BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Fiskus upomni się o podatek od naszych prezentów

24 Lipca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Prezenty ślubne i komunijne mogą podlegać podatkowi od darowizn. Kiedy należny odprowadzić taki podatek?

Jeśli darowizna przekazana w formie prezentu ślubnego lub komunijnego przekracza kwotę wolną, to należy od niej zapłacić podatek - wyjaśnia Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację, którą wystosował Artur Dunin (PO-KO). 

Fiskus sprawdza nowożeńców, ale księży nie

Poseł chciał wyjaśnienia sytuacji, z którą coraz częściej się spotyka - do jego biura napływają informacje o kontrolach dotyczących opodatkowania otrzymanych z okazji ślubu czy komunii prezentów (w tym pieniężnych). Dunin chciał również się dowiedzieć, czy kontrole fiskusa będą podejmowane też w stosunku do przedstawicieli instytucji kościelnych i duchownych, czyli księży pobierających tzw. opłatę co łaska, nie mniej niż... oraz organistów i kościelnych, którzy również otrzymują pieniądze przy organizowaniu różnych uroczystości. 

Odpowiedź Ministerstwa Finansów

Wiceminister finansów Piotr Dziedzic napisał w odpowiedzi na pierwsze zagadnienie, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nabycie przez osoby fizyczne, tytułem darowizny własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski, podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Przedmiotem takiej darowizny mogą być również prezenty okolicznościowe wręczane np. w związku z różnymi uroczystościami rodzinnymi. W praktyce, kwoty otrzymane jako prezenty okolicznościowe mieszczą się w kwotach wolnych od podatku, o których mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, w szczególności, że najczęściej nabycie następuje od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w myśl przepisów tej ustawy - wyjaśnia wiceminister Dziedzic.

Tak więc, aby nie narazić się fiskusowi nie należy ofiarowywać prezentów, których wartość przekracza kwotę wolną od podatku. Rodzice i najbliższa rodzina mogą bez obaw przekazać nowożeńcom 9,6 tys. zł, nieco dalsza rodzina - 7,2 tys. zł, a osoby obce - 4,9 tys. zł. Jeśli chce się oferować droższy prezent, należy złożyć odpowiedni druk w urzędzie skarbowym (SD-3). Wyjątkiem jest tu najbliższa rodzina. Aby uniknąć podatku przy wielkich kwotach należy mieć na to dowód, np. potwierdzenie przelewu. 

Na drugie pytanie posła, o kontrole przedstawicieli instytucji kościelnych i duchownych, Ministerstwo Finansów poinformował, że obowiązki podatkowe instytucji i osób wskazanych w interpelacji, zostały jednoznacznie uregulowane w prawie podatkowym, a organy podatkowe są obowiązane do badania ich przestrzegania.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >