Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ING ostrzega przed oszustwem na platformie Vinted. Nie odzyskasz pieniędzy
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 21.09.2021 02:00

ING ostrzega przed oszustwem na platformie Vinted. Nie odzyskasz pieniędzy

biznesinfo-1
Biznes Info

ING pilnie ostrzega przed kolejnym sposobem oszustwa. Po obleganiu OLX teraz oszuści zaczęli działać na platformie Vinted. Jak padniesz ofiarą oszustwa, to możesz już nie odzyskać pieniędzy, tłumaczą eksperci.

Vinted służy głównie do sprzedaży używanej odzieży, a oszuści podszywają się pod kupujących towarów.

Oszuści mogą okraść nas przez Vinted

„Kupiłam właśnie od Ciebie przedmiot. Potwierdź sprzedaż na mailu” – jeżeli otrzymamy taką wiadomość, to powinniśmy zachować szczególną ostrożność, ostrzegają eksperci ING. W mejlu najczęściej będziemy mieli dokładną instrukcję jak transakcję sfinalizować. Niestety, po wykonaniu czynności w niej zawartej, złodzieje uzyskają dostęp do naszych kont.

ING na swojej stronie umieściło przykładowo wyglądającego maila:

"1. Wysyłają wiadomość w Vinted, z informacją, że na mejlu jest opcja potwierdzenia transakcji 2. Mejl od oszustów może wyglądać jak oficjalna korespondencja z Vinted. Może mieć następującą treść:

„Informujemy: Zamówienie „Buty” musi być zaakceptowane w ciągu 3h po otrzymaniu maila. Dziękujemy za skorzystanie z opcji Vinted.

Po zaakceptowaniu zamówienia prosimy zrobić: Kliknąć zaakceptowanie zamówienia> znaleźć i kliknąć „odbierz środki”> wybrać swój bank> zweryfikować za pomocą konta bankowego. 

Żeby zaakceptować zamówienie proszę kliknąć „Zaakceptowanie zamówienia”.

3. Oszuści próbują przejąć konto bankowe np. przez zmianę numeru telefonu do autoryzacji lub aktywację aplikacji Na stronie łudząco podobnej do oficjalnej strony pośrednika płatności lub banku, znajdziesz pola do wpisania loginu i pełnego hasła do bankowości, PIN-u do aplikacji, numeru PESEL."

To jednak jeszcze nie wszystko, eksperci alarmują: "Jeśli podasz te dane, a dodatkowo jeszcze kod SMS oszuści przejmą Twój dostęp do konta bankowego i je wyczyszczą. Pieniędzy nie odzyskasz."

ING ostrzega przed przyszłymi oszustwami

ING tłumaczy również jak nie dać się oszukać na przyszłość. Przede wszystkim nie należy autoryzować rzeczy, o których nie mamy pojęcia. Jeżeli przyjdzie do nas SMS potwierdzający autoryzację, to niemal na pewno na naszym koncie jest oszust.

Nie należy także podawać swoich danych obcym osobom, takich jak PESEL czy numer i hasło do konta.