BiznesINFO.pl
Inflacja GUS zmiana cen

marco pomella

Inflacja zaskoczyła wszystkich. GUS opublikował dane, jest światełko w tunelu

7 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Inflacja w grudniu znacznie spadła, według GUS jej wskaźnik wyniósł 2,3 proc. w ujęciu rocznym. Jeszcze w listopadzie szacowano jej poziom na 3 proc. Wyhamowanie jest związane ze spadkiem cen żywności.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak grudniowa inflacja wpłynęła na ceny

  • Jak eksperci oceniają zmiany

  • Jakie są przewidywania na 2021 rok

Inflacja spada, ekonomiści nie spodziewali się poprawy

Inflacja w ostatnim miesiącu roku spadła aż o 0,7 pkt proc. względem ubiegłego listopada. Wynik okazał się nieco niższy niż oczekiwania rynkowe GUS. Jak podaje Wprost, konsensus rynkowy zakładał, że wskaźnik wyniesie w grudniu 2,6 proc. w skali rok do roku.

Według GUS, względem listopada ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,1 proc. W ujęcie miesięcznym wzrosły także ceny paliw i prywatnych środków transportu o 3 proc. Jednocześnie odnotowano spadek ceny żywności i napojów bezalkoholowych o 0,1, proc. 

Ekonomiści banku Pekao podają, że brak radykalnej zmiany cen jedzenia nie jest żadnym zaskoczeniem. Od 2000 roku tylko trzy razy w grudniu GUS odnotowywał znaczne przeceny.

Natomiast w stosunku rok do roku wzrosły ceny nośników energii i to aż o 4,6 proc. Względem grudnia 2019 spadły za to ceny paliw do prywatnych form transportu o 8,4 proc. Jest również zła wiadomość od GUS, rok do roku podrożała żywność i napoje bezalkoholowe o 0,7 proc.

Ekonomiści mówią o potencjalnej obniżce stóp procentowych

Parkiet na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród ekonomistów, wskazuje, że spadek inflacji na grudzień był spodziewany, ale nie aż na takim poziomie. Szacowano, że wskaźnik CPI (cen konsumpcyjnych), będący główną miarą inflacji w Polsce wyniesie 2,6 proc. w skali rok do roku.

Jedynie dwóch ekonomistów z 24 przepytanych ekspertów stwierdziło, że inflacja w grudniu będzie niższa niż cel inflacyjny NBP (2,5 proc.). Nie dość, że GUS oszacował ją na 2,3 proc., to jeszcze ekonomiści wskazali na spadek inflacji bazowej.

Na podstawie danych GUS, eksperci mBanku i Pekao obliczyli inflację bazową, która nie obejmuje cen żywności i energii, tak aby lepiej oddać tendencje cenowe w gospodarce. Wysokość wskaźnika oszacowano na poziomie od 3,6-3,7 proc. rok do roku, gdy w listopadzie wynosiła jeszcze 4 proc. Według mBanku przy takim wskaźniku inflacji bazowej można liczyć na obniżkę stóp procentowych.

Za wyhamowaniem inflacji przemawiał fakt, że w grudniu 2019 odnotowano duży skok CPI, aż o 0,8 proc. względem listopada 2019 i o 3,4 proc. rok do roku. Parkiet wskazuje, że niedoszacowanie skali spadku przez ekonomistów, to zjawisko czysto statystyczne.

Inflacja w Polsce w 2020 roku

Średnia inflacja w 2020 roku w Polsce wynosiła 3,4 proc. To spory wzrost względem 2,3 proc. w 2019 roku. Wyższa była jedynie w 2012 roku. Według ekspertów z powodu pandemii koronawirusa i załamania się popytu, w 2021 roku i wskaźnik inflacji najprawdopodobniej wyhamuje.

Według ekspertów ankietowanych przez "Rzeczpospolitą" i "Parkiet", inflacja w tym tym roku wyniesie 2,5 proc. czyli pokryje się z celem NBP. Kilku ekspertów obawia się jednak, że poziom wskaźnika może sięgnąć nawet 3 proc.

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Finanse

Marszałek Sejmu: Rząd nie jest odpowiedzialny za wysokie ceny prądu oraz wysoką inflację

Czytaj więcej >