
ING o słonym rachunku dla Polaków. Jedynym sposobem na uniknięcie jest szybki zwrot
Ekonomiści z ING ostrzegają Polskę przed antyśrodowiskowymi praktykami. Nagminne odkładanie w czasie zielonych reform może nas dużo kosztować. Specjaliści podnoszą, że proekologiczna transformacja przyniesie dużo korzyści zarówno polskiej gospodarce, jak i przedsiębiorstwom.
ING krytycznie o Polsce
Ekonomiści z ING nie mają wątpliwości - Polska powinna podjąć bardziej zdecydowane kroki na drodze do transformacji energetycznej. Polska oficjalnie nie zobowiązała się do wypełnienia celu neutralności klimatycznej do 2050 r., a podejmowane praktyki nie wskazują na realizację założeń Europejskiego Zielonego Ładu. W ocenie ING za te braki przyjdzie nam słono zapłacić.
Tym bardziej, że koronawirus stworzył ogromne pole do prośrodowiskowych aktywności. Specjaliści z ING podkreślają, że wraz z trwającą pandemią zdecydowanie spadł popyt na energię elektryczną, co przełożyło się na niższe ceny prądu. Jest to także solidny argument za ekspansją odnawialnych źródeł energii o zerowych kosztach wtórnych. Ten zwrot może okazać się kluczowy w obliczu trudności, które pojawiły się na rynku konwencjonalnej energetyki, przede wszystkim na rynku węglowym.
ING przewiduje, że Polska finansowo odczuje brak wdrażania zielonych reform
W raporcie specjaliści z ING prognozują, że cele unijnej polityki klimatycznej na 2030 r. będą jeszcze bardziej ambitne niż te wyznaczone na 2020 r. W związku z tym należy liczyć się z szybszym wzrostem cen uprawniających do emisji. Portal Samorządowy podaje, że już na jesieni tego roku KE opublikuje ocenę skutków podniesienia celu redukcji zanieczyszczeń w 2030 r. z 40 do 50-55 proc. Wiele wskazuje na to, że finalny cel będzie oscylować w okolicach 55 proc.
Unia Europejska nie oszczędza na zielonych reformach. Ekonomiści z ING zwracają uwagę, że budżet wyznaczony na lata 2021-2027 zakłada, że 30 proc. środków zostanie przeznaczonych na ochronę środowiska i klimatu. To o 10 proc. więcej niż w budżecie 2014-2020. Dodatkowo 750 mld euro na transformację zieloną i cyfrową ma pochodzić z Funduszu Odbudowy.
DZISIAJ GRZEJE:
1. Szykuje się kolejna ulga podatkowa. Zaoszczędzisz dzięki niej mnóstwo pieniędzy
2. Ministerstwo Zdrowia zdradziło, co ze szczepionkami na COVID. Rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi już się odbyły
ING apeluje o działanie
Eksperci z ING przypominają, że najnowszy, zaktualizowany projekt Polityki Energetycznej Polski autorstwa Ministerstwa Klimatu zakłada spadek udziału węgla w produkcji energii elektrycznej do 11 proc. do 2040 r. Obecnie stanowi on 70 proc. Czy ten cel jest do zrealizowania? Ekonomiści z ING nie podjęli się oceny tego zobowiązania, ale podkreślają, że zielona transformacja jest nieuchronna przede wszystkim ze względów gospodarczo-finansowych.
Z węgla rezygnują przede wszystkim inwestorzy, co widać w spadającej wartości giełdowej polskich przedsiębiorstw energetycznych. Ekonomiści z ING wskazują, że notowania europejskich koncernów, które przeszły już proekologiczne zmiany, są zdecydowanie wyższe.
ZOBACZ TAKŻE:
- Justyna Żyła wypina się na zdjęciu, a jej fani atakują Piotra. Reakcja ludzi nie pozostawia złudzeń
- Dotarli do rodziny, która wzięła udział w Nasz nowy dom. Ujawnili wszystkie tajemnice programu
- Kwota wolna od podatku będzie wyższa? Minister finansów nie pozostawia wątpliwości
- Szefowa ZUS z tragiczną informacją. Uścińska ostrzega, choć dla wielu już za późno na ostrzeżenie
- Podczas pandemii było małe załamanie. Ale już niedługo ceny prądu dadzą nam w kość
- Patrycja nie żyje, jej partner zrobił jej niesłychaną krzywdę. Na jaw właśnie wyszły porażające fakty
Koniecznie obejrzyj:
