BiznesINFO.pl
Intercyza

Obraz Наталья Букатникова z Pixabay

Intercyza - czy warto ją spisywać? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o małżeńskiej umowie majątkowej

3 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Czym jest intercyza i czy zawsze jest ona korzystna? Okazuje się, że są sytuacje, gdy podpisanie tego dokumentu nie zawsze jest najlepszym pomysłem. Zdradzamy szczegóły tego, coraz popularniejszego rozwiązania.

Na intercyzę decyduje się coraz większa liczba małżeństw. Czym jest ten, zazwyczaj kojarzony ze światem bogatych dokument? Podstawową zasadą intercyzy jest wprowadzenie rozdzielności w majątkach, które zostaną zdobyte już po zawarciu małżeństwa.

Spisywanie intercyzy na wszystko, czego małżonkowie dorobili się przed ślubem nie jest potrzebne, ponieważ według prawa, ta część zawsze pozostaje majątkiem osobistym. Jednak wynajmowane mieszkanie, czy dochody przedsiębiorstwa już po wejściu w związek małżeński stanowią współwłasność małżonków.

Intercyza – potrzebna czy nie?

Wokół tematu intercyzy narosło wiele mitów. Są osoby, które uważają, że podpisanie tego dokumentu jest oznaką braku zaufania w związku. Coraz częściej słychać jednak głosy, że podpisanie intercyzy jest wyrazem troski i zabezpieczeniem majątku drugiej osoby, z którą zawieramy związek małżeński. Ten drugi głos jest prawdziwy w szczególności, gdy prowadzimy działalność gospodarczą lub inwestujemy finanse w przedsięwzięcia obarczone ryzykiem.

Intercyza małżeńska jest bardzo często podpisywana, gdy któryś z małżonków ma długi. Okazuje się jednak, że nie każda intercyza chroni przed przejściem długów na „drugą połówkę”. Wyjaśniamy jak działa intercyza i obalamy mity narosłe wokół tego zagadnienia.

Czym w zasadzie jest intercyza?

Zgodnie z polskim prawem, małżeństwo pociąga za sobą szereg przywilejów finansowych oraz prawnych. Są jednak pewne kwestie, na które należy uważać. Zgodnie z polskim porządkiem prawnym od momentu zawarcia małżeństwa, osoby w nim pozostające pracują na wspólny budżet. Po ślubie zarobki, przychody z działalności gospodarczej, przychody z najmu nieruchomości są traktowane jako wspólna masa majątkowa. Niesie to również konsekwencje takie, że zadłużenia, kredyty, czy straty przedsiębiorstwa również obciążają wspólny budżet, mimo że mogą być w rzeczywistości wynikiem działalności tylko jednego z małżonków.

Aby uniknąć takich sytuacji polskie prawodawstwo daje możliwość rozszerzenia (ale również ograniczenia) rozdzielności majątkowej. Ponadto art. 47 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego wskazuje na możliwość zawarcia majątkowej umowy małżeńskiej, która pozwala na wyrównanie dorobków. Co to „po ludzku” oznacza?

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku2. Jakimowicz wpadł w furię po ostatnim "Dzień dobry TVN". "Żeby księdza pobić?", kuriozalne zarzuty3. Nauczyciele masowo lądują na L4. Od początku roku szkolnego aż 430 tys. zwolnień

Małżonkowie, którzy zdecydują się podpisać intercyzę nie korzystają z przywileju wspólnoty majątkowej, a każdy z osobna dysponuje swoim majątkiem. Każdy sam pomnaża swój kapitał, pieniądze nie lądują do prawnego wspólnego budżetu. Oznacza to także, że każdy z małżonków samodzielnie ponosi odpowiedzialność za zobowiązania, które zaciąga. Co ważne, intercyzę podpisać można także po zawarciu małżeństwa.

Długi a intercyza

Wierzyciele mają prawo dochodzić swoich pieniędzy ze wspólnej masy majątkowej małżonków. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy drugi ze współmałżonków nie wiedział o zaciąganym kredycie czy pożyczce. W przypadku egzekucji komorniczej niezwykle trudno będzie odciąć się jednemu z małżonków od odpowiedzialności finansowej. W takim przypadku działa intercyza.

Zgodnie z postanowieniami umowy, każdy z małżonków sam pomnaża swój majątek, ale także sam odpowiada za swoje poczynania. Oznacza to, że przy podpisanej intercyzie ewentualne zadłużenie może być ściągane wyłącznie z majątku osoby zadłużonej. Jak już wspominaliśmy we wstępie do artykułu, jest to szczególnie ważne w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, w której odpowiada się za nią całym majątkiem. W sytuacji krachu zagrożony byłby cały wspólny dorobek życia obojga małżonków.

Nie tylko przed ślubem

Jak już wspominaliśmy, intercyzę można podpisać także już po zawarciu małżeństwa. Aby to zrobić, należy udać się do notariusza. Uwaga! Intercyza zawarta w takim trybie nie działa wstecz, dlatego istotna jest data jej podpisania. Jeżeli małżonkowie zdecydują się na wprowadzenie rozdzielności majątkowej już po zaciągnięciu kredytu czy pożyczki, wówczas dług musi zostać podzielony między partnerów. Dodatkowo poślubna intercyza powoduje podział już wypracowanej wspólnie masy majątkowej. Umowa taka ma jednak swoje plusy – jest elastyczna. Podczas spisywania intercyzy można wybiórczo wskazywać, które źródła dochodów będą od momentu podpisane jako wspólne, a które jako indywidualne.

Intercyza jest dokumentem, który można modyfikować, a nawet usunąć. Prawnie dochodzi wówczas do powstania wspólnoty majątkowej.

Stracisz przywileje

Przy podpisywaniu intercyzy należy pamiętać, że małżonkowie zrzekają się części przywilejów jakie w Polsce mają osoby wchodzące w małżeństwo. Przede wszystkim rozdzielność majątkowa skutkuje niemożnością wspólnego Rozliczania podatku PIT. A wspomnieć trzeba, że ta forma rozliczania się z fiskusem jest dla wielu naprawdę bardzo wymierna finansowo.

Problemy mogą także występować przy wnioskach kredytowych. Dla banku nie będą istotne wspólne dochody małżonków, ale zdolność kredytowa oblicza będzie tylko na podstawie dochodów osoby wnioskującej.

Pomocny dokument przy rozwodzie

Intercyza jest niezwykle pomocna przy rozwodzie. Dokument ściśle reguluje, które części majątku przynależą do konkretnego małżonka. Dzięki podpisaniu intercyzy znacznie szybciej można przeprowadzić rozprawę rozwodową, bowiem nie trzeba przeprowadzać często emocjonalnego, a na pewno czasochłonnego procesu ustalania, co kto bierze ze wspólnej masy majątkowej.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >