BiznesINFO.pl
Emerytury 2020 2021

Obraz Steve Buissinne z Pixabay

13. i 14. emerytura oraz coroczna waloryzacja świadczeń. Nowe stawki i daty wypłat. Kompletna lista

25 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Jakie zmiany czekają emerytów w 2021 roku, a jakie już zaszły w tym roku? Publikujemy kompletną listę zmian w emeryturach wraz z waloryzacją świadczeń. Są powody do uśmiechu.

Emerytura w 2020 roku przeszła gruntowne zmiany. Pojawiła się nowa waloryzacja, dodatkowe trzynaste i czternaste wypłaty oraz zupełnie nowy sposób przeliczania świadczeń. Sumujemy przeobrażenia w tegorocznych wypłatach dla seniorów i sprawdzamy czego będzie można spodziewać się w przyszłym roku.

Waloryzacja emerytur 2021

Marzec oznacza coroczną waloryzację emerytur. Nie inaczej było w tym roku. Waloryzacja w 2020 roku wyniosła 3,24 proc. Oznacza to, że na każde 100 zł emerytury w tym roku przypadała podwyżka w wysokości 3,24 zł. Ale uwaga. Niskie emerytury mogły zyskać o wiele więcej. W tym roku przeprowadzono waloryzację procentowo-kwotową. Najniższe świadczenia zostały powiększone o 70 zł. Oznacza to, że pobierający najniższą emeryturę w wysokości 1100 zł brutto zamiast podwyżki procentowej w wysokości 35,64 zł brutto otrzymali podwyżkę w kwocie aż 70 zł. Waloryzacja emerytur w 2021 roku ma wynieść 3,84 proc. Oznacza to dodatkowe 3 zł 84 gr emerytury więcej na każde 100 zł świadczenia. Podobnie jak w tym roku, na 2021 rok zapowiadana jest również waloryzacja kwotowa dla osób pobierających najniższe świadczenia, ma ona wynieść 40 zł netto.

Marzec 2020 to także podniesienie emerytury minimalnej. Wzrosła ona w tym roku o 100 złotych brutto. W tym roku najmniejsza emerytura wynosi 1200 zł brutto. Niestety, nie oznacza to, że każdy senior może liczyć na takie pieniądze. Okazuje się, że setki tysięcy emerytów pobiera świadczenia poniżej minimalnego limitu, a są tacy, których emerytura nie przekracza 100 złotych. To jednak nie jest najniższa wypłacana w Polsce emerytura. Ta najmniejsza powoduje, że człowieka przechodzą ciarki, a włos na głowie się jeży. O najniższej emeryturze w Polsce pisaliśmy więcej w tym artykule.

Kwiecień - maj: Trzynastka

Kwiecień 2020 po marcowych podwyżkach przyniósł emerytom kolejne dobre wieści. To właśnie w czwartym miesiącu roku na konta seniorów trafiły wypłaty trzynastek, czyli dodatkowych emerytur. Zostały one obliczone jako emerytury minimalne już po podwyżce, czyli każdy emeryt otrzymał 1200 złotych brutto dodatkowej gotówki. Wypłatami trzynastych emerytur zostali objęci nie tylko seniorzy pobierający emerytury w systemie powszechnym, ale również emeryci-rolnicy, emeryci-mundurowi, osoby pobierające świadczenia pomostowe i przedemerytalne oraz nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. Trzynastki powędrowały także do rencistów. Co więcej w maju 2021 seniorzy w ramach "trzynastki" mają dostać 1250 zł brutto.

2021: Czternastka

W przyszłym roku utrzymane mają zostać wypłaty trzynastych emerytur i rent, ale pojawi się także zupełna nowość: czternastki. Czternaste świadczenia mają być wypłacane w listopadzie 2021 roku. Trafią one do najbardziej potrzebujących, czyli pobierających najniższe świadczenia. Uwaga: Czternastek nie dostaną wszyscy. Mają one być w wysokości najniższych emerytur, które w przyszłym roku będą wynosiły najpewniej 1270 zł brutto, czuli około 1040 zł na rękę. Rząd uchwalił próg dochodowy. Pełną czternastkę otrzymają osoby, których świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób, które tę kwotę przekraczają zastosowana ma zostać zasada "złotówka za złotówkę". Każdy grosz ponad wskazany limit będzie powodował jeden grosz wypłaconej czternastki mniej.

Warto także pamiętać o dodatkach do emerytur, dzięki którym możemy powiększyć swoje świadczenie. Kompletna lista odstępna jest tutaj.

Tagi:

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Paliwo samochodowe – rodzaje, właściwości, charakterystyka

Polska i Świat

Węgierska firma w końcu wchodzi do Polski. Pierwszy punkt już działa

Czytaj więcej >

Polska i Świat

"Chleb grozy”. Nie brakuje w Polsce miejsc, gdzie za chleb zapłacisz 32 złote

Czytaj więcej >
wikimedia.org

Polska i Świat

Sankcje nie rujnują rosyjskiej gospodarki. Rosja odnotowała rekordową nadwyżkę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Poseł PiS zarobił 13 tys. zł za pięć minut pracy w podkomisji sejmowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rekordowa sprzedaż polskich jabłek. Nie jest to jednak powód do radości

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszwa, 22.06.2020. Sad Okregowy.Rozprawa w sprawie pozwu w trybie wyborczym, jaki sztab wyborczy Andrzeja Dudy zlozyl przeciwko Rafalowi Trzaskowskiemu. N/z sala rozpraw w rezimie sanitarnym

Polska i Świat

Polski producent soków ogłosił upadłość. Firma idzie pod młotek

Czytaj więcej >