Opłaty za garaż mogą być wyższe przez opodatkowanie
pixabay/ivonpollakova
Autor Maria Glinka - 24 Lutego 2020

Gminy domagają się opodatkowania garaży. Już niedługo mogą wzrosnąć twoje opłaty

Garaż, który został wybudowany przez deweloperów według najwyższej stawki, odpowiedniej dla budynków powiązanych z działalnością gospodarczą, powinien zostać opodatkowany - z takim żądaniem wyszły niektóre miasta i gminy. Zważając na fakt, że miejsca parkingowe znajdują się w budynkach mieszkalnych Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oznajmił, że właściwa jest niższa stawka.

Garaż korzystniej opodatkowany

Garaż, pierwszy raz od czterech lat, doczekał się pozytywnego wyroku w sprawie opodatkowania. W swojej argumentacji WSA powołuje się na brak powiązania budynków mieszkalnych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Za właściwą stawkę podatkową uznał tę odpowiadającą budynkom i ich częściom pozostałym - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Fiskus dobierze się do majątku, który dostałeś od rodziców. Ulg nie przewidujeFiskus dobierze się do majątku, który dostałeś od rodziców. Ulg nie przewidujeCzytaj dalej

Sprawa dotyczyła dewelopera, który wybudował blok mieszkalny wraz z garażami, znajdującymi się w podziemnej części budynku. Przedsiębiorca uznał, że właściwe będzie opodatkowanie garażów stawką odpowiednią dla pozostałych budynków.

Powołując się na fakt, że o wysokości stawki decyduje charakter właściciela hali garażowej, a w tym przypadku jest nim przedsiębiorca, prezydent miasta i samorządowe kolegium odwoławcze uznali, że stawka powina być najwyższa.

Najdroższe samochody świata. TOP 10 pięknych aut wartych fortunęNajdroższe samochody świata. TOP 10 pięknych aut wartych fortunęCzytaj dalej

WSA nie zgodził się z podejściem organów. Sąd objaśnił, że miejsca postojowe są przeznaczone na sprzedaż, nie stanowią trwałych środków spółki i nie mogą być przez nią w żaden sposób wykorzystywane. Dlatego też podjęto decyzję, że skoro hala garażowa nie została zajęta na działalność to przysługuje jej stawka niższa, właściwa dla pozostałych budynków.

Znaczące różnice w stawkach

Opodatkowanie budynków mieszkalnych (8,05 zł za 1 mkw. powierzchni użytokwej) jest trzykrotnie niższe do stawki budynków firmowych (23,9 zł za 1 mkw.).

Prawomocne orzeczenie może być stosowane zarówno w całej branży deweloperskiej, jak i przez indywidualnych przedsiębiorców, pozostających w posiadaniu garażów w budynkach mieszkalnych - zaznacza Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy i partner w Thedy & Partners.

Policja w całej Polsce zmienia numery telefonów. Teraz dodzwonisz się zupełnie inaczejPolicja w całej Polsce zmienia numery telefonów. Teraz dodzwonisz się zupełnie inaczejCzytaj dalej

Spory miast z deweloperami

Wyrok WSA w Poznaniu to pierwsze korzystne rozstrzygnięcie dla podatników. Gminy od lat toczą spory z deweloperami, którym naliczają wyższy podatek przede wszystkim w większych miastach - w Warszawie, Poznaniu, we Wrocławiu, w Krakowie i Gdańsku.

Prawo sprzed 2016 r. pozwalało gminom na wydawanie decyzji konkretnym przedsiębiorcom, którzy byli współwłaścicielami miejsc postojowych. Zgodnie z ówczesnymi zapisami jeden podatnik mógł otrzymać decyzję dotyczącą opodatkowania calej hali garażowej.

Zmiany w przepisach

Modyfikacje prawne wpłyneły na organy podatkowe i orzecznictwo sądów. Nowelizacja uniemozliwiła gminom dotychczasowe postępowanie. Korzystając z nowej sytuacji prawnej niektóre gminy ustaliły wyższe stawki dla firm i deweloperów.

Wśród argumentów popierających ich działanie znalazł się fakt, że hala garażowa wyodrębniona z budynku przestaje mieć charakter mieszkalny. Dlatego też dla gmin jednoznaczne jest, że podatek płacony przez deweloperów powinien być wyższy.

Z kolei według deweloperów prawne wyodrębnienie hali garażowej nie zmienia jej charakteru. Przedsiębiorcy nie zgadzają się z argumentacją gmin, a ich podejście popiera w swoim wyroku WSA w Poznaniu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niepokojąca wizja Jackowskiego. Przepowiada pożar w Warszawie
  2. Przez dwa lata był leczony antybiotykami na boreliozę. Przyczyna objawów okazała się zupełnie inna
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Straszne odkrycie celników. Przecierali oczy, nie mogli uwierzyć w zawartość paczki
TOP 10 najdroższych polskich filmów. Budżety, które przyprawiają o zawrót głowy [GALERIA]TOP 10 najdroższych polskich filmów. Budżety, które przyprawiają o zawrót głowy [GALERIA]Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News