Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Inflacja już wkrótce zaskoczy Polaków. Potem będzie tylko gorzej
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 12.12.2023 19:20

Inflacja już wkrótce zaskoczy Polaków. Potem będzie tylko gorzej

Pieniądze
Iberion

W ostatnim czasie możemy obserwować wyhamowanie inflacji. Wiele osób zastanawia się, jak będą wyglądały ceny w przyszłym roku. Okazuje się, że eksperci z Citi Banku Handlowego prognozują, że na początku 2024 r. czeka nas kolejny spadek inflacji, ale nie potrwa to długo.

Inflacja w 2024 roku

Dokładna wysokość inflacji będzie zależała od tego, jak nowy rząd podejdzie do kwestii wydatków. Jednak biorąc pod uwagę dotychczasowe zapowiedzi premiera Donalda Tuska dotyczące świadczeń socjalnych, możemy przypuszczać, że faktycznie wskaźnik inflacji na początku nowego roku będzie spadał. 

Szykują się spore straty dla seniorów. Chodzi o emerytury, wyliczenia nie zostawiają złudzeń

Czeka nas spory spadek inflacji? Eksperci nie mają wątpliwości

Ekonomiści z Citi Banku Handlowego zapowiadają, że w pierwszych miesiącach nowego roku, poziom inflacji może zbliżyć się do celu Narodowego Banku Polskiego, który wynosi 2,5 procent. 

W raporcie przekazano, że inflacja konsumencka w kwietniu 2024 r. może spaść do ok. 3,6 proc. rok do roku. Taki spadek jednak ma nie utrzymać się zbyt długo i pod koniec 2024 roku wskaźnik znów ma wzrosnąć. 

Na koniec 2024 roku inflacja może znowu pójść w górę

- Średnioroczna inflacja znacznie przekraczała poziom celu CPI przez ostatnie cztery lata, a nasze szacunki sugerują, że ten okres może się wydłużyć nawet do sześciu lat - przekazują ekonomiści z Citi Banku Handlowego.

Eksperci zapowiadają, że pod koniec 2024 roku poziom inflacji ma wzrosnąć do około 5 procent. Warto przypomnieć, że inflacja konsumencka swój szczyt osiągnęła w lutym 2023 r., kiedy to wynosiła aż 18,4 proc.

Tagi: Inflacja