BiznesINFO.pl
ING z raportem na temat ekologicznych działań Polski

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ING o słonym rachunku dla Polaków. Jedynym sposobem na uniknięcie jest szybki zwrot

11 Września 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Ekonomiści z ING ostrzegają Polskę przed antyśrodowiskowymi praktykami. Nagminne odkładanie w czasie zielonych reform może nas dużo kosztować. Specjaliści podnoszą, że proekologiczna transformacja przyniesie dużo korzyści zarówno polskiej gospodarce, jak

ING krytycznie o Polsce

Ekonomiści z ING nie mają wątpliwości - Polska powinna podjąć bardziej zdecydowane kroki na drodze do transformacji energetycznej. Polska oficjalnie nie zobowiązała się do wypełnienia celu neutralności klimatycznej do 2050 r., a podejmowane praktyki nie wskazują na realizację założeń Europejskiego Zielonego Ładu. W ocenie ING za te braki przyjdzie nam słono zapłacić.

Tym bardziej, że koronawirus stworzył ogromne pole do prośrodowiskowych aktywności. Specjaliści z ING podkreślają, że wraz z trwającą pandemią zdecydowanie spadł popyt na energię elektryczną, co przełożyło się na niższe ceny prądu. Jest to także solidny argument za ekspansją odnawialnych źródeł energii o zerowych kosztach wtórnych. Ten zwrot może okazać się kluczowy w obliczu trudności, które pojawiły się na rynku konwencjonalnej energetyki, przede wszystkim na rynku węglowym.

ING przewiduje, że Polska finansowo odczuje brak wdrażania zielonych reform

W raporcie specjaliści z ING prognozują, że cele unijnej polityki klimatycznej na 2030 r. będą jeszcze bardziej ambitne niż te wyznaczone na 2020 r. W związku z tym należy liczyć się z szybszym wzrostem cen uprawniających do emisji. Portal Samorządowy podaje, że już na jesieni tego roku KE opublikuje ocenę skutków podniesienia celu redukcji zanieczyszczeń w 2030 r. z 40 do 50-55 proc. Wiele wskazuje na to, że finalny cel będzie oscylować w okolicach 55 proc.

Unia Europejska nie oszczędza na zielonych reformach. Ekonomiści z ING zwracają uwagę, że budżet wyznaczony na lata 2021-2027 zakłada, że 30 proc. środków zostanie przeznaczonych na ochronę środowiska i klimatu. To o 10 proc. więcej niż w budżecie 2014-2020. Dodatkowo 750 mld euro na transformację zieloną i cyfrową ma pochodzić z Funduszu Odbudowy.

ING apeluje o działanie

Eksperci z ING przypominają, że najnowszy, zaktualizowany projekt Polityki Energetycznej Polski autorstwa Ministerstwa Klimatu zakłada spadek udziału węgla w produkcji energii elektrycznej do 11 proc. do 2040 r. Obecnie stanowi on 70 proc. Czy ten cel jest do zrealizowania? Ekonomiści z ING nie podjęli się oceny tego zobowiązania, ale podkreślają, że zielona transformacja jest nieuchronna przede wszystkim ze względów gospodarczo-finansowych.

Z węgla rezygnują przede wszystkim inwestorzy, co widać w spadającej wartości giełdowej polskich przedsiębiorstw energetycznych. Ekonomiści z ING wskazują, że notowania europejskich koncernów, które przeszły już proekologiczne zmiany, są zdecydowanie wyższe.

Tagi:

węgielINGEkologia

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Finanse

Marszałek Sejmu: Rząd nie jest odpowiedzialny za wysokie ceny prądu oraz wysoką inflację

Czytaj więcej >