BiznesINFO.pl
Inflacja w górę, stopy procentowe póki co bez zmian

Obraz Fz z Pixabay

Inflacja w górę. Ekspert RPP tłumaczy, co może stać się ze stopami procentowymi

12 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Inflacja pędzi jak gepard. Co dalej ze stopami procentowymi? Ceny rosną w zastraszającym tempie, jaki to ma wpływ na raty kredytów? Eksperci Rady Polityki Pieniężnej przerywają milczenie.

Inflacja ma wpływ na każdy aspekt naszego życia - to ona wskazuje na co nas realnie stać. Galopującą inflację zauważa każdy z nas obserwując zmiany sklepowych cen. Bynajmniej nie jest to efekt pazerności właścicieli sklepów i wytwórców produktów, którzy chcą jak najwięcej zarobić, ale efekt rosnących kosztów utrzymania.

Inflacja zjada nasze pensje

Kilka dni temu pisaliśmy o apelu Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców o zamrożenie i niepodwyższanie płacy minimalnej w 2021 roku. Okazuje się, że dalsze podwyżki mogą wykończyć część przedsiębiorstw, a pracownicy najprawdopodobniej nie odczują, że mają do dyspozycji większą ilość pieniędzy. Związane jest to z faktem, że dalsze podwyżki znacząco zwiększą koszta utrzymania pracowników, co będzie miało swoje odbicie w cenach. Te będą musiały po raz kolejny pójść w górę. A mówimy o dopiero następnym roku. Jak zatem zamkniemy 2020 r., który nie szczędzi nam podłych informacji? Niezbyt dobrze.

Inflacja w Polsce wyniesie 4-5 proc. alarmował w Radiu Łódź Jerzy Kropiwnicki, członek Rady Polityki Pieniężnej. - W tej chwili inflacja jest znacząca i obawiam się, że do końca roku utrzyma się na poziomie 4-5 proc., więc znacznie wyższym poziomie niż dopuszczalna przez ekonomistów i kompensowana przez wzrost płac - mówi Jerzy Kropiwnicki na antenie łódzkiej rozgłośni. Mimo tego ma przeciwne zdanie do Eugeniusza Gatnara - innego człona RPP w sprawie stóp procentowych. Przytoczone przez redaktora Radia Łódź słowa Gatnara wskazują, że stopy procentowy powinny zostać podwyższone, a obecne - wynoszące 0,10 proc. - są na najniższym poziomie w historii. Dodatkowo jak wskazuje portal Money.pl, w wypowiedzi Eugeniusza Gatnara słychać obawę o kondycję sektora finansowego w Polsce. Ekonomista wskazuje, że długotrwałe utrzymywanie niskich stóp procentowych może doprowadzić do bankructwa banków. Pod koniec maja aż 16 banków było pod kreską, a te które odnotowały jakikolwiek zysk i tak notują ich ogromny spadek - czytamy w serwisie Money.pl

Jerzy Kropiwnicki uważa, że stopy powinny się zwiększać, ale dopiero od 2021 roku. Ekonomista podkreśla jednak, że był sceptyczny wobec pomysłu obniżki stóp - przyniosło ono skutek odwrotny do zamierzonego. Obniżone stopy nie zwiększyły dostępności kredytów - owszem, zostały obniżone raty i prowizje dla nowych i istniejących kredytów, ale ci, którzy chcą teraz zaciągnąć nowe zobowiązania muszą liczyć się z wygórowanymi wymaganiami banków.

Podczas wywiadu z Radiem Łódź, Jerzy Kropiwnicki wskazuje, że nie należy spodziewać się kolejnego lockdownu, ale pandemia odciśnie piętno na długo. Dopóki mamy do czynienia z koronawirusem, dopóty są branże, które nie powrócą do normalnego trybu pracy. Chodzi głownie o usługi. Ponadto Kropiwnicki przekonany jest, że w przyszłym roku nie należy spodziewać się powrotu osiągnięcia poziomu produkcji w Polsce do poziomu sprzed pandemii. 

Płaca jak wskazuje Kropiwnicki - jest nie tylko czynnikiem kosztotwórczym, ale także i popytotwórczym. Gdyby tak trzymać płace na poziomie XIX-wiecznym, to dzisiaj samochody kupowałaby tylko elita dochodowa - wskazuje na antenie Radia Łódź ekonomista. Członek RPP wskazuje także, że planowana podwyżka płacy minimalnej zaplanowana na 2021 rok jest wynikiem konsensusu między rządem i związkami zawodowymi. Początkowo związki chciały podwyżki i osiągnięcia poziomu 3000 zł brutto, obecnie mówi się o 2800 zł brutto.

<

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >