BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Firma zarejestrowana w domu pozwala odliczyć od podatku wydatki poniesione na dom

24 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Gdy prowadzimy własną działalność gospodarczą i zdecydujemy się na zarejestrowanie naszej firmy w mieszkaniu, w którym na co dzień też mieszkamy i żyjemy, to okazuje się, że możemy odliczyć od podatku bardzo wiele rzeczy. Urząd Skarbowy powinien pozwolić

Możliwość odliczenia wydatków na dom opisała Rzeczpospolita. Z Doniesień gazety wynika, że fiskus korzystnie interpretuje odliczenie zużycia naszego sprzętu domowego do prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli zastosujemy odpowiednie i logiczne proporcje przy określaniu poziomu zużycia wynikającego z prowadzenia działaności w stosunku do tego, czego używamy do prywatngo, indywidualnego życia. 

Zasada proporcjonalności, na czym polega

Jak zaznacza Rzeczpospolita, powłowując się na przykład osoby, która dokonała odliczenia wydatków na dom, sprawa nie dotyczy tylko jednego pokoju, gabinetu, w którym oficjalnie prowadzimy działalność. Sprawa może dotyczyć również łazienki, kuchni i innych pomieszczeń, które także są przestrzenią firmową, choćby w momencie gdy przyjmujemy w domu partnerów biznesowych. Urząd Skarbowy powinien zinterpretować wtedy chęć odliczenia na naszą korzyść.  

Taką interpretację (nr 0112- KDIL3-3.4011.108.2019.1.DS) otrzymał radca prawny, który od 2017 r. prowadzi w domu własną kancelarię. Budynek, w którym posiada 2/3 udziałów, jest jedyną siedzibą jego firmy. Wyliczył, że na prowadzenie działalności gospodarczej wykorzystuje ok. 36 mkw., czyli 20 proc. całkowitej powierzchni użytkowej. Nie chodzi jednak o wydzielony pokój, ale o część kilku pomieszczeń. Oszacował, że wykorzystuje w biznesie 6 mkw. gabinetu (biurko, szafa na dokumenty i akta oraz urządzenia biurowe), 8 mkw. salonu (stół i krzesła dla spotkań z klientami oraz regał z literaturą fachową) oraz 22 mkw. pomieszczeń wspólnych (kuchnia, łazienka i korytarz, z których korzystają klienci). Taka powierzchnia wynika z własnego obmiaru wnioskodawcy, który nigdy nie wniósł tej części budynku do składników majątkowych firmy - tak wygląda dokładny opis sprawy podziału proporcjoalnego, który opublikowała dzisaj Rzeczpospolita. 

Możemy odliczyć wydatki na dom

Rzeczony prawnik wysłał list do Krajowej Informacji Skarbowej, w którym zapytał, czy w wyżej opisanym przypadku może odliczyć większe zużycie mediów (energia elektryczna, woda, gaz, internet), ale także podatek od nieruchomości. Pytanie dotyczyło też kwestii zużycia mebli, a także kredyty hipotecznego zaciągniętego na rozbudowę domu. Na wszystkie te pytania KIS odpowiedział pozytywnie dla podatnika i umożliwił częściowe odliczenie od podatku wyżej wymienionych wydatków. 

Przepisy ustawy o PIT nie uzależniają możliwości odliczenia kosztów od wyodrębnienia – w dosłownym (fizycznym) sensie – pomieszczenia, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. Podatnik powinien określić, jaka część nieruchomości faktycznie służy prowadzonej przez niego działalności. Wówczas może w odpowiedniej proporcji zaliczyć poniesione wydatki do kosztów podatkowych - tak brzmi część odpowiedzi dyrektora KIS, jaką zawarła na swoich łamach Rzeczpospolita. 

Eksperci: To bardzo dobre podejście

Do tej pory fiskus godził się na odliczenie kosztów korzystania jedynie z wydzielonego pomieszczenia, którego używaliśmy do prowadzenia działalności gospodarczej. W kestii reszty domu, które siłą rzeczy, także są wykorzystywane w celach służbowych nie było jednoznacznych decyzji urzędników. Należy jednak pamiętać, że sprawa dotyczy osoby, która faktycznie złożyła wniosek, czyli tej opisanej przez gazetę. Jeżeli chcemy zastosować podobne rozliczenie, musimy sami skontakotwać się ze skarbówką - tłumaczy w Rzeczpospolitej Izabela Andrzejewska-Czernek, radca prawny w Kancelarii Kochański i Partnerzy.

undefinedundefined

Podobne artykuły

Emerytura na nowych korzystniejszych zasadach dla ponad 60 tys. osób

Twój portfel

Tysiące Polaków z zaniżonymi emeryturami. Rząd już zapowiedział naprawienie sytuacji

Czytaj więcej >
samochod-ri_ya-pixabay.com

Twój portfel

Szukasz oszczędnego auta? TOP 10 najmniej palących samochodów

Czytaj więcej >
paliwo-pexels-skitterphoto

Twój portfel

Bak zatankuj lepiej jeszcze dzisiaj. Po weekendzie 4,57 zł za popularne paliwo

Czytaj więcej >
Wypłata gotówki w bankomatach Planet Cash z limitami

Twój portfel

Wypłata gotówki już nie wszędzie taka prosta. Weszły kolejne ograniczenia

Czytaj więcej >
Bon turystyczny powinny otrzymywać nie tylko osoby z dziećmi?

Twój portfel

Czy bon turystyczny powinien trafić do wszystkich pracujących? Dyskusje nie ustają

Czytaj więcej >
Mandat za postój z włączonym silnikiem

Twój portfel

Będziesz chciał się trochę ochłodzić, a załapiesz się na mandat. Ochronisz się przed upałem, ale nie karą

Czytaj więcej >