NBP apeluje by przyjmować płatność gotówką
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 11 Kwietnia 2020

Problem z płatnością gotówką. NBP apeluje

Płatność kartą czy gotówką? Coraz więcej placówek handlowych nie oferuje takiej alternatywy i wymaga płatności kartą. Postawę tą krytykuje Narodowy Bank Polski, który apeluje do przedsiębiorstw, by akceptowali płatność monetami bądź banknotami.

NBP w obronie gotówki

Płatność gotówką jest niechętnie przyjmowana przez sklepy z uwagi na możliwą obecność zarazków koronawirusa na monetach bądź banknotach.

Praktyka ta nie podoba się Narodowemu Bankowi Polskiemu (NBP), który wystosował komunikat, w którym apeluje o powszechne akceptowanie płatności gotówkowych.

- Narodowy Bank Polski przypomina, że zgodnie z art. 32 ustawy o Narodowym Banku Polskim znaki pieniężne (banknoty oraz monety) emitowane przez NBP są prawnymi środkami płatniczymi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i co do zasady powinny być powszechnie akceptowane przez przedsiębiorców jako forma dokonywania rozliczeń pieniężnych. Odstępstwa od tej zasady należy traktować jako działanie możliwe po spełnieniu szczególnych wymogów prawnych, a także w takich przypadkach, jak np. prowadzenie działalności w Internecie czy bez fizycznej obsługi klientów, które z uwagi na swój charakter opierają się wyłącznie na akceptowaniu bezgotówkowej formy rozliczeń pieniężnych – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Banku Centralnego.

Brak jednego elementu przy domu może cię kosztować 10 tys. złotych. Przepisy nabrały nowego wymiaruBrak jednego elementu przy domu może cię kosztować 10 tys. złotych. Przepisy nabrały nowego wymiaruCzytaj dalej

NBP podkreśla, że niezakłócone funkcjonowanie rozliczeń pieniężnych w społeczeństwie wymaga dalszego, powszechnego akceptowania banknotów i monet przez przedsiębiorców, w tym w szczególności przez placówki handlowe i usługowe, które aktualnie pozostają otwarte (np. sklepy spożywcze czy apteki). Bank Centralny zwraca uwagę, że kwestia ta ma fundamentalne znaczenie dla części grup konsumentów, które posługują się jedynie gotówką

- Brak akceptacji banknotów i monet emitowanych przez NBP przez punkty handlowo-usługowe w obecnych realiach może oznaczać, że wyżej wskazane osoby, posługujące się wyłącznie gotówkową formą pieniądza, nie będą w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych, takich jak zakup żywności czy leków. W ocenie Narodowego Banku Polskiego taka sytuacja jest niedopuszczalna prawnie i społecznie – podkreśla NBP.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Andrzej Duda przekazał przykrą wiadomość. Nie żyje członek Narodowej Rady Rozwoju

NBP upomina się o osoby bez karty

W dalszej części komunikatu Bank Centralny podkreśla, że z niepokojem obserwuje działania części podmiotów rynkowych, mające na celu „bezprawne zniechęcenie przedsiębiorców do akceptowania gotówki”.

- Tego rodzaju praktyki należy ocenić negatywnie, gdyż prowadzą one do występowania ogromnych trudności dla osób, które nie posiadają rachunku płatniczego ani nie posługują się bezgotówkowymi instrumentami płatniczymi, a w codziennym życiu wykorzystują do rozliczeń pieniężnych wyłącznie banknoty i monety. Warto także podkreślić, że gotówka może być jedynym sposobem płatności i dla pozostałych osób w sytuacji zdarzających się awarii infrastruktury, na której opiera się realizacja bezgotówkowych transakcji płatniczych – pisze Bank Centralny.

W finalnej części komunikatu NBP zwraca się z apelem, by przedsiębiorcy „przestrzegali prawa i przy zachowaniu stosownych środków ostrożności nadal, tak jak do tej pory, powszechnie akceptowali banknoty i monety emitowane przez NBP, które są prawnym środkiem płatniczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

Kryzys się powiększa, a NBP szykuje się na zakup luksusowych samochodów. Przetarg już rozpisanyKryzys się powiększa, a NBP szykuje się na zakup luksusowych samochodów. Przetarg już rozpisanyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Do której będą otwarte sklepy w Wielką Sobotę? Godziny otwarcia marketów
  2. Jest prosty sposób na ograniczenie ryzyka zarażenia bliskich w Wielkanoc. Wiele osób o nim zapomina
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Bardzo ważne słowa szefa WHO. Chodzi o znoszenie ograniczeń i restrykcji
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News