BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa Ogrod Saski N/Z Wycieczka emerytow w parku

East News, Zofia i Marek Bazak

Polacy chcą emerytur stażowych. Pomysł popiera 60 proc., a Ty?

4 Października 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Emerytury stażowe znowu powracają. Zbojkotowany przy okazji obniżania wieku emerytalnego pomysł spotkał się z aprobatą wielu Polaków. Czy Polacy powinni mieć prawo do emerytur stażowych? Czy może jest to irracjonalna decyzja pociągająca za sobą ogromne ko

Emerytury stażowe pomysłem Andrzeja Dudy

Emerytury stażowe to autorski pomysł Andrzeja Dudy jeszcze z 2015 r. Prezydent próbował "wrzucić" pomysł wprowadzenia emerytur stażowych przy okazji reformy Prawa i Sprawiedliwości dotyczącej obniżenia wieku emerytalnego. Niestety, wówczas Sejm odrzucił poprawkę oferowaną przez prezydenta, a pomysł emerytur stażowych zamarł na kolejne kilka lat. Jednakże jak się okazuje, prezydent nie odpuszcza i ponownie rozpoczyna prace nad projektem. Czy będzie to dobre rozwiązanie? Czy może pomysł jest po prostu irracjonalny?

Emerytury stażowe są bardzo mocno wspierane przez NSZZ Solidarność. Fakt informował niedawno, że w Kancelarii Prezydenta już trwają prace nad ustawą wprowadzającą emerytury stażowe. Projekt ma zostać zgłoszony jako inicjatywa prezydenta w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Założenie emerytur stażowych jest bardzo proste. Przewiduje ono możliwość przejścia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat przez kobiety i 40 lat przez mężczyzn. Eksperci stukają się w głowę i uważają, że pomysł jest niepoważny, reforma to kolejne obniżenie wieku emerytalnego, który, jak alarmuje nawet Unia Europejska, trzeba podwyższyć. Polacy w tej sprawie mają zgoła inne zdanie.

Emerytury stażowe popierane przez Polaków

Emerytury stażowe zostały także zbojkotowane przez ZUS. Zdaniem Zakładu emerytury stażowe to ogromny koszt finansowy opiewający na 9 mld zł. Suma jest bardzo zawrotna i biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą w Polsce, nikt nie jest pewien tego, czy takie obciążenie będzie korzystne dla budżetu. Z kolei zwolennicy mówią, że emerytury stażowe byłyby możliwe tylko i wyłącznie pod warunkiem zgromadzenia odpowiedniego kapitału na koncie ZUS. Zdania są w tej sprawie bardzo podzielone. Zdarzają się także eksperci wskazujący na to, że polski system emerytalny po prostu tego nie wytrzyma. Polacy jednak zdecydowali inaczej.

Emerytury stażowe popiera, aż 60 proc. społeczeństwa, wynika z sondażu przeprowadzonego przez money.pl. Zaledwie 15 proc. uważa, że jest to fatalny pomysł, a 25 proc. nie ma na ten temat zdania. Eksperci zwracają uwagę, że rząd powinien patrzeć na te 25 proc., ponieważ system emerytalny w Polsce trzeba reformować latami i przede wszystkim wspierać rzetelnymi kampaniami informacyjnymi. Co więcej, w każdym przedziale wiekowym poparcie dla emerytur stażowych jest ogromne. Wśród grupy 18-24 popiera je 55 proc. badanych, natomiast w grupie 25-44, aż 58 proc. Najwięcej zwolenników emerytur stażowych jest w grupie 45 plus, bo aż 63 proc. Czy emerytury stażowe to dobre rozwiązanie? Ciężko jest to określić, jednak na pewno trafnym stwierdzeniem jest te mówiące o tym, że polskiego systemu emerytalnego nie powinno reformować się jedną ustawą, a latami.

Tagi:

sondażPolskaPolacypieniądzeemeryturyemerycipracaemerytura

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Biedronka ogłasza kolejne podwyżki. Sieć jest obecnie największym pracodawcą w Polsce

Czytaj więcej >

Praca

Wiceminister MRiPS proponuje zmianę Ustawy o bezrobociu. Będzie większy nacisk na przebranżowienie

Czytaj więcej >
Praca

Praca

Załatwianie prywatnych praw szefa. Była pracownica banku wywalczyła odszkodowanie

Czytaj więcej >
PHOTO: CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS LODZ POWIATOWY URZAD PRAWY NR 2 W LODZI. N/Z KOLEJKA W URZEDZIE PRACY WSZYSTKIE ZDJECIA NA: http://agencja.se.com.pl 19/01/2009 .

Praca

Wiceminister MRiPS: potrzebna pilna zmiana ustawy o bezrobociu. Rząd ma nowe propozycje

Czytaj więcej >

Praca

Pracujesz zdalnie, pracodawca cię skontroluje i zapłaci więcej. Nowe prawo podpisane

Czytaj więcej >

Praca

Raport dotyczący reskillingu w polskich firmach przygotowany przez Future Collars odbył się dzisiaj na GPW

Czytaj więcej >