Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Gigantyczne pieniądze dla Ukrainy. Ile da Polska. Nowa propozycja Morawieckiego
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 04.10.2022 21:07

Gigantyczne pieniądze dla Ukrainy. Ile da Polska. Nowa propozycja Morawieckiego

mateusz morawiecki pensje
Flickr/Kancelaria Premiera

Na swoim koncie na Facebooku premier Mateusz Morawiecki podzielił się swoimi przemyśleniami na temat wparcia finansowego dla Ukrainy. Pisał m.in. o tym jak duże powinno być to wsparcie ze strony UE.

Ile euro dla Ukrainy

Zdaniem Morawieckiego Unia Europejska powinna wesprzeć Ukrainę taką kwotą, jak USA, czyli 1-1,5 mld dolarów miesięcznie.

Taką propozycję przedstawił premier w swoim najnowszym wpisie na Facebooku.

Stany Zjednoczone zadeklarowały od 1 mld do 1,5 mld dolarów miesięcznie na pomoc dla Ukrainy, Unia Europejska powinna wesprzeć ten kraj taką samą kwotą. Nie możemy dopuścić, by Ukraina zbankrutowała, a tego chce Rosja - dodał Morawiecki.

„Rosja stanowi zagrożenie nie tylko na polu walki - wykorzystuje też najróżniejsze instrumenty, żeby forsować swoje interesy. Część z nich była absolutnie niedoszacowana - zwłaszcza rosyjska propaganda, którą akurat my, mieszkańcy Europy Środkowej, znamy bardzo dobrze” – pisze dalej Morawiecki.

Drugi obszar, który dla wielu okazał się niespodzianką, to wykorzystanie energetyki jako broni, będą mogli zmienić dynamikę tej wojny. Kolejną jest obszar dyplomacji - a więc skuteczność Kremla w sięganiu do państw Afryki i przekonywania, że głód w tych krajach, to wina świata zachodniego - dodaje premier.

Zdaniem Morawieckiego strategią Putina jest eskalacja wojny i wytworzenie wrażenia, zwłaszcza na Unii Europejskiej, że Rosja się nie cofnie ani na krok.

Dalej Morawiecki pisze „Rzeczywistość jest jednak inna. Kiedy Rosja zobaczy silny i solidarny opór wobec jej działań, nie będzie miała innego wyjścia – dlatego musimy być silni i zdecydowani, bo brak decyzji i opóźnienia rodzą niepowodzenia. Musimy działać szybko w powiązaniu ze Wspólnotą Transatlantycką i USA.”

Rosja chce, by Ukraina zbankrutowała

„Kilka tygodni temu w Kijowie rozmawiałem z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oraz premierem Denisem Szymchalem o innym aspekcie prowadzenia tej wojny – o wsparciu finansowym nie tylko dla żołnierzy, ale też aparatu państwa. Rosja chce, by Ukraina zbankrutowała i nie była w stanie wypłacać pensji i emerytur – licząc, że w takim przypadku opinia publiczna zacznie tracić morale. Najszybszym sposobem zakończenia wojny jest jej przegranie – ale w żadnym wypadku nie możemy do tego dopuścić. Po takiej porażce nasz świat wyglądałby zupełnie inaczej, dlatego naszym obowiązkiem jest wsparcie finansowe. Stany Zjednoczone zadeklarowały od 1 mld do 1,5 mld dolarów miesięcznie - Unia Europejska powinna wesprzeć Ukrainę taką samą kwotą” – przekonuje na FB Morawiecki.