BiznesINFO.pl
Flickr/Kancelaria Premiera

Flickr/Kancelaria Premiera

Gigantyczne pieniądze dla Ukrainy. Ile da Polska. Nowa propozycja Morawieckiego

4 Października 2022

Autor tekstu:

Patryk Solarczyk

Na swoim koncie na Facebooku premier Mateusz Morawiecki podzielił się swoimi przemyśleniami na temat wparcia finansowego dla Ukrainy. Pisał m.in. o tym jak duże powinno być to wsparcie ze strony UE.

Ile euro dla Ukrainy

Zdaniem Morawieckiego Unia Europejska powinna wesprzeć Ukrainę taką kwotą, jak USA, czyli 1-1,5 mld dolarów miesięcznie.

Taką propozycję przedstawił premier w swoim najnowszym wpisie na Facebooku.

Stany Zjednoczone zadeklarowały od 1 mld do 1,5 mld dolarów miesięcznie na pomoc dla Ukrainy, Unia Europejska powinna wesprzeć ten kraj taką samą kwotą. Nie możemy dopuścić, by Ukraina zbankrutowała, a tego chce Rosja - dodał Morawiecki.

„Rosja stanowi zagrożenie nie tylko na polu walki - wykorzystuje też najróżniejsze instrumenty, żeby forsować swoje interesy. Część z nich była absolutnie niedoszacowana - zwłaszcza rosyjska propaganda, którą akurat my, mieszkańcy Europy Środkowej, znamy bardzo dobrze” – pisze dalej Morawiecki.

Drugi obszar, który dla wielu okazał się niespodzianką, to wykorzystanie energetyki jako broni, będą mogli zmienić dynamikę tej wojny. Kolejną jest obszar dyplomacji - a więc skuteczność Kremla w sięganiu do państw Afryki i przekonywania, że głód w tych krajach, to wina świata zachodniego - dodaje premier.

Zdaniem Morawieckiego strategią Putina jest eskalacja wojny i wytworzenie wrażenia, zwłaszcza na Unii Europejskiej, że Rosja się nie cofnie ani na krok.

Dalej Morawiecki pisze „Rzeczywistość jest jednak inna. Kiedy Rosja zobaczy silny i solidarny opór wobec jej działań, nie będzie miała innego wyjścia – dlatego musimy być silni i zdecydowani, bo brak decyzji i opóźnienia rodzą niepowodzenia. Musimy działać szybko w powiązaniu ze Wspólnotą Transatlantycką i USA.”

Rosja chce, by Ukraina zbankrutowała

„Kilka tygodni temu w Kijowie rozmawiałem z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oraz premierem Denisem Szymchalem o innym aspekcie prowadzenia tej wojny – o wsparciu finansowym nie tylko dla żołnierzy, ale też aparatu państwa. Rosja chce, by Ukraina zbankrutowała i nie była w stanie wypłacać pensji i emerytur – licząc, że w takim przypadku opinia publiczna zacznie tracić morale. Najszybszym sposobem zakończenia wojny jest jej przegranie – ale w żadnym wypadku nie możemy do tego dopuścić. Po takiej porażce nasz świat wyglądałby zupełnie inaczej, dlatego naszym obowiązkiem jest wsparcie finansowe. Stany Zjednoczone zadeklarowały od 1 mld do 1,5 mld dolarów miesięcznie - Unia Europejska powinna wesprzeć Ukrainę taką samą kwotą” – przekonuje na FB Morawiecki.

Tagi:

UkrainaPolskaUnia Europejska

Patryk SolarczykAutor

Redaktor Biznesinfo. W przeszłości dziennikarz naukowo - technologiczny. Obecnie autor tekstów o tematyce ekonomicznej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: patryk.solarczyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Państwo pomoże w zakupie mieszkania. Sprawdź, czy się załapiesz

Czytaj więcej >
Seniorzy otrzymają mniejsze kwoty z tytułu tzw. "trzynastek" i "czternastek"?

Finanse

Banki załamują ręce. Nie ma chętnych na zaciąganie kredytów

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Finanse

Wydłużenie wakacji kredytowych. Premier nie wyklucza takiej opcji

Czytaj więcej >

Finanse

Nowe terminy składania niektórych zeznań podatkowych. Warto się z nimi zapoznać

Czytaj więcej >
Seniorzy mogą otrzymać również zasiłek dla niezdolnych do pracy

Finanse

Jeżeli byłeś ratownikiem górskim lub ochotnikiem w straży pożarnej, dostaniesz wyższą emeryturę

Czytaj więcej >
Emeryci nawet nie wiedzą, że mogą starać się o dodatkowe pieniądze

Finanse

Polacy masowo składają wnioski do ZUS. Tylko od wczoraj aż 600 tys., wszystkie tylko w jednym celu

Czytaj więcej >