Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ile można zarobić bez rejestracji firmy? W 2024 roku będą dwa progi
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 26.04.2024 16:02

Ile można zarobić bez rejestracji firmy? W 2024 roku będą dwa progi

pieniądze
Fot. materiały własne

Początkujący przedsiębiorcy chętnie korzystają z działalności nierejestrowanej, która zmniejsza nie tylko biurokrację, ale także koszty związane z prowadzeniem własnego biznesu. Ma one swoje ograniczenie, chodzi o maksymalną kwotę przychodów. W 2024 roku w życie weszły nowe limity – ile wynoszą?

Działalność rejestrowana – co trzeba o niej wiedzieć?

Działalność nierejestrowana lub nieewidencjonowana pozwala na rozpoczęcie drobnej działalności zarobkowej bez konieczności rejestrowania firmy. Nie trzeba więc dokonywać wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, uzyskiwać numeru NIP i REGON, czy rejestrować się w urzędzie skarbowym i GUS-ie. Zminimalizowanie formalności powoduje, że z możliwości tej chętnie korzystają osoby, które dopiero rozpoczynają swój biznes.

Legalny sposób, żeby nie płacić abonamentu RTV. Kontrolerzy będą bezradni

Nowy limit działalności rejestrowanej

Przepisy w sprawie działalności nierejestrowanej określa ustawa Prawo przedsiębiorców. Jak określa art. 5 ust. 1, działalnością gospodarczą nie jest działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której miesięczny przychód nie przekracza 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. W związku ze zwiększeniem tej kwoty w 2024 roku (na 4 242 zł), obowiązują nowe limity. W pierwszym półroczu przychód osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną nie powinien przekroczyć 3 181,50 zł miesięcznie.

ZOBACZ TAKŻE: Zniknie kultowy zakład pracy z lat 50. Ruszają masowe zwolnienia

Podniesienie limitu działalności rejestrowanej

Limit wzrośnie ponownie w lipcu tego roku. Od tego momentu przychód z działalności nierejestrowanej nie będzie mógł przekroczyć 3 225 zł, co odpowiada 75 proc. minimalnego wynagrodzenia na poziomie 4300 zł.

Co w sytuacji, kiedy przekroczymy limit przychodu? Wówczas wymagana jest rejestracja i wstąpienie do pełnego systemu obowiązków prawnych i podatkowych, które obowiązują w przypadku każdej działalności gospodarczej.

Źródło: biznes.interia.pl