Grzywna za brak maseczki to nawet 30 tys. zł
pexels/Polina Tankilevitch
Autor Radosław Święcki - 18 Kwietnia 2020

Brak maseczki jak złamanie kwarantanny. Grzywna jest olbrzymia

Od czwartku obowiązuje rozporządzenie zgodnie z którym mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Wychodząc z domu bez maseczki (bądź innego okrycia twarzy) musimy liczyć się z grzywną. Jej maksymalna wysokość przekracza możliwości finansowe większości Polaków.

Grzywna za brak maseczki

Grzywna za brak maseczki bądź innego nakrycia ust i nosa? Trzeba się z tym liczyć. O możliwych sankcjach finansowych za poruszanie sie poza domem bez zasłoniętej twarzy mówi w rozmowie z Wirtualną Polska wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Płaca minimalna bez wzrostu w 2021 roku? Odpowiedź ministerstwa może zaskoczyćPłaca minimalna bez wzrostu w 2021 roku? Odpowiedź ministerstwa może zaskoczyćCzytaj dalej

Wiceszef resortu zdrowia podkreśla, że główną rolą obowiązujących kar jest skłonienie społeczeństwa do pozostania w domu - przyczyniając się do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Cieszyński uzasadniał kwestię sankcji wobec osób, które nie przestrzegają przepisów sanitarnych - przede wszystkim zakrywania ust i nosa po wyjściu z domu - walką z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Ile możemy zapłacić za brak maseczki bądź szalika? Od 500 do nawet 30 tys. zł. Wiceminister zdrowia podkreśla jednak, że grzywna nałożona przez sanepid to ostateczność, a osoby łamiące obostrzenia w pierwszej kolejności będą upominane, a dopiero później będą stosowane wobec nich kary finansowe.

Jak długo będziemy nosić maseczki?

Przypomnijmy, że obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej obowiązuje od czwartku 16 kwietnia. Z maseczką (bądź innych okryciem twarzy) musimy poruszać się w: środkach transportu zbiorowego, w miejscach ogólnodostępnych (w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, placówkach handlowych i na targowiskach); na terenach zieleni i leśnych, na plażach i bulwarach.

Jak długo będziemy musieli zasłaniać twarz w przestrzeni publicznej? Według ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego – dopóki nie zostanie wynaleziona szczepionka na koronawirusa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kto nie musi zasłaniać ust? Jest najnowszy rządowy dokument, wszystko wyjaśnia
  2. Polska na szarym końcu Europy w ilości przeprowadzanych testów
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kraj, w którym sytuacja jest najgorsza. Wcale nie USA czy Włochy, wielu będzie zaskoczonych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News