BiznesINFO.pl > Finanse > GUS opublikował kluczowy wskaźnik. Od kwietnia nowi emeryci dostaną niższe świadczenia
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 28.03.2023 08:30

GUS opublikował kluczowy wskaźnik. Od kwietnia nowi emeryci dostaną niższe świadczenia

pieniądze-gotówka
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Główny Urząd Statystyczny pokazał nowe tablice średniego dalszego trwania życia. Choć wskazują one dobre wiadomości – Polacy statystycznie żyją dłużej, to dla seniorów, którzy przejdą na emeryturę od kwietnia, będzie to oznaczać otrzymanie niższego świadczenia – i to o 6-6,6 proc., w zależności od wieku danej osoby. Wskaźnikiem tym nie muszą przejmować się ci, którzy już są na emeryturze bądź osiągnęli wiek emerytalny.

Tablice trwania życia a wysokość emerytury

Wysokość przyszłej emerytury zależy od kapitału początkowego danej osoby i zgromadzonych oraz zwaloryzowanych w ZUS składek. Następnie tę wartość dzieli się przez średnie dalsze trwanie życia, czyli ów wskaźnik publikowany przez GUS. Jeśli statystycznie życie Polaków się wydłuża, to przyszłe świadczenia stają się niższe.

W efekcie osoby, które kończą aktywność zawodową i w terminie od 1 kwietnia br. do 31 marca przyszłego roku osiągną wiek emerytalny i złożą wniosek o przyznanie świadczenia, otrzymają mniej korzystną emeryturę od tych, którzy zrobią to do końca tego miesiąca (biorąc pod uwagę właśnie opisywane tablice).

Przyszłe świadczenia niższe o kilka procent

Do końca marca 60-letnia osoba przechodząca na emeryturę statystycznie miała przed sobą 238,9 miesiąca życia, a 65-latek – 196,2 miesiąca. Od 1 kwietnia wartości te wzrosną kolejno do poziomu 254,3 miesiąca oraz 210 miesięcy. Analizując poprzednie lata, wyraźnie widać, że życie Polaków się wydłuża. Wcześniej pandemia Covid-19 i wysoka liczba zgonów wpłynęły na obniżenie wartości prezentowanych w tablicach (ważne: wciąż jednak nie wróciliśmy do poziomu sprzed pandemii).

Teraz natomiast średnia oczekiwana długość życia dla 60-latka wzrosła w ciągu roku o 15,4 miesiąca, a dla 65-latka – o 13,8 miesiąca. Będzie to miało wpływ na wysokość emerytur przyznawanych od kwietnia – z powodu zmiany stosowanych tablic, będą niższe – w zależności od wieku emeryta – o 6-6,6 proc. – pisze na Twitterze Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. Należy pamiętać, że ten wskaźnik GUS jest aktualizowany co roku – nowe tablice nie dotyczą więc tych osób, które już osiągnęły wiek emerytalny (dla nich stosuje się te tablice, które są korzystniejsze, a które obowiązywały w dniu ukończenia 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn).

Wyliczenia w praktyce

Fakt przykładowo wyliczył, że kobieta, która zgromadziła w ZUS 400 tys. zł składek i kapitału, i przejdzie na emeryturę do końca tego miesiąca, może otrzymać 1674 zł świadczenia. Natomiast, jeśli 60. urodziny obchodzi w kwietniu lub kolejnym miesiącu, w którym obowiązują nowe tablice, to jej emerytura będzie niższa o 101 zł.

Polecane