Intercyza
Obraz Наталья Букатникова z Pixabay
Autor Kasper Starużyk - 3 Listopada 2020

Intercyza - czy warto ją spisywać? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o małżeńskiej umowie majątkowej

Czym jest intercyza i czy zawsze jest ona korzystna? Okazuje się, że są sytuacje, gdy podpisanie tego dokumentu nie zawsze jest najlepszym pomysłem. Zdradzamy szczegóły tego, coraz popularniejszego rozwiązania.

Na intercyzę decyduje się coraz większa liczba małżeństw. Czym jest ten, zazwyczaj kojarzony ze światem bogatych dokument? Podstawową zasadą intercyzy jest wprowadzenie rozdzielności w majątkach, które zostaną zdobyte już po zawarciu małżeństwa.

Spisywanie intercyzy na wszystko, czego małżonkowie dorobili się przed ślubem nie jest potrzebne, ponieważ według prawa, ta część zawsze pozostaje majątkiem osobistym. Jednak wynajmowane mieszkanie, czy dochody przedsiębiorstwa już po wejściu w związek małżeński stanowią współwłasność małżonków.

Intercyza – potrzebna czy nie?

Wokół tematu intercyzy narosło wiele mitów. Są osoby, które uważają, że podpisanie tego dokumentu jest oznaką braku zaufania w związku. Coraz częściej słychać jednak głosy, że podpisanie intercyzy jest wyrazem troski i zabezpieczeniem majątku drugiej osoby, z którą zawieramy związek małżeński. Ten drugi głos jest prawdziwy w szczególności, gdy prowadzimy działalność gospodarczą lub inwestujemy finanse w przedsięwzięcia obarczone ryzykiem.

Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni?Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni?Czytaj dalej

Intercyza małżeńska jest bardzo często podpisywana, gdy któryś z małżonków ma długi. Okazuje się jednak, że nie każda intercyza chroni przed przejściem długów na „drugą połówkę”. Wyjaśniamy jak działa intercyza i obalamy mity narosłe wokół tego zagadnienia.

Czym w zasadzie jest intercyza?

Zgodnie z polskim prawem, małżeństwo pociąga za sobą szereg przywilejów finansowych oraz prawnych. Są jednak pewne kwestie, na które należy uważać. Zgodnie z polskim porządkiem prawnym od momentu zawarcia małżeństwa, osoby w nim pozostające pracują na wspólny budżet. Po ślubie zarobki, przychody z działalności gospodarczej, przychody z najmu nieruchomości są traktowane jako wspólna masa majątkowa. Niesie to również konsekwencje takie, że zadłużenia, kredyty, czy straty przedsiębiorstwa również obciążają wspólny budżet, mimo że mogą być w rzeczywistości wynikiem działalności tylko jednego z małżonków.

Aby uniknąć takich sytuacji polskie prawodawstwo daje możliwość rozszerzenia (ale również ograniczenia) rozdzielności majątkowej. Ponadto art. 47 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego wskazuje na możliwość zawarcia majątkowej umowy małżeńskiej, która pozwala na wyrównanie dorobków. Co to „po ludzku” oznacza?

Znaleziono szczątki rozbitego samolotu, na pokładzie był skarb. Odkrycie może przybliżyć nas do poznania tajemniczej katastrofyZnaleziono szczątki rozbitego samolotu, na pokładzie był skarb. Odkrycie może przybliżyć nas do poznania tajemniczej katastrofyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku
2. Jakimowicz wpadł w furię po ostatnim "Dzień dobry TVN". "Żeby księdza pobić?", kuriozalne zarzuty
3. Nauczyciele masowo lądują na L4. Od początku roku szkolnego aż 430 tys. zwolnień

Małżonkowie, którzy zdecydują się podpisać intercyzę nie korzystają z przywileju wspólnoty majątkowej, a każdy z osobna dysponuje swoim majątkiem. Każdy sam pomnaża swój kapitał, pieniądze nie lądują do prawnego wspólnego budżetu. Oznacza to także, że każdy z małżonków samodzielnie ponosi odpowiedzialność za zobowiązania, które zaciąga. Co ważne, intercyzę podpisać można także po zawarciu małżeństwa.

Długi a intercyza

Wierzyciele mają prawo dochodzić swoich pieniędzy ze wspólnej masy majątkowej małżonków. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy drugi ze współmałżonków nie wiedział o zaciąganym kredycie czy pożyczce. W przypadku egzekucji komorniczej niezwykle trudno będzie odciąć się jednemu z małżonków od odpowiedzialności finansowej. W takim przypadku działa intercyza.

Zgodnie z postanowieniami umowy, każdy z małżonków sam pomnaża swój majątek, ale także sam odpowiada za swoje poczynania. Oznacza to, że przy podpisanej intercyzie ewentualne zadłużenie może być ściągane wyłącznie z majątku osoby zadłużonej. Jak już wspominaliśmy we wstępie do artykułu, jest to szczególnie ważne w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, w której odpowiada się za nią całym majątkiem. W sytuacji krachu zagrożony byłby cały wspólny dorobek życia obojga małżonków.

Lidl i Kaufland nie żałują pieniędzy. Szykują ogrom prezentów na świętaLidl i Kaufland nie żałują pieniędzy. Szykują ogrom prezentów na świętaCzytaj dalej

Nie tylko przed ślubem

Jak już wspominaliśmy, intercyzę można podpisać także już po zawarciu małżeństwa. Aby to zrobić, należy udać się do notariusza. Uwaga! Intercyza zawarta w takim trybie nie działa wstecz, dlatego istotna jest data jej podpisania. Jeżeli małżonkowie zdecydują się na wprowadzenie rozdzielności majątkowej już po zaciągnięciu kredytu czy pożyczki, wówczas dług musi zostać podzielony między partnerów. Dodatkowo poślubna intercyza powoduje podział już wypracowanej wspólnie masy majątkowej. Umowa taka ma jednak swoje plusy – jest elastyczna. Podczas spisywania intercyzy można wybiórczo wskazywać, które źródła dochodów będą od momentu podpisane jako wspólne, a które jako indywidualne.

Kolejny głos w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Gowin mówił już o ew. zmianach dotyczących niedziel handlowychKolejny głos w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Gowin mówił już o ew. zmianach dotyczących niedziel handlowychCzytaj dalej

Intercyza jest dokumentem, który można modyfikować, a nawet usunąć. Prawnie dochodzi wówczas do powstania wspólnoty majątkowej.

Stracisz przywileje

Przy podpisywaniu intercyzy należy pamiętać, że małżonkowie zrzekają się części przywilejów jakie w Polsce mają osoby wchodzące w małżeństwo. Przede wszystkim rozdzielność majątkowa skutkuje niemożnością wspólnego Rozliczania podatku PIT. A wspomnieć trzeba, że ta forma rozliczania się z fiskusem jest dla wielu naprawdę bardzo wymierna finansowo.

Problemy mogą także występować przy wnioskach kredytowych. Dla banku nie będą istotne wspólne dochody małżonków, ale zdolność kredytowa oblicza będzie tylko na podstawie dochodów osoby wnioskującej.

Pomocny dokument przy rozwodzie

Intercyza jest niezwykle pomocna przy rozwodzie. Dokument ściśle reguluje, które części majątku przynależą do konkretnego małżonka. Dzięki podpisaniu intercyzy znacznie szybciej można przeprowadzić rozprawę rozwodową, bowiem nie trzeba przeprowadzać często emocjonalnego, a na pewno czasochłonnego procesu ustalania, co kto bierze ze wspólnej masy majątkowej.

Od dzisiaj wchodzi w życie ważna zmiana. Dotyczy kwarantanny PolakówOd dzisiaj wchodzi w życie ważna zmiana. Dotyczy kwarantanny PolakówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje najmłodsza ofiara koronawirusa w Polsce. Rodzice w żałobie, dziecko miało tylko 4 miesiące
  2. Najnowsze wyniki badań. Prosta metoda, która chroni przed koronawirusem lepiej niż maseczki?
  3. Jedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękami
  4. Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19
  5. Groźna bakteria w popularnym serze. Nawet co druga ciężarna po spożyciu może stracić ciążę
  6. Nie żyje znany polski trener. Prowadził m.in. Jagiellonię Białystok, kibice kojarzą go z mediów
  7. Upieczony chleb ma kwaśny posmak? Wszystko przez jeden błąd, który masowo popełniamy, winny popularny składnik
Nie tylko godziny dla seniorów. Idąc na zakupy musisz być przygotowany też na kolejny czas dla jednej grupy PolakówNie tylko godziny dla seniorów. Idąc na zakupy musisz być przygotowany też na kolejny czas dla jednej grupy PolakówCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News