BiznesINFO.pl > Finanse > Fala ataków oszustów internetowych. Kolejny bank na celowniku
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 21.02.2023 19:47

Fala ataków oszustów internetowych. Kolejny bank na celowniku

bankomat-pieniądze-wypłata-mężczyzna-biznesinfo
BiznesInfo

W ostatnich dniach nasiliły się ataki oszustów internetowych, podszywających się pod znane banki. Tym razem ostrzeżenie dla swoich klientów wydał mBank, prosząc o ostrożność po zetknięciu się z próbą ataku.

Kolejny atak na klientów banków

Jak powiadomiono w komunikacie mBanku cytowanym przez Dzień Dobry TVN, atakujący wysyłają do klientów e-maile. Jest to już klasyczna metoda oszustów - poprzednio opisywaliśmy takie próby w stosunku do klientów PKO BP czy BNP Paribas.

Jednakże tym razem treść e-maila wygląda odmiennie. Oszuści zawarli w niej informację, że trzeba potwierdzić płatność SWIFT.

Na celowniku tym razem mBank

Jak podał mBank w komunikacie, do maila dołączono również plik zawierający złośliwe oprogramowanie. Nie wiadomo jednak, czy jest on spakowany do pliku .zip.

Najprawdopodobniej jednak oszuści ponownie spróbowali użyć triku wykorzystującego brak pokazywania rozszerzeń plików w systemie. W ten sposób rzekomy plik .pdf jest w rzeczywistości plikiem wykonywalnym, co można zauważyć po nazwie. Z wyłączonym pokazywaniem rozszerzeń plików nazwa zawiera .pdf, zaś z włączonym - .pdf.exe.

Nie pobierać, nie klikać, nie uruchamiać

mBank w wydanym komunikacie zaleca nie pobierać żadnego z załączników, nie klikać w linki podane w wiadomości ani nie uruchamiać żadnego pliku. Grozi to bowiem utratą kontroli nad komputerem i pieniędzy na koncie.

Jeżeli zaś doszło do otwarcia pliku, zalecane jest przeskanowanie komputera programem antywirusowym. Należy również zmienić hasła za pośrednictwem innego urządzenia oraz skontaktować się z bankiem przez infolinię.