Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Jak napisać rezygnację z ubezpieczenia na życie?
Barbara Daszuta
Barbara Daszuta 06.08.2021 02:00

Jak napisać rezygnację z ubezpieczenia na życie?

rezygnacja z ubezpieczenia na życie
Materiały Partnera

Prawo do rezygnacji z ubezpieczenia na życie przysługuje konsumentowi na każdym etapie trwania umowy. Najprostszy sposób to odstąpienie od umowy - osoba ubezpieczona ma na to 30 dni od dnia jej zawarcia, jeśli umowa obejmuje okres dłuższy niż 6 miesięcy. Po tym czasie, nadal możliwa jest rezygnacja z ubezpieczenia, jednak konsumenta obowiązuje już okres wypowiedzenia, który może trwać nawet kilka miesięcy. 

Jakie konsekwencje niesie rezygnacja z polisy na życie?

Co do zasady, wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie nie powinno wiązać się z żadną karą umowną. W zależności od terminu wypowiedzenia oraz warunków umowy konkretnej firmy rezygnacja może nieść za sobą różne konsekwencje. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są pod adresem https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/wypowiedzenie-umowy-ubezpieczenia-na-zycie/27.html. W przypadku wypowiedzenia umowy w terminie 30 dni konsument musi liczyć się z koniecznością poniesienia kosztu składek za okres obowiązywania ochrony ubezpieczyciela. Natomiast po tym czasie ubezpieczonego będzie obowiązywał z reguły okres wypowiedzenia, za który również będzie zmuszony odprowadzić odpowiednią kwotę składek. 

Najpopularniejsze przyczyny rezygnacji z polisy na życie

Istnieją różne powody motywujące ubezpieczonego do rezygnacji z polisy na życie. Najczęstszym z nich jest czynnik finansowy, czyli zbyt wysoka składka miesięczna czy kwartalna. W przypadku problemów finansowych taki dodatkowy wydatek może mocno nadwyrężać domowy budżet, stąd decyzja o rezygnacji z dodatkowego ubezpieczenia wydaje się dobrym rozwiązaniem. Istnieją także inne powody, w tym między innymi niezadowolenie z dotychczasowych warunków polisy (brak wypłaty świadczenia, zbyt niskie odszkodowanie) oraz znalezienie innej, bardziej atrakcyjnej oferty, która łączy mniejszą kwotę składek z większym zakresem ochrony - oferty firm można porównać na przykład przy pomocy aktualnego rankingu ubezpieczeń, dostępnego pod adresem https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/. Często z indywidualnego ubezpieczenia na życie rezygnują także osoby, które podejmują pracę w dużym zakładzie, co wiąże się z możliwością skorzystania z tańszego ubezpieczenia grupowego.

Jak napisać rezygnację z ubezpieczenia na życie?

Niezależnie od przyczyny, osoba ubezpieczona może wypowiedzieć umowę o ubezpieczenie na życie w dowolnym momencie. Firmy ubezpieczeniowe często udostępniają na swoich stronach internetowych gotowe formularze, które wystarczy wypełnić swoimi danymi, aby zrezygnować z polisy na życie w danym towarzystwie. Jeśli jednak konsument nie ma dostępu do gotowych wzorów lub są one nieaktualne, powinien sporządzić pismo samodzielnie, uwzględniając w nim takie dane, jak:

  • imię, nazwisko, data urodzenia, PESEL, adres zamieszkania, numer i serię dokumentu tożsamości, czyli wszystkie informacje identyfikujące osobę ubezpieczoną,

  • numer wypowiadanej polisy,

  • oświadczenie o odstąpieniu od umowy/zwrot wypowiedzenia umowy.

Dokument musi zawierać także datę i miejsce sporządzenia, a po wypełnieniu należy podpisać go czytelnie i przesłać pod właściwy adres, doręczyć osobiście do siedziby ubezpieczyciela lub przekazać agentowi. Jeśli rezygnacja dotyczy polisy z nadpłaconymi składkami, w piśmie warto zawrzeć prośbę o ich zwrot i wskazać numer konta bankowego. 

Tekst zewnętrzny