Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Instytut Jagielloński wie jak znacząco obniżyć nasze rachunki za prąd
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 03.10.2022 21:15

Instytut Jagielloński wie jak znacząco obniżyć nasze rachunki za prąd

Liczniki energii elektrycznej
public domain

Instytut Jagielloński przeprowadził szczegółową analizę, której wyniki jasno wskazują, że inwestowanie w OZE(odnawialne źródła energii) może znacząco obniżyć nasze rachunki i tym samym wpłynąć na lepszy standard życia.

Energia ze źródeł odnawialnych znacząco obniży nasze rachunki

Według Instytutu Jagiellońskiego energia pozyskiwana z odnawialnych źródeł energii (OZE) jest jedną z najtańszych w produkcji. Wzrost udziału OZE na krajowych rynkach energii przyczynia się do zmniejszenia jej kosztów.

Pod warunkiem, że pracują niezawodnie, co uzależnione jest od warunków atmosferycznych. Średnie hurtowe ceny energii elektrycznej w Polsce trzeciego października wyniosły 503 zł/MWh i były jednymi z najniższych w Europie. Wpływ na to miał przede wszystkim silny wiatr, który umożliwił wydajną pracę lądowych farm wiatrowych – czytamy w raporcie.

„Energia elektryczna produkowana w instalacjach OZE takich, jak elektrownie wiatrowe jest dziś od trzech do pięciu razy tańsza niż w przypadku produkcji energii w konwencjonalnych elektrowniach wykorzystujących węgiel czy gaz. To w tym momencie najlepsze lekarstwo na wysokie rachunki za prąd. Niestety sektor odnawialnych źródeł w Polsce nie wykorzystuje swojego potencjału” – poinformował Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. Cytuje go serwis ISBNews.

Instytut w swoim raporcie podaje, że rozwój lądowych farm wiatrowych w Polsce ma olbrzymi wpływ na PKB, rynek pracy i sytuację zakładów produkcyjnych.

Autorzy podają, że realizacja tego typu projektów zwiększy aktywność polskich firm działających w łańcuchu dostaw. Szacuje się, że może też przyczynić się do powstania od 51 do 97 tysięcy nowych miejsc pracy.

W okresie przed oddaniem pierwszych farm morskich lądowa energetyka wiatrowa może dać impuls dla kluczowych sektorów polskiego przemysłu, w tym przemysłu stalowego, konstrukcyjnego, odlewniczego i wielu innych, do przygotowania na dużo wyższe tonaże i gabaryty tych konstrukcji – przekonują eksperci w raporcie.

Będzie tylko taniej

Redukcja kosztów energii wiatrowej wynika głównie z postępu w technologii turbin wiatrowych. Kluczowymi parametrami, które służą ulepszeniu technologii turbin wiatrowych, są: średnica wirnika i wysokość piasty pozwalających na uzyskanie większej mocy z turbin wiatrowych, nawet na obszarach o niższych prędkościach wiatru – czytamy w raporcie.

Autorzy piszą, że obecnie trwają intensywne prace badawczo-rozwojowe w zakresie konstrukcji i materiałów wykorzystywanych do produkcji łopat wirnika. Badania te koncentrują się na poprawie profili aerodynamicznych i materiałów łopat, w szczególności w celu maksymalizacji produkcji energii i zmniejszenia kosztów eksploatacji i serwisu.

Z raportem można zapoznać się tutaj

https://jagiellonski.pl/files/other/DIAGNOZA_E_BOOK.pdf

Tagi: Ceny energii