BiznesINFO.pl
Ilu więźniów pracuje?

Pixabay/Tryjimmmy

TYLKO U NAS. Ilu więźniów pracuje? Mamy najświeższe dane od Służby Więziennej

28 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Większość Polaków nie ma wątpliwości, że więźniowie zamiast siedzieć bezczynnie w celi powinni pracować. Okazuje się, że wielu z nich to czyni, choć przez pandemię nastąpiły w tym zakresie znaczące spadki. Poznajcie najświeższe dane, które przekazała redakcji Biznes Info Służba Więzienna. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ilu więźniów pracuje odpłatnie

  • Jakie były powody spadku w tym zakresie w 2020 r.

  • Gdzie pracują osadzeni

Ilu więźniów pracuje? 

Miesięczny koszt utrzymanie więźnia w Polsce to jak niedawno informowaliśmy ok. 3 tys. zł, czyli więcej niż wynosi obecnie najniższa krajowa nad Wisłą. Roczny koszt wynosi zatem ok. 36 tys. zł, a jeśli przemnożyć to przez liczbę ok. 70 tys. osadzonych (mniej więcej tylu przebywa obecnie w więzieniach i aresztach) to zbliżamy się do naprawdę gigantycznych kwot.

Nie zaskakuje zatem fakt, że większość Polaków uważa, że więźniowie powinni pracować. Być może nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wielu z nich to czyni.Jak wielu? O tym za chwilę. 

Warto podkreślić, że zgodnie z obecnymi przepisami podjęcie pracy przez więźnia jest dobrowolne. Osadzeni pracują zarówno odpłatnie (poza zakładem karnym), jak również nieodpłatnie (na terenie zakładu). 

Co robią więźniowie? Np. pracują na budowie, sprzątają, czy spawają. Pracujący na terenie zakładu mogą realizować się zawodowo np. w więziennej bibliotece, czy kuchni. 

- Jednym z podstawowych zadań Służby Więziennej, jest prowadzenie oddziaływań penitencjarnych resocjalizacyjnych wobec osób pozbawionych wolności, przede wszystkim przez organizowanie pracy sprzyjającej zdobywaniu kwalifikacji zawodowych, nauczania, zajęć kulturalno-oświatowych, zajęć z zakresu kultury fizycznej i sportu oraz specjalistycznych oddziaływań terapeutycznych w trakcie wykonywania kary pozbawienia wolności - mówi Biznes Info ppłk Elżbieta Krakowska,  rzecznik prasowy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.

Redakcja Biznes Info zwróciła się do Służby Więziennej o dane dotyczące liczby pracujących więźniów. Okazuje się, że liczba tych pracujących odpłatnie przez dłuższy czas imponująco rosła. 

- Średnia liczba skazanych zatrudnionych odpłatnie wzrosła z 10 010 w roku 2015 do 17 037 w roku 2019 roku tj. o 70 proc.. W 2019 roku powszechność zatrudnienia w grupie osadzonych zdolnych do pracy wyniosła prawie 84 proc. - podkreśla w komentarzu dla naszej redakcji ppłk Krakowska. 

Rzecznik Dyrektora Generalnego Służby Więziennej zwraca uwagę, że pozyskanie wielu nowych miejsc pracy umożliwiło wysłanie do wykonywania zadań znacznie większej liczby osób skazanych za zobowiązania alimentacyjne. 

- Poziom zatrudnienia skazanych ze zobowiązaniami alimentacyjnymi w roku 2015 wynosił 3797 osadzonych (29,2 proc.) a w roku 2019  -  6052 osadzonych (49,3 proc.) - informuje przedstawicielka Służby Więziennej. 

Duży spadek w 2020 roku. Jakie przyczyny?


Jak wspomniano liczba skazanych zatrudnionych odpłatnie przekroczyła w 2019 roku poziom 17 tys. W zeszłym roku spadła ona jednak do nieco ponad 12,5 tys. Skąd tak znaczący spadek?

- Z uwagi na pandemię  oraz oczywiste w tej sytuacji ograniczenia związane z zatrudnieniem osadzonych, przede wszystkim poza terenem zakładów karnych - wyjaśnia ppłk Krakowska. 

Rzecznik Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w dalszej części komentarza podkreśla, że obecnie, w związku z odmrażaniem poszczególnych sektorów, Służba Więzienna “podjęła działania zmierzające do sukcesywnego zwiększania zatrudnienia osadzonych”, przy uwzględnieniu bezpieczeństwa epidemiologicznego pracujących więźniów.

Z przekazanych naszej redakcji danych wynika, że pod koniec kwietnia tego roku odpłatnie pracowało 12 803 skazanych.

Nieodpłatnie pracowało natomiast 17 165 osadzonych. Warto podkreślić, że w tym zakresie spadki w ostatnich latach były niewielkie. W 2020 roku pracowało 19 576 osób z tej grupy, podczas gdy rok wcześniej 19 836. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Photo courtesy of pixabay user delphinmedia

ZUS: osoby na świadczeniu przedemerytalnym muszą złożyć powiadomienie o przychodach do 31 maja

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >