Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Fiskus upomni się o podatek od naszych prezentów
Paulina Musianek
Paulina Musianek 22.03.2022 09:12

Fiskus upomni się o podatek od naszych prezentów

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Jeśli darowizna przekazana w formie prezentu ślubnego lub komunijnego przekracza kwotę wolną, to należy od niej zapłacić podatek - wyjaśnia Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację, którą wystosował Artur Dunin (PO-KO). 

Fiskus sprawdza nowożeńców, ale księży nie

Poseł chciał wyjaśnienia sytuacji, z którą coraz częściej się spotyka - do jego biura napływają informacje o kontrolach dotyczących opodatkowania otrzymanych z okazji ślubu czy komunii prezentów (w tym pieniężnych). Dunin chciał również się dowiedzieć, czy kontrole fiskusa będą podejmowane też w stosunku do przedstawicieli instytucji kościelnych i duchownych, czyli księży pobierających tzw. opłatę co łaska, nie mniej niż... oraz organistów i kościelnych, którzy również otrzymują pieniądze przy organizowaniu różnych uroczystości. 

Odpowiedź Ministerstwa Finansów

Wiceminister finansów Piotr Dziedzic napisał w odpowiedzi na pierwsze zagadnienie, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nabycie przez osoby fizyczne, tytułem darowizny własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski, podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Przedmiotem takiej darowizny mogą być również prezenty okolicznościowe wręczane np. w związku z różnymi uroczystościami rodzinnymi. W praktyce, kwoty otrzymane jako prezenty okolicznościowe mieszczą się w kwotach wolnych od podatku, o których mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, w szczególności, że najczęściej nabycie następuje od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w myśl przepisów tej ustawy - wyjaśnia wiceminister Dziedzic.

Tak więc, aby nie narazić się fiskusowi nie należy ofiarowywać prezentów, których wartość przekracza kwotę wolną od podatku. Rodzice i najbliższa rodzina mogą bez obaw przekazać nowożeńcom 9,6 tys. zł, nieco dalsza rodzina - 7,2 tys. zł, a osoby obce - 4,9 tys. zł. Jeśli chce się oferować droższy prezent, należy złożyć odpowiedni druk w urzędzie skarbowym (SD-3). Wyjątkiem jest tu najbliższa rodzina. Aby uniknąć podatku przy wielkich kwotach należy mieć na to dowód, np. potwierdzenie przelewu. 

Na drugie pytanie posła, o kontrole przedstawicieli instytucji kościelnych i duchownych, Ministerstwo Finansów poinformował, że obowiązki podatkowe instytucji i osób wskazanych w interpelacji, zostały jednoznacznie uregulowane w prawie podatkowym, a organy podatkowe są obowiązane do badania ich przestrzegania.

Tagi: Podatek