BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Problem z płatnością gotówką. NBP apeluje

11 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Płatność kartą czy gotówką? Coraz więcej placówek handlowych nie oferuje takiej alternatywy i wymaga płatności kartą. Postawę tą krytykuje Narodowy Bank Polski, który apeluje do przedsiębiorstw, by akceptowali płatność monetami bądź banknotami.

NBP w obronie gotówki

Płatność gotówką jest niechętnie przyjmowana przez sklepy z uwagi na możliwą obecność zarazków koronawirusa na monetach bądź banknotach.

Praktyka ta nie podoba się Narodowemu Bankowi Polskiemu (NBP), który wystosował komunikat, w którym apeluje o powszechne akceptowanie płatności gotówkowych.

- Narodowy Bank Polski przypomina, że zgodnie z art. 32 ustawy o Narodowym Banku Polskim znaki pieniężne (banknoty oraz monety) emitowane przez NBP są prawnymi środkami płatniczymi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i co do zasady powinny być powszechnie akceptowane przez przedsiębiorców jako forma dokonywania rozliczeń pieniężnych. Odstępstwa od tej zasady należy traktować jako działanie możliwe po spełnieniu szczególnych wymogów prawnych, a także w takich przypadkach, jak np. prowadzenie działalności w Internecie czy bez fizycznej obsługi klientów, które z uwagi na swój charakter opierają się wyłącznie na akceptowaniu bezgotówkowej formy rozliczeń pieniężnych – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Banku Centralnego.

NBP podkreśla, że niezakłócone funkcjonowanie rozliczeń pieniężnych w społeczeństwie wymaga dalszego, powszechnego akceptowania banknotów i monet przez przedsiębiorców, w tym w szczególności przez placówki handlowe i usługowe, które aktualnie pozostają otwarte (np. sklepy spożywcze czy apteki). Bank Centralny zwraca uwagę, że kwestia ta ma fundamentalne znaczenie dla części grup konsumentów, które posługują się jedynie gotówką

- Brak akceptacji banknotów i monet emitowanych przez NBP przez punkty handlowo-usługowe w obecnych realiach może oznaczać, że wyżej wskazane osoby, posługujące się wyłącznie gotówkową formą pieniądza, nie będą w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych, takich jak zakup żywności czy leków. W ocenie Narodowego Banku Polskiego taka sytuacja jest niedopuszczalna prawnie i społecznie – podkreśla NBP.

NBP upomina się o osoby bez karty

W dalszej części komunikatu Bank Centralny podkreśla, że z niepokojem obserwuje działania części podmiotów rynkowych, mające na celu „bezprawne zniechęcenie przedsiębiorców do akceptowania gotówki”.

- Tego rodzaju praktyki należy ocenić negatywnie, gdyż prowadzą one do występowania ogromnych trudności dla osób, które nie posiadają rachunku płatniczego ani nie posługują się bezgotówkowymi instrumentami płatniczymi, a w codziennym życiu wykorzystują do rozliczeń pieniężnych wyłącznie banknoty i monety. Warto także podkreślić, że gotówka może być jedynym sposobem płatności i dla pozostałych osób w sytuacji zdarzających się awarii infrastruktury, na której opiera się realizacja bezgotówkowych transakcji płatniczych – pisze Bank Centralny.

W finalnej części komunikatu NBP zwraca się z apelem, by przedsiębiorcy „przestrzegali prawa i przy zachowaniu stosownych środków ostrożności nadal, tak jak do tej pory, powszechnie akceptowali banknoty i monety emitowane przez NBP, które są prawnym środkiem płatniczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Przerwy techniczne w bankach

Finanse

Wiele banków zapowiedziało utrudnienia. Tysiące klientów będzie miało problem

Czytaj więcej >

Finanse

mBank znów na celowniku oszustów. Mają nowy sposób na wyprowadzenie pieniędzy z konta

Czytaj więcej >
kody rabatowe do sklepów online

Finanse

Dlaczego warto stosować kody rabatowe do sklepów online?

Czytaj więcej >
ważne

Finanse

Petrolinvest składa wniosek o upadłość. Polski gigant nie wytrzymał na rynku

Czytaj więcej >

Finanse

PKO BP wysyła frankowiczom wezwania do zapłaty. Żąda opłat za korzystanie z kapitału

Czytaj więcej >
pilne

Finanse

Polacy ustawiają się w olbrzymich kolejkach. Siedziby NBP w dużych miastach są oblegane

Czytaj więcej >