku kierowców często pojawia się wątpliwość dotycząca ujmowania diet w zaświadczeniu o zarobkach. Z uwagi na fakt, że nie jest to podstawa wynagrodzenia, warto rozdzielić wysokość diet od wynagrodzenia zasadniczego. Mimo wszystko warto ująć otrzymane przez kierowcę diety, aby instytucja, do której przekazywane będzie zaświadczenie, sama mogła zadecydować, czy informację o dietach i ich wysokości brać pod uwagę podczas podejmowania decyzji.

Podobne artykuły

Praca

Na czym polega marketing relacji i czym się wyróżnia?

Czytaj więcej >
W te wakacje wielu pracowników będzie miało krótszy urlop

Praca

Obniżony etat, to nie jedyny problem kryzysu. Zaważy to także na twoim urlopie

Czytaj więcej >
pixabay, Fz

Praca

Płaca minimalna na poziomie 3 tys. zł. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Praca

Emerytury stażowe. Solidarność złoży projekt ustawy w Sejmie

Czytaj więcej >
pixabay, adnovak

Praca

Płaca minimalna do podniesienia. Składki ZUS też

Czytaj więcej >
Pexels/Jeremy Wong

Praca

Kodeks pracy do rewolucyjnej zmiany. Małżeństwo uratuje przed zwolnieniem

Czytaj więcej >