BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Jak obliczyć zarobki na godzinę? Wyjaśniamy krok po kroku

21 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Zarobki na godzinę i jak je ustalić? Dla pracownika zatrudnionego na umowę o pracę w łatwy sposób możemy obliczyć stawkę godzinową. Musimy jednak znać pewne dane, które pomogą nam wyznaczyć najniższą stawkę za godzinę pracy zatrudnionego.

Zarobki na godzinę pracy to jeden w zasadzie z dwóch popularnych form wynagradzania pracownika za jego działalność w ramach stosunku pracy. Oprócz wypłacania pieniędzy za tzw. godzinówkę, możemy też ustalić odpowiednie wynagrodzenie za zakres wykonanej pracy, co z kolei powszechnie zwane jest "pracą na akord".

Jednak w tym artykule przyjrzymy się zarobkom pracownika za godzinę. Minimalny poziom tej stawki określany jest przez wysokość stawki płacy minimalnej, jaka obowiązuje w danym momencie, a także przez godziny, jakie wypracowuje w ramach stosunku pracy zatrudniony.

Zarobki na godzinę - jak to obliczyć?

Należy pamiętać, że każda osoba zatrudniona na umowę o pracę, może liczyć na minimalne wynagrodzenie na poziomie 2250 złotych. Jest to niezależne od tego, czy płaca pracownika ustalona jest w ramach stawki godzinowej czy miesięcznej. Co należy jednak pamiętać, w przeciwieństwie do osób zatrudnionych na umowę zlecenie, minimalna stawka godzinowa w przypadku pracowników na umowie, nie jest stała.

Zarobki na godzinę zależą nie tylko od poziomu płacy minimalnej, ale także od liczby przepracowanych godzin. Każdy pracodawca, który zdecyduje się na takie rozwiązanie, musi określić stawkę godzinową, a także wprowadzić wymiar pracy obowiązujący pracownika.

Dla przykładu wykonajmy proste działanie. Wiedząc, że w lipcu liczba godzin pracy wynosi 184, a minimalna stawka dla pracownika to 2250 złotych w 2019 roku, wystarczy przeprowadzić proste dzielenie. W ramach tego dzielimy 2250 złote przez 184 godziny, co daje nam 12,22 zł/h. Jednak już w sierpniu godzin pracy będzie 168, co oznacza, że wówczas płaca za godzinę wyniesie 13,39 zł/h.

Tagi:

zarobkiwypłatapieniądzepraca

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Planujesz wakacje w USA? Kup dolary tak, żeby skorzystać na transakcji

Czytaj więcej >

Finanse

Polacy masowo zmieniają sposób rozliczeń z fiskusem. MF przekazało dane

Czytaj więcej >

Finanse

ING, Pekao i wiele innych banków już zapowiedziało utrudnienia. Lepiej przygotować gotówkę

Czytaj więcej >

Finanse

Bank Pekao pochwalił się niewiarygodnym pomysłem. Powstanie największa inwestycja swego typu w Polsce

Czytaj więcej >
Banknoty 200 zł

Finanse

Rząd wyjawił swoje plany wobec kredytobiorców. Zmiany czekają nas już za chwilę

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Wplacanie pieniedzy w okienku.

Finanse

Dzisiaj ostatni dzień na złożenie wniosku o 500 plus. Konieczny dla zachowania ciągłości wypłat

Czytaj więcej >